?МЖ жоспар. «Кенді пайдалы ?азбалар.»
Сыныбы 4аКүні
Сабақтың тақырыбы
«Кенді пайдалы қазбалар.»
Мақсаты
Кенді пайдалы қазбалар туралы жалпы түсінік бере отырып, темір кенінің қасиеттері, игеру жолдары және оларды адамдардың шаруашылықта қолдануы туралы білімдерін толықтыру.
Күтілетіннәтижелер
-Кенді пайдалы қазбалармен таныса отырып;темір кені туралы түсінік алады.
-Қара металл мен түсті металдың қасиеттерін тәжірибе жасай отырып, ажырата алады.
-Темір кенін игеру жолдары және шаруашылықта қолдануы туралы білімдерін жинақтап, өмірмен байланыстырады.
Керектіжабдықтар
Бейнефильм, сарамандық жұмысқа қажетті заттар, суреттер, кестелер,флипчарт.
Сабақбарысы:
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе
Психологиялықдайындық.
- Оқушылар орындарынан тұрып, мұғаліммен бірге өлең жолдарын қайталап айтады.
Қала аттары арқылы топқа бөлу
Астана, Ақтөбе ,Атырау. - Армысың, алтын күн.
Армысың, көк аспан!
Армысың, жан досым!
Жылуыма жылу қос
Міне менің қолым бос!
Сәттілік тілеймін.
Оқушылар 3 топқа бөлініп отырады. ..
Тұсаукесер
Өткен сабақты қайталау ретінде оқушыларға деңгейлік тапсырма беру. Кестені толтыру, проблемалық сұрақтарға жауап.
А- Сұрақтарға ойланып жауап бер:
Пайдалы қазбаларды игеружердің беткі қабатына қалай әсер етеді?
В-
Пайдалы қазба
Пайдасы
Зияны
С-
Пайдалы қазба
Кенді
Кенсіз
Суретпен жұмыс.
Біз нелерді көріп отырмыз? Олар қандай металдан жасалған деп ойлайсыздар?
Дұрыс айтасыз, бүгінгі сабақта «кенді пайдалы қазбалар» тақырыбымен танысамыз.
Пайдалы қазбаларды игеруде жердің бетінде терең шұңқырлар пайда болады, жердің құнарлы қабаты зардап шегеді.
Дұрыс жауап үлгілеріне қарап, салыстыра отырып өз- өздерін тексеру
Топтағы оқушылардың ықтимал жауаптары:
Ыдыстар қасықтар.
Олар темірден жасалған.
Негізгі бөлім
Күннің жадын жаздыру
Сабақтың мақсатын айту.
3-сыныпта өткен кенді пайдалы қазбалар туралы тақырыбымызды еске түсірейік. Кенді пайдалы қазбалар дегенді қалай түсінеміз?
Кенді пайдалы қазбаны игеру жолдары туралы түсінік беру.Ұшқыш Сургутанов туралы айту.Домна пештері, Мартынов пештері туралы түсінік беру.АКТ-дан металлургия комбинаты туралы бейне фильм көрсету.
Оқулықпен жұмыс: Мәтінді 3 бөлікке бөліп оқу.Оқыған бөлімдерін түсіндіруТоптық тапсырма беру.Ι-топ Адамдар темір кенін қандай тәсілмен игеретіндігі туралы сызба құрастыру.ΙΙ-топ темір кенінің өмірде пайдалануы туралы айту.
Ассоциация жасау. ΙII-топ темір қасиеті туралы тәжірибе жасайды.
темір темір темір
Құрамында металдар бар қатты тау жыныстары кенді пайдалы қазба дайді.
Топтар мәтінді оқып танысады.
Өз ойларын ортаға салады.
Әр топ өз жұмыстарын қорғайды.
Қорытынды
Бүгінгі сабақта не үйрендік?
Бүгінгі сабақта қандай пайдалы қазбалар туралы таныстық?
Олар қандай қасиеттерге ие?
Темір кенінен не қорытылып алынады?
Егер барлық темір жойылып кетсе;онда не болады?
Топ басшысы өз топтарының мүшесін бағалайды
Үйге тапсырма: мәтінді түсініп оқу,кескін картамен жұмыс, қосымша іздену Сабақта кенді пайдалы қазбалар туралы таныстық.
Олар магниттеледі, жылтыр, иілгіш, балқытуға болады, суда ерімейді.
Темір кенінен шойын, болат өндіріледі.
Менің ойымша біздің өмірімізде ешқандай қызық болмайды. Біз керек нәрселердің көпшілігін темірден аламыз.
Топ басшылары дайын бағалау парақтарын толтырды.