Конспект уроку позакласного читання Письменники України. Іван Франко


ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮТЖЕТНОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ
СРЕДНЕГО ОБЩЕГО ОБРАЗОВАНИЯ
«СВЕРДЛОВСКАЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА №8»
Урок позакласного читання
Письменники України. Іван Франко
Підготувала
Каречковська С. В.
Урок позакласного читання
Тема: Письменники України. І. Франко.
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю І. Я. Франко, вчити учнів характеризувати дійових осіб твору;
розвивати зв’язне мовлення, виразність читання, пам’ять, увагу, мислення, спостережливість, інтерес до читання;
виховувати почуття любові і поваги до творчості І. Франка, до книг.
Обладнання: портрет І. Я. Франка, виставка книг письменника, слайди.
Хід уроку.
І. Розминка
1. - артикуляційна гімнастика:
Хоботок- посмішка
Витягти губи хоботком, потім посміхнутися. Виконувати кілька разів по черзі.
Почистити язичком зубки.
Поцокати язиком.
-дихальна гімнастика:
Задути уявну свічку – повільно, швидко.
Остуди чай.
2. Робота над скоромовкою.
Їхав лис через ліс,
Поламав п’ять коліс.
Прочитати повільно, швидко, з подивом, з сумом, з радістю, зі злістю.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Читання епіграфу уроку.
Книги- морська глибина:
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивні перли виносить.
І. Франко
Сьогодні ми познайомимося з творчістю і життям видатного українського письменника, поета, прозаїка, драматурга, перекладача, мовознавця, репортера, а також політичного діяча та революціонера Івана Франка. Його знають і шанують не тільки на Україні, але і в цілому світі. Він є автором багатьох творів для дітей і дорослих.
ІІІ. Наш урок пройде у формі усного журналу. І зараз ми відкриваємо першу сторінку нашого журналу – біографічну.
Послухайте, як про нього писав Михайло Коцюбинський: «Невеликий, хоч і сильний мужчина, високе чоло, сірі, трохи холодні очі, енергійно зачерчена борода, рудувате волосся, непокірно пнеться, вуса стирчать. Скромно одягнений,
тихий і непомітний, поки мовчить. А заговорить – і вас здивує, як ця невисока фігура росте й росте перед вами, мов у казці. Вам стане тепло і ясно од світла його очей, а його мова здається не словом, а сталлю, що б’є кремінь і сипле іскри».
Зараз ви дізнаєтеся про нього із розповідей ваших однокласників.
Виступ дітей.
1. Іван Якович Франко народився 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичах Дрогобицького повіту. Батько його був відомим на всю округу ковалем.
2. У долині село лежить,
Понад селом туман дрижить,
А на горбі край села
Стоїть кузня немала.
А в тій кузні коваль клепле,
А в коваля серце тепле,
А він клепле та й співа,
Всіх до кузні іззива.
3. Його мати Марія була дуже працьовита й гарно співала. Від неї Іван Франко перейняв любов до народної пісні і знав їх дуже багато.
4. Рудоволосий хлопчик ріс дуже розумною дитиною. Мати називала його Ясьо.
5. У 6 років батьки віддали Івася до школи в сусіднє село – там він навчився читати українською, польською і німецькою мовами. Як згадував сам Іван Франко, за 10 днів він навчився читати українською мовою, а Шевченка вивчив майже всього напам’ять.
6. Потім він навчався у німецькій школі при монастирі. Спочатку з сільського хлопця сміялися. Але минув рік, настав екзамен, і малий Франко здивував усіх, ставши першим учнем.
7. Його батько Яків Іванович помер у 1871 році, коли Іванові Франко було 11 років. Саме про смерть батька він написав свій перший вірш. В дім прийшов вітчим, який дуже любив хлопця і добре до нього ставився.
8. Коли Івану Франкові було 16 років, померла його мати. Вітчим допоміг пасинкові продовжувати навчання у Дрогобицькій гімназії, де він вивчив ще й французьку мову.
9. Іван Франко був високоосвіченою людиною. Він закінчив Львівський університет, одержав ступіть доктора філософії.
Іван Франко вирішив присвятити своє життя боротьбі за краще життя людей.
10. У 1887 році вийшла його перша збірка «З вершин і низин» - це найвидатніша збірка поезій після «Кобзаря» Т. Шевченка. Його твори опубліковані у 50-ти томах, перекладені багатьма мовами.
11. В нього було четверо дітей – три хлопчика: Андрій, Тарас, Петро і одна донечка Ганна. Батько їх дуже любив і складав для них казки. Він написав 50 казок.
12. Все життя він прожив дуже скромно і невибагливо. Він навіть не придбав на смерть нової сорочки. Тому поховали його в чужій. Помер він 27 травня 1916 року, похований у Львові. На могилі письменника був споруджений пам’ятник: висічену на камені фігуру робітника-каменяра.
ІV. Зараз ми перегортаємо наступну сторінку – бібліотечну. Знайомство з виставкою книг.
V. Наступна сторінка – театральна.
Зараз ви подивитеся маленьку казку «Лисичка і Рак», яку для вас приготували наші учні.
Словникова робота:
Неборак, курява, корчик.
Перегляд казки.
Бесіда за змістом.
-Які дійові особи казки?
-Як ставилася Лисичка до Рака?
-Що допомогло Ракові перемогти Лисицю у змаганні?
-Яких людей засуджує автор у цій казці?
-Хто з героїв вам сподобався більше?
-Чого навчає вас казка?
VІ. Наступна сторінка – відпочинок.
Фіз-пауза.
VІІ. Наступна сторінка – казкова. Казка «Лев і Осел».
Словникова робота.
Отямився, клапати, печатка, сарна, копа, шануйся.
Комбіноване читання: вчитель – діти.
Читання ланцюжком.
Різні види читання: буксир, блискавка, через слово.
Гра «Знайди початок речення».
Гра «Знайди кінець речення».
Бесіда за змістом.
-Назвіть дійових осіб казки.
-Яким автор змалював Осла?
-Яким змальовано Лева?
-Що допомогло Ослові?
-Яких людей мав на увазі автор, змальовуючи Лева та Осла?
-Який з героїв вам сподобався?
-Якого героя вам шкода?
VІІІ. Робота в групах.
Читання казки в групах. Вибір кращого читача.
ІХ. Вшанування пам’яті Івана Франка.
Місто Київ – Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка.
Львів – університет імені Франка.
Місто Іванофранківськ.
Х. Оцінювання.
ХІ. Підсумок уроку.