Конспект урока украинского литературного чтения во 2 классе по теме: М. Підгірянка «Розмова про сонце». Загадки.
Тема: М. Підгірянка «Розмова про сонце». Загадки.
Мета: Ознайомити дітей із віршами – діалогами;
учити читати за особами, правильно інтонувати речення, різні за інтонацією та метою висловлювання;
виховувати любов до художнього слова, природи.
Обладнання: портрет М.Підгірянки, біографічна довідка, вправи для розвитку дихання, загадки.
Інтерактивні технології: ігри «Обличчям до обличчя», «Добери ознаку», «Ти – мені, я – тобі», «Бджілки», «Добери риму», сенкан «Сонце».
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Мовленнєва розминка.
Вправи для розвитку дихання.
Задми свічку.
Понюхай квіточку.
Пий чай з блюдця.
Подми на кульбабку.
Годинник.
Чистомовка.
Ік-ік-ік на порозі Новий рік.
Ра-ра-ра рада снігу дітвора.
Іс-іс-іс підем дружно всі ми в ліс.
Ам-ам-ам понесем гостинці звірятам:
Білочкам, зайчаткам.
Розчитування за складовою таблицею.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
Гра «Ти – мені, я – тобі».
Учні ставлять одне одному запитання, відповіді до яких підготували вдома.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
Як називають розмову між двома людьми? (Діалог).V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.1. Опрацювання вірша М. Підгірянки «Розмова з сонцем».
1.1.Коротка біографічна справка про поетесу М. Підгірянку (Додаток №1).
1.2. Читання діалогу учителем і підготовленим учнем.
- Між ким ведеться діалог?
- Які за інтонацією слова дитини? Матері?
1.3. Гра «Бджілки». Напівголосне читання вірша учнями.
1.4. Читання вірша учнями парами.
- Діти, чому вірш має таку назву?
- Що найбільше цікавило дитину?
- Про яку рису характеру це свідчить?
(Дитина допитлива усім цікавиться)
Із якою інтонацією відповідає мама?
(Із любов’ю, доброзичливістю, доступно).
1.5. Сенкан «Сонце» (Додаток №2).
1.6. Гра «Обличчям до обличчя».
Учні у парах повертаються одне до одного і читають вірш в особах.
Знайдіть у вірші порівняння (зіронька вечірня, як царівна).
Фізкультхвилинка.
Зупиняємо урок – робимо зарядку:
Руки вгору, руки вниз –
Все у нас в порядку.
Руки в боки – нахиляйся,
Наче маятник хитайся,
За хвилину відпочили
І за парти тихо сіли.
1.7. Гра «Добери риму».
Стелить – постелі.
Вечірня – царівна.
Колише – тише.
Піснями – снами.
Квіти – світить.
Збудить – буде.
Веселі – постелі.
Встане – погляне.
Серденько – раненько.
1.8. Робота над загадками. Робота в групах.
- Відгадайте загадки.
- Обґрунтуйте свої відповіді.
- Зробіть малюнки сонця (Додаток №3).
VI. Підсумок уроку.
Що таке діалог?
Скільки має бути співрозмовників?
З якого вірша це питання і хто його автор? (Хто ж його колише усе тихше й тихше?).
VIІ. Домашнє завдання.
Читати вірш – діалог за особами.
Додаток №1.
Додаток №2. Сенкан «Сонце»
Сонце
Що? Сонце
Яке? Тепле, ласкаве, гаряче
Що робить? Світить, гріє, посилає проміння
Речення. Сонечко всміхається нам із висоти
Асоціація. Світило
Додаток №3.