Урок Постать великого українського мислителя XVII ст. І. Вишенського та його художній образ у творі І. Франка
Розгорнутий план-конспект з української літературиКлас 8
Тема: Постать великого українського мислителя XVII ст. І. Вишенського та його художній образ у творі І. Франка
Мета: розглянути поему «Іван Вишенський» допомогти учням зрозуміти ідейно-художній зміст твору та охарактеризувати головні образи твору.
Задачі:
освітні: розкрити зміст і духовне багатство поеми, докладно розглянути образ головного героя;
розвиваючі: удосконалювати навички ідейно-художнього аналізу ліро-епічних творів та навички характеристики літературного героя;
виховні: виховувати поважне ставлення до людини, яка має право на свій вибір, толерантність, порядність, чемність.
Методи: евристичний, дослідницько-пошуковий, творчого читання, репродуктивний
Прийоми: бесіда, повідомлення учнів, наведення цитат, слово вчителя
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання: текст поеми, портрет І.Франка.
Література: Чупринін О.О. Усі уроки української мови у 8 класі // О.О. Чупринін – Х. : Вид. група «Основа», 2008. – 605 с.
Хід уроку
Організаційний момент
Привітання
Перевірка присутніх
Створення сприятливої атмосфери
Повідомлення задач, цілей, мети уроку
Сьогодні на уроці ми продовжуємо вивчати творчість великого українського письменника І.Франка. Нашою метою є розглянути поему «Іван Вишенський», розкрити її зміст, визначити та охарактеризувати її головні образи.
Перевірка домашнього завдання
Актуалізація опорних знань
Літературна вікторина «Життя і творчість І. Франка» (фронтальне опитування):
Спростуйте або підтвердіть думку, що І.Франко народився на Полтавщині у сім'ї вчителя (Ні, на Галичині у сім'ї коваля);
Великою мрією батьків письменника було дати освіту своїй дитині (Так);
Іван Якович під час навчання більше захоплювався творами англійських письменників (Ні. Цікавився творами майстрів світової літератури (Гомера, Шекспіра, Гейне, Гете, Пушкіна, Шевченка));
«З вершин і низин» - перша збірка Франка (Ні, "Баляди і розкази" (1876));
І.Франко, М. Павлик – засновники журналу «Громадський друг» (Так);
Харківський університет присвоїв І. Франку науковий ступінь доктора російської словесності (Так);
Перу Івана Яковича належать понад 100 оповідань (Так);
Письменник знав сім мов (Ні, 14);
І. Вишенський – видатний український письменник-полеміст XVI-XVII століть (Так);
Поему «Іван Вишенський» І. Франко присвятив своїм батькам (Ні, А. Кримському, вченому-філологу, оригінальному перекладачу і громадському діячу).
Вивчення нового матеріалу
Повідомлення учнів
Для того щоб краще зрозуміти зміст твору, діяльність головного героя, нам необхідно знати, хто такий Іван Вишенський, чи існувала така людина насправді, чим він займався, який його внесок у життя країни. У цьому нам допоможуть учні, які підготували коротенькі повідомлення про життя і творчість І.Вишенського. Давайте їх послухаємо!
Повідомлення №1 «Хто він, Іван Вишенський?»
Іван Вишенський народився в середині XVI ст. в містечку Судова Вишня на Львівщині у родині міщан. Здобував освіту у Луцьку та Острозі. Згодом постригся у ченці. У 80-х роках XVI ст. залишив Батьківщину і вирушив до Греції на Афон – найбільший на той час центр преславного чернецтва. Під кінець життя полеміст замкнувся у печері і став аскетом-пустельником.
Повідомлення № 2 «Погляди полеміста, основна ідея його творів»
Його письменницька діяльність тривала понад 25 років. Основна ідея творів полеміста – ідея соціальної рівності. Він доводив. Що люди є рівними від природи. У зв'язку з цим він засуджував різні форми феодального гніту. Вишенський висував ідею соборності, суть якої полягає в тому «щоб не один над всіма володів». У цьому контексті критикував світську владу, далеку від ідеалів раннього християнства. Бог дав владу для того, щоб утверджувати закон і справедливість, а не чинити свавілля.
Бесіда за змістом твору
Пригадайте, що таке композиція твору і визначте основні частини поеми «Іван Вишенський»:
Експозиція: опис краси природи Афонських гір
Зав'язка: проводи монахами І.Вишенського до печери
Розвиток дії: аскетичне перебування героя у печері
Кульмінація: відмова І. Вишенського у допомозі козакам – очолити боротьбу православних з католиками
Розв'язка: страждання аскетника від необдуманого рішення; повернення героя додому.
Характеристика образу Івана Вишенського
Бесіда за питаннями:
Коли ми вперше знайомимось з героєм у творі?
Яким ви його уявляєте?
Із чим, на ваш погляд, пов'язане рішення героя стати аскетом?
В яких умовах жив герой на самоті? Про що він згадував?
Чи не вагався І.Вишенський у правильності свого вибору?
Чому І.Вишенський не виявляв бажання допомогти козакам і виїхати на Україну?
За що аскет докоряв себе?
У чому полягав моральний вибір героя?
Висловіть своє ставлення до героя.
Цитатна характеристика образу (за поданим планом):
Зовнішність старця (серед них дідусь похилий, зморщений. Сивобородий, в сіряці на голім тілі)
Умови життя (камінь тут довкола мене …)
Призначення хреста для героя (хрест отсей – то мій товариш, мій повірник у дні смутку, оборона від спокуси)
Насолода самотністю (се мій хрест…)
Мислення на самоті (полишилось лиш постійне, супокійне і величне)
Стан усамітнення (і я чув себе безсильним, бідним, хорим, одиноким мов дитя, сирітка кругла без матусі, без вітця)
Сумніви у своєму рішенні (і Він плакав: «Чи на те ж я тиху келію покинув, скит відлюдний, щоб аж тута в путах сумніву скінчить?»)
Мета і прагнення І.Вишенського (бажає довершити аскетичний острий подвиг, в пості, самоті, мовчанні…)
Визначення свого життя (лиш один тут шлях правдивий і спасенний – шлях Хреста)
Відмова допомогти православним (що мені до України? Хай рятується., як знає <…> Адже я слабкий і грішник…)
Іван – не зрадник Бога (Ні, не зраджу свого Бога, не зламаю заповіту і ярмо хреста отсього до могили донесу)
Любов до України (…сей квітчастий край веселий…, чом же серце скаче? …садки рідних сел…)
Інформаційне гроно щодо характеристики героя поеми:
Іван Вишенський:
Цілеспрямований, «незламної віри людина»;
Остаточний у прийнятті рішень;
Любов і шанобливе ставлення до Бога;
Прагнення перебувати на самоті;
Любов до рідного краю, народу;
Захисник православної віри;
Принциповість, доброта, щирість;
Здатність на самопожертву.
Закріплення вивченого
Бесіда з учнями:
Як вважаєте, чи жалкував І.Вишенський з приводу того. Що залишився на самоті? Чим зумовлені ваші міркування?
Чим можна виправдати подвійне ставлення героя твору до поведінки павука? Відповідаючи, посилайтесь на міркування героя щодо цього .
Чому герой поеми вважає, що він вмер для України? Чи справедливо аскет так вважає?
Умотивуйте, чому І.Франко вважає, що «душа всесвітня - Бог»?
Підсумок уроку
Виставлення оцінок з коментарем
Висновок учителя
Коли читаєш поему Івана Франка "Іван Вишенський", то відчуваєш, що кожний рядок, кожне її слово звернене до нас сьогоднішніх. Афонський чернець надзвичайною силою свого красномовства став на захист українства, виступив проти нищення народу, його віри і мови. Іван Вишенський сподівався виблагати долю своєму безталанному народові, він переконався, що сила його та, яку він утілює у слові і твердо вирішив провести своє життя у палких молитвах до Бога. Тим самим наводячи нас на думку, що людина хоч разів у житті замислюється над вічним питанням: для чого вона живе? Адже ніхто не з’являється на світ випадково – у кожного своє призначення.
Домашнє завдання
Опрацювати ідейно-художній зміст усіх розділів поеми, скласти план твору, написати невеликий твір на тему «Розуміння людського призначення у поемі І. Франка «Іван Вишенський»».