Конспект уроку з історії та Харківщинознавства по темі «Мій рідний край»






Заочна подорож (екскурсія) –
це форма організації навчальної роботи,
яка дозволяє учням сприймати і
засвоювати матеріал шляхом уявного,
заочного ознайомлення з предметами,
процесами, явищами та інше.
Методика роботи:
















Основна мета – розбудити уяву дитини.
В основі такої форми організації навчання лежить розвиток
інтелектуальних можливостей школярів, їх пізнавального інтересу
як до навчальних предметів, так і до «таємниць світу», виховання
свідомого, самостійного оцінювання ставлення школярів до
навчання, формування у школярів спостережливості, діяти до
глибини істини.

Конспект уроку з історії та Харківщинознавства по темі
«Мій рідний край»

План - конспект
заняття гуртка «Юних музеєзнавців»




Тема: Моя рідна Валківщина.
Мета: ознайомити учнів з історією міста, розповісти про визначні та пам’ятні місця міста, будівлі міста; розвивати уяву за описом; навчити орієнтуватися по карті.
Обладнання : мультимедійна дошка, проектор, комп’ютер, карта міста Валки та Валківського району ; фотографії будівель та пам’ятників міста; план екскурсії по місту Валки; презентації до теми.
Хід заняття:
Організаційна частина:
Повідомлення теми та мети заочної екскурсії.
Екскурсовод:
Я запрошую вас у подорож минулим Харківщини,
познайомитися із його старовинними містами.
Наш шлях лежить сьогодні у Валки – одне з
найдавніших міст Слобідської України.

Основна частина (під час проведення заочної екскурсії учням пропонується перегляд слайд – шоу за такими підтемами):
1. Географічне розташування міста.
Валки – місто, центр Валківського району , розташоване на обох берегах річки Мжа, при впадінні в неї притоки Турушки, на підвищеній, хвилястій місцевості, яка порізана ярами.Розташоване під 49,5’пн.широти і 53,14’сх. довготи. Населення 10 тисяч 700 жителів (станом на 2001р.) Відстань до залізничої станції Ков’яги – 10 км., до обласного центру, Харкова, - 55 км.

Історія міста.
Місто Валки починалося з Можеського острогу, який було збудовано у 1646 році за наказом царя Олексія Михайловича для захисту кордонів Російської держави від набігів татар.
Однією з історичних спадщин з того часу є Валківські вали
( Перекопські вали ). Зараз їх залишилося зовсім мало і досягають вони трішки більше 1 метру в висоту. На початку ж їх висота була не меньше 6 метрів.
Транспорт.
Через місто Валки проходить автомагістраль Харків – Київ.

Головні будівлі міста.

Місто здебільш забудовано одноповерховими будинками ( тобто дуже великий процент забудови – це приватний сектор ). Також у 80 роки було зведено досить великі масиви: по вул.Торговій, Перемоги, Шевченко, Пушкіна. На масивах зведено 2,3 та 5 –ти поверхові будинки.
Більшість державних установ знаходяться на центральній вулиці міста Валки – вул. К.Лібкнехта (колишня Харківська, бо це траса Харків – Київ) та другій головній - вулиці ім.Дідоренко (колишня Ков’ягівська, бо тягнеться до залізничної станції Ков’яги ).
Сфера обслуговування і культури представлена ліцеєм ім.О.Масельського, 2 загальноосвітніми, музичною, художньою школами, Центральною районною лікувальною установою, 4 [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] та будинком культури. Працює краєзнавчий музей.

Краєзнавчий музей Містить повне зібрання історії міста,
його культури в різний час та століття.
Музей працює кожного дня (крім
понеділка), постійно проводяться виставки
місцевих робіт. Працівники музею раді вітати
учнів місцевих шкіл, жителів міста та туристів.

Пам’ятні споруди.
У місті встановлені пам'ятники загиблим воїнам та героям міста

Підведення підсумків екскурсії.
Керівник гуртка проводить опитування по матеріалам заняття : задає питання по змісту, дає відповіді на запитання, які виникли після перегляду слайд-шоу, вислуховує короткі повідомлення учнів. По закінченню керівник проводить узагальнюючу бесіду з учнями, відзначає конкретні досягнення кожної дитини.
Керівник нагадує гуртківцям дату та місце проведення наступного заняття.
IV. Завдання для самостійного опрацювання (д/з).

Домашнє завдання – скласти розповідь про своє рідне місто
(історичне минуле, фото- та архівні документи, цікаві розповіді очевидців, складання власних міні-екскурсій)


Рівень гуртка: третій
Рік навчання: третій
Вік гуртківців: 10-16 років
Місце проведення: мультимедійний клас
Тип заняття: теоретичний
Керівник гуртка: Губська Н.В.


Список рекомендованої літератури та посилань до теми заняття:
1. І.Скотар. Валківська енциклопедія.
2. kharkov.nezabarom.ua.wwwcvk.gov.ua.(укр.)
3. uk.wikipedia.org/wiki/Валки.(укр.)
4. Архівні матеріали шкільного музею та особисті фотоархіви.





Організація навчальної роботи під час подорожі:
Розповідь, пояснення, бесіда;
Демонстрація об’єкта або його деталі;
Ведення учнями записів, звукозаписів.

Підготовка екскурсії:
Визначення мети подорожі;
Вибір місця, об’єкта подорожі;
Визначення конкретного завдання;
Призначення екскурсовода.

Підведення підсумків:
Напис доповідей, творів;
Оформлення моделей, альбомів;
Створення колекцій.



Заочна подорожTimes New Roman( екскурсія )Times New RomanМоя рідна ВалківщинаBookman Old StyleКарта Валк15