How can I help you — урок
муниципальное образование город Краснодар
муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение
муниципального образования город Краснодар
средняя общеобразовательная школа № 11
Конспект урока английского языка в 7 классе по теме: «How can I help you?»
Учитель: Манюк А. Э.
г. Краснодар 2017 г.
Урок английского языка в 7 классе
Учебник по английскому языку 7 класс «Spotlight 7», Virginia Evans, Jenny Dooley, М. 2011
Учебный раздел:
Shopping.
Тема урока:
How can I help you?
Тип урока:
Урок комплексного применения знаний с использованием электронно-образовательных ресурсов.
Цель урока:
Формирование ключевых языковых компетенций на уроке английского языка.
Задачи:
Познавательная:
активизировать и совершенствовать актуальный словарный запас обучающихся;
создать условия для отработки навыков и умений в чтении, говорении, восприятии речи на слух.
Развивающая:
содействовать установлению в сознании ребенка устойчивых связей между накопленным и новым опытом познавательной и практической деятельности;
формировать и развивать учебно-организационные умения и навыки (взаимоконтроль, коллективная деятельность);
развивать способность к рефлексии, как важнейшей составляющей умения учиться.
Воспитательная:
способствовать развитию умения отстаивать свою точку зрения; способствовать развитию культуры взаимоотношений при работе в парах;
активизировать познавательную инициативу обучающихся и формировать их социальную компетентность.
Формируемые УУД:
формирование ответственного отношения к учению, готовности к саморазвитию и самообразованию;
формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками;
осуществление регулятивных действий самонаблюдения, самоконтроля, самооценки в процессе коммуникативной деятельности на иностранном языке;
построение логических рассуждений, включающее установление причинно-следственных связей;
освоение поискового и изучающего чтения.
Оснащение урока: мультимедийная презентация, проектор
Структура урока.
Организационный момент.
Good morning, dear friends. I am glad to see you. Let me begin our lesson with some riddles. If you guess them, you will know what we are going to speak about. Listen to me and think.
Постановка цели урока. Мотивация учебной деятельности учащихся.
T: Usually two or more people take part in this process. We do it in a special place.
We do it very often. Usually women like to do it, men don’t like. We can’t do it without money.
T: What is it?
P: Shopping
T: Yes, we are going tо speak about shopping. We`ll try to make up and act dialogues, to learn new words, tо see a video film, tо write a test. We have a lot of work. Let’s start.
You have a lot of things to do this lesson. You will: tell what you see on the pictures;
tell where you can find the things from the pictures; play a game; listen to two dialogues; listen to music; make up a dialogue.
Фонетическая зарядка.
Today we repeat sound [u:]. Now look at the blackboard and repeat after me [u:]
Shoes and boots
Boots and shoes
Come and buy
The size you use.
Try them on
Before you choose
Shoes and boots
Boots and shoes.
Актуализация знаний.
T: Do you like to go shopping? What do you prefer to buy clothes or food? I went shopping yesterday. Can you guess what I bought? Ask me questions beginning with the words:
Did you buy… yesterday?
Yes, I bought …
No, I didn’t buy……
T: You know we buy different things in different shops. Will you remind me where you can buy sweets (milk, fish, bread, meat, sugar etc.)
P: We buy … at the …
Sweets
Meat
Bread
Dairy products
Fish
Fruit and vegetables
Sugar, salt Butcher’s
Grocer’s
Fishmonger's
Baker's
Greengrocer’s
Daily
Sweet shop
Динамическая пауза.
Listen to music, relax, what images does it bring to you? (слайды 8-9)
Введение новых знаний.
Look at the pictures and name the products as in the example: (слайд 4)
Example: Number ___ is ___.
Products: crayons, basketball ball, teddy bear, socks, camera, sunglasses, swimsuit, swim trunks, toothbrush, diary, first aid kit, hoodie, ring.
Look at the pictures and tell where you can buy these products. (слайд 5) Use the example:
Example: You can buy ___ in ___.
Shops: clothes shop, stationary shop, toy shop, optician’s, sports shop, chemist’s, jeweler’s, electronics shop.
The game “Who am I?” (слайды 6-10)
look at the picture of a profession and tell your classmate who doesn’t see the picture what the duties of this profession are, let him guess the profession you see on the picture.
Professions: cleaner, cashier, manager, shop assistant, security guard
Duties: to be in charge of the shop & staff; to take payment/ money; to clean the shop; to help customers; to protect the shop. Fill in the gaps (ex 2, p 88 SB)
(ex 6, p 89 SB) (слайды 11-13)
Закрепление новых знаний.
Listen to Robert and Marie talking about shopping. Where did each of the children buy their presents? (ex 6, p 89 SB) (слайды 11-13)
Robert
Marie
Andy
Natalie
Sara Sports shop
Bookshop
Jewellery shop
Shoe shop
Toy shop
Clothes shop
Video shop
Listen to Robert and Marie talking about shopping again. What did each of the children buy?
Use the gapped dialogue to make your own ones (ex 3, p 88 SB, слайд 18):
Student 1: Have you finished packing for_________?
Student 2: Not yet.
Student 1: You’ve been packing all ! Do you need any help?
Student 2: Yes, please. I’m sure I’ve forgotten something.
Student 1: Have you packed your and ?
Student 2: Oh bother! I forgot to pack my !
Student 1: And did you buy ?
Student 2: Yes. I put it in with my .
Student 1: Have you put in your and that I gave you?
Student 2: Actually, no.Student 1: Here’s £ for . And remember to buy a phonecard when you get there.
Student 2: Sure. Thanks, Dad.
Запись и инструктаж домашнего задания. Выставление оценок.
Imagine you are going to a camp for the May holidays. Write what you will pack in your suitcase. Write where you will buy these things and people of which professions you will see in the shops.
Рефлексия.
Take a card with a question from the box and answer it.