Тік т?ртб?рышты? , шаршыны? периметрі (4 сынып)


Бекітемін: №249 мектеп-лицейдің оқу-тәрбие
жұмыстары жөніндегі орынбасары Ж.Жарылқаған

Пәні: математика Күні: 5.12.2014жыл
Мұғалімнің аты – жөні: Күзенбай Роза
Сыныбы: 4
Сабақтың тақырыбы: Тік төртбұрыштың , шаршының периметрі98-99 бет
Сабақтың мақсат-міндеттері: А) білімділік: Оқушыларға тіктөртбұрыштың (шаршының) периметрін есептеу тәсілдерін түсіндіріп, тапсырмаларды орындау.
Ә) дамытушылық: Оқушылардың танымдық ойлауын, шығармашылық қабілетін арттыру.
Б) тәрбиелік: Оқушылардың бойында елжандылық, еңбексүйгіштік, адамгершілік пен адалдық , шапшаңдық пен тазалық қасиеттеріне тәрбиелеу.
Сабақта қолданылатын педагогикалық технология: Дамыта оқыту
Сабақтың типі: Жаңа материалды меңгерту
Сабақтың түрі Математикалық турнир
Сабақтың әдістері: Түсіндірмелі, сұрақ-жауап, практикалық,
Сабақтың формасы: Жеке, топпен,
Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, тақта, сызғыш, бор, геометриялық фигуралар, слайд беттері ,шығармашылық тапсырмалар,таразы
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру бөлімі Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.
Психологиялық дайындық.
Математика ғылымы- ермек емес , балалық
Математика ғылымы- көрегендік даналық.
Математикалық турнир
І-кезең : «Ойна да, ойла»
ІІ-кезең: « Білгеніңді дәлелде»
ІІІ-кезең: « Ақылыңа ақыл қос»
.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезең
№6 есеп тексеру
ІІІ. Өткен материалдар бойынша оқушы білімін тексеру кезеңі

Кім тапқыр?
Ойна да, ойла!

Кім білгір?
Ойлан, тап!

Біліміңді көрсет Тез ойла!
ІV. Мақсат қою кезеңі Білімдеріне сүйене отырып тік төртбұрыштың, (шаршының) периметрін табу жолдарын меңгерту.
Ү. Жаңа материалды түсіндіру

Электрондық оқулық арқылы түсіндіру
Сыныпта тіктөртбұрышқа ұқсас заттар атау: терезе, есік, шкаф, парта,тақта,еден, т.б
Шаршыға ұқсас заттар: монитор, тоқ көзі (ажыратқыш),дәптердің тор көзі, т.б
«Математиканың өз тілі бар, ол - формулалар» Софья Ковалевская
Р=а+в+а+в+в+а+в

Тік төртбұрыш
а

Р=а+а+а+а
в в
а
Шаршы а

а а
Р=а+в+с+d

а
Көпбұрыш
Фигураларды салыстыру
Периметрдің өмірімізге қажеттілігі бар ма?
Мысал келтіру. (қоршаулар)
Оқулықпен жұмыс: фигураларды өлшеп периметрін табу
ІІ-кезең : Білгеніңді дәлелде.
Дәптермен жұмыс: өздік жұмыс
Шаршы сызу Р=3см+3см+3см+3см
Р=12см шаршы
Тік төртбұрыш сызу Р=4см+2см+4см+2см
Р=12см
№2 «Не өзгерді» ойыны
Шарты:
Ойыншық-30 тг ?
Қоңырау-? 6 тг қымбат
Шешуі: 30+(30+6)=66
Жауабы: Барлығы-66 тг
Шарты:
Зырылдауық-90 тг
Шығыршық -? 10 тг арзан
Шешуі: 90-10=80
Жауабы: Ойыншық -80 тг
Сергіту сәті:
№3 «Жүйрік болсаң, озып көр» ойыны
а+30, а=27,8 30+27=57 8+30=38
а-6, а=76,89 76-6=70 89-6=83
№4 Теңдеулерді шешу «Кім жылдам?» ойыны
а+8=98 а-5=40 а-6=32
№5 «Арифметикалық таразы» ойыны
9+ * =17 9+ * =18
17 - * = 9 18- * = 9
Балапанға көмектес: (12 * 3) * =5
ҮІ. Жаңа материал бойынша түсінгендерін зерттеу кезеңі ІІІ.Ақылыңа ақыл қос
1 тапсырма:
«Сиқырлы фигуралар»
16 сан не тойлаймыз? Тәуелсіздікке неше жыл?
Шаршы Көпбұрыш
Р=а+а+а+а= 16 см Р =а+в+с +d= 23см
а=? а=? , в=?
2 тапсырма:

ҮІІ. Сабақты бекіту.
Тест ( электрондық оқулық)
ҮІІІ. Үйге тапсырмасы №6 99-бет, Кел, ойнайық!
ІХ. Оқушы білімін бағалау Ақыл жинау қорапшасында кім көп ақыл жинаса сол «Алтын белгі» иегері атанады