Д?ниетану п?нінен ашы? саба? Кенді пайдалы ?азбалар(3 сынып)
Жалпы білім беретін Бұлдырты орта
мектебінің бастауыш сынып мұғалімі
З.М.Мухатованың қысқа мерзімді жоспары
Пәні: дүниетану
Сыныбы: 3 «А»
Тақырыбы: «Кенді пайдалы қазбалар»
Мақсаты: Оқушыларға кен, металды кеннен алатынын, кен әртүрлі болатынын үйрету; оқушы дүниетанымын кеңейту,байқампаздыққа,өзгенің жұмысын құрметтеуге , сабырлы болуға үйрету.
Нәтиже: Оқушылар бұрынғы білімін жаңа біліммен байланыстырып, салыстырып, қорытындылайды. Өзбетімен жұмыстана отырып,ойын еркін жеткізеді.Жаңа сөздердің мағынасын түсініп,қолданады.Деңгейлік тапсырмалар орындай алады.
Қолданылатын әдістер: СТО стратегиялары: «ой қозғау»; «5 жолды өлең», маршруттық карта, тест тапсырмалары, практикалық жұмыс, «Әткеншек» әдісі; бағалаудың 2 түрі де.
Қажет құрал- жабдықтар: Флипчарт,металлдар: мыс, темір, аллюминий сымдар ;алтын, күміс бұйымдар.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ (ашық сабақ)
Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің әрекеті Оқушы әрекеті
І Кіріспе. Психологиялық тренинг.
Сынып ұраны:«Мақсатымыз: білім алу, міндетіміз еңбектену»
Тұсаукесер Топқа шартты белгілер арқылы бөлу: мұнай ,темір,аллюминий.
Тест жұмысы арқылы үйге берілген тапсырманы тексеру. Үй тапсырмасын қорытындылау.
Дәптермен жұмыс.
Ауа райын белгілеу
Практикалық жұмыс(сәйкестендіру)
Топ 6 оқушыдан құралды
Өздік жұмыс тест жұмысын орындайды.
Дәптерге шартты белгілермен ауа райын белгілейді.
Қазақстанның физикалық картасына пайдалы қазбалардың орналасу орнын шартты белгілер арқылы көрсету.
ІІ Негізгі бөлім
Бағалау
Сабақ қорытындылау
Рефлексия
Қорытынды Топпен жұмыс
Маршруттық картамен жұмыс:
І топ- темірді
ІІ топ- аллюминийді
ІІІ топ-мысты сипаттайды
Сергіту сәті «Шалқан»
Үштілділік компонент:
Мұнай-нефть-oil
Оқулықпен жұмыс
Мәтінмен жұмыс
«Әткеншек» әдісі бойынша жұмыс жүргізу
Формативті «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»,5 тік жүйемен тест жұмысы бағаланады,топта белсенділік танытқандарды топбасшы бағалайды
«5 жолды өлең»
«Басбармақ» әдісі
Маршруттық картадағы тапсырмалар:
1. Мұқият қара
2. Түсін анықта
3. Жұмсақ па, сына ма?
4.Ол жылтырайма?
5.бөліп көр
6.үшкір затпен сызат қалдыруға болады ма?
Мұғалімнің айтуымен қимылдар:белге,қолға,мойынға,аяққа жасалады
Оқиды,дәптергежазады,қайталайды,көршісіне айтып береді
1. І топ темір
ІІ топ мыс
ІІІ топ аллюминий туралы мәтін оқиды, топта талқылайды,негізгісін флипчартқа жазады, олармен алмасады.
2. Келесі мәтінді оқып,флипчарттағы басқа топтың жазғанын толықтырады(басқа маркермен)
3.Келесі топпен дәл солай алмасып, толықтыру жасайды.
Екі жұлдыздарын,ұсыныстарын айтады.
Топбасшыны тыңдап,бағаларымен таныс болады.
1 зат есім
2 сын есім
3 етістік
4 қолданылуы
5 сөйлем
-Мен бүгінгі сабақта қалай жұмыстандым?
.
Үйге тапсырма беру Жамбылдың туған жерінің табиғатының суретін салу. Күнделікке жазады.
Бағалау Өзін -өзі бағалау, жұптық бағалау (жұптық жұмыста, «5 жолды өлең»). 5 тік жүйемен мұғалімнің бағасы (деңгейлік тапсырмалар) Оқушы пікірі,өзіндік бағалауы.
Рефлексия Оқушылар сабақта қалай және қандай деңгейде жұмыстанғанын бағалау тапсырмасы. Үш түсті құмыраларға стикер арқылы орналастыру.Жасыл құмыра-жоғары, сары- орташа деңгейде, қызыл-мүлдем жұмыстанбау.