?ыс?а мерзімді саба? жоспары Саба?ты? та?ырыбы: Ж?йке ж?йесі 3-сынып
Мерзімі: 19.10.15 пәні: дүниетану сынып сабақ
Сабақтың мақсаты: Жүйке жүйесі
Сабақтың мақсаты: организмің барлық жүйелерін еске түсіре отырып,жүйке жүйесі мүшелерімен және оның ішінде ми,жұлын, жүйке және олардың қызметтерін білу.
Күтілетін нәтижесі: жүйке жүйесін, адам организмі мүшелерін олардың маңызын біледі.
Әдісі: әңгімелесу, оқулықпен жұмыс,өзіндік жұмыс, топтық жұмыс.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің іс әрекеті Оқушының іс әрекеті Бағалау Ресурстары
Ұйымдастыру кезеңі:
Психологиялық ахуал Оқушылармен амандасады, түгендейді
Психологиялық дайындық
Біз балдырған баламыз,
Құстай қанат қағамыз.
Дүниені аралап,
Оқып білім аламыз. Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Қызығушылықты
Өтілген тақырыпты қорыту және жүйелеу.
«Рас па?» стратегиясы.Шарты: егер тұжырымдұрыс болса онда «+», ал тұжырым қате болса, «-» таңбасын қояды. Оқушылыр «Галерия» аралап жүріп,
Топ басшыларының
Бағалау парақтарына
бағалауы Қима қағаздарда сұрақтар
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 + + - - + + - + + + ояту
Галерияға саяхат
Миға шабул
Мағыныны тану
Жаңа сабақты бекіту
«Ақыл кеңес» стратегиясы.
Сабақты қорыту
Өзекті сұрақ
Үйге тапсырма беру.
Бағалау
1.Адам жанды табиғаттың бір бөлігі екендігі рас па?
2.Тері ішкі органдарды зақымдаудан сақтайтыны рас па?
3.Қаңқа адам денесінің тек қанаиістерді ажырату екендігі рас па?
4.Мұрынның жұмысы тек қана иістерді ажырату екендігі рас па?
5. тіл ең көп қозғалатын бұлшық еттердің бірі екендігі рас па?
6. Тыныс алғанда өкпе кеңейіп, тыныс шығарған кезде өкпенің жиырылатыны рас па?
7. тағам асқазанда он бес минут қана зиянды заттарды бөліп шығаратыны рас па?
8. мидың бас сүйекте болатыны рас па?
9. бүйрек организміндегі қажетсіз және зиянды заттарды бөліп шығаратыны рас па?
10. адам организімі мүшелер мен ағзалардан тұратынын рас па?
Ж Ұ М Б А Қ Т А Р
Көрмеген ешкім
Дәмін татып,
Қара орман асты,
Ұйыған қатық (Адамның миы)
Адам денесінде созылған,
Жіңішке жіппен таралған
Ағзаларға дем беріп,
Өміріңді ұзартқан. ( жұйкелер)
Оқулықпен жұмыс.
Жұппен жұмыс. «Түртіп алу» алу стратегиясы.
Мәтінді оқу,жаңа мәліметтерді түртіп алу.
Түсінгенін бір біріне мазмұндау.
Сызбаны толтыру.
Бірін бірі тексеру.
Мысалы:
Жүйке жүйесі
Жүйке жүйесі мүшелері Орналасқан жері Қызметі
Ми
Бас сүйекте Естуге, сөйлеуге, қозғалуға, есімізде сақтауға мүмкіндік береді.
Жұлын Жүйке Шарты:
Алдымен жұптасып отырып, тақырыпқа қатысты ақыл кеңес жазады.
Бірнеше жұп кеңестері салыстырылады, ең қажетті ақыл кеңестерді жинақтайды.
Соңында сынып бойынша талқылап, ең негізгі қасиеттерді қалдырады.
Мысалы:
Әрдайым дұрыс тамақтану. Егер адам уақытымен дұрыс тамақтанбаса, мидің жұмысына кері әсер етеді.
Қатты ашуланудан сақтан да,өз өзіңді ұста! Ашушаң, сабырсыз балалар айналасындағылармен соғысып, ренжісудің арқасында мидың өз деңгейінде дамуына кедергі келтіреді.
Кім дұрыс тыңдай алмаса, ол жақсы оқи алмайды да, ми қажетті деңгейде шынықпайды.
Кітапты көп оқы. Тақпақ, өлең жаттау есте сақтау қабілетіңді дамытады.
Жүйке жүйесі тыныс ала ма?
Жүйке жүйесінің қалыпты жұмысын не бұзады?
Жүйке жүйесінің жұмысы бұзылмас үшін не істеу керек?
Жұп Тест құрастырып келу
Жұп Адамның жұйке жүйесінің суретін салу.
Жұп Мазмұндау
Онда кездескен сұрақтар мен тапсырмаларға жауаптарын «+»,«-» белгілерін қою арқылы табады.
Оқушылардың жауаптары тыңдалады.
Оқушылар жұмыстарды жасайды, тапсырмаларды жұп болып орындайды.