?аза?станны? елордасы — Астана ?аласы
№ күні 5 «Б» сынып қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның елордасы - Астана қаласы
Сабақтың мақсаты: Елорда туралы түсінік бере отырып, бұрынғы мәліметті толықтыру ,мәтінмен жұмыс жасай отыра, оқушылардың сөйлеу дағдысын арттыру,
Оқушылардың қисынды ойлау қабілетін кеңейту, сөздік қорын молайту, сауатты оқу дағдысын күшейту, топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
Өз еліне,жеріне деген мақтаныш сезіміне тәрбиелеу, бір –біріне сыйластық сезімдерін тереңдету;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап,топтық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, суреттер
Сабақтың барысы:
I .Ұйымдастыру кезеңі: (3 минут)Сабақтың мақсатын хабарлау.
Оқушылар 2 топқа бөлініп отырады, амандасу, қонақтармен амандасу
- Бүгін сыныпта кезекші кім?
- Сыныпта кім жоқ?
- Оқу құралдарын тексеру (оқулық,дәптер,қалам,сөздік дәптер)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. (5 минут)
- Балалар, Қазақстан Республикасының рәміздеріне нелер жатады?
- Ту, Елтаңба, Гимн
- Гимнді біз жатқа білеміз, ендеше хормен орындап берейік
Оқушыларды екі топқа бөлу
І топ ҚР Мемлекеттік Туы туралы ақпарат дайындайды
ІІ топ ҚР Мемлекеттік Елтаңбасы туралы ақпарат дайындайды
«Астана» бейнебаянын көрсету
Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақтың тақырыбы не туралы ?
Астана қаласы туралы.
1 қадам. БІЛУ
Жаңа сөздермен танысу, оқу, талдау
елорда - столица
тәуелсіз - независимый
егемен - суверенный
орналасқан - расположен
жылдан-жылға - из года в год
ұлт - национальность
тарихи ескерткіштер - исторические памятники
болашағы – будущее
Мәтінмен жұмыс
Мәтінді мәнерлеп оқу, аудару.
2 қадам. ТҮСІНУ
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру. (әр оқушыға жеке беріледі)
Біздің Республикамыз қандай ел?
Қазақстанның жері қандай?
Қазақстан қайда орналасқан?
Қазақстанның астанасы қай қала?
Астана қандай қала?
Астана бұрын қалай аталған?
Астана қайда орналасқан?
Қалада нелер салынды?
Қалада нелер бар?
Қалада кімдер тұрады?
СЕРГІТУ ЖАТТЫҒУЫ «Көңілді күн»
3 қадам. ТАЛДАУ
2-тапсырма (жазбаша)
Сөйлемдерді оқып, септік, тәуелдік жалғауларын анықтау.
Елордасы – Т.ж. , Астанада - Ж.с. , қаланың - І.с., аумағы - Т.ж., шақырымды - Т.с., Қазақстанның - І.с., бөлігінің - Т.ж.+ І.с., солтүстігінде -Т.ж. + Ж.с., облысында - Т.ж.+ Ж.с., өзенінің - Т.ж. + І.с., алабында - Т.ж. + Ж.с..
4 қадам. ЖИНАҚТАУ.
Топтық жұмыс . Кластер құрастырады.
І топ . Астана
ІІ топ. Қазақстан
5 қадам. ҚОЛДАНУ.
Жұптық жұмыс
2-тапсырма бойынша диалог құрастыру.
6 қадам. БАҒАЛАУ
Бес жолды өлең
Отан
Тәуелсіз, егемен
Тұрамын, тудым, өстім
Қазақстан менің туған жерім.
Атамекен.
Кері байланыс: Бас бармақ
« Cиқырлы сандық» ойыны. Музыка ойналады. Сандықша сағат тілімен беріліп отырады. Музыка тоқтағанда кімнің қолында болса, сол сұраққа жауап береді.
Родина. Символы. Герб. Флаг. Золотой. Звезда. Национальный узор. Народ. Столица. Голубой. Счастливый.
Үй тапсырмасы:1-тапсырма. Берілген анықтама бойынша әңгіме құрастыру
Бағалау: Топ басшылары бағалайды.
Бағалау парағы.
БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ
№ Оқушының аты Үй жұмысы
(дом задание) Мәтін бойынша
(по тексту) Сұрақтар
(вопросы) Жазбаша жұмыс
(письм. работа) диалог Өлең құрастыру
(состав. стих) Спикер бағасы Мұғалім бағасы
1 2 3 4 5 6