Конспект урока украинского литературного чтения во 2 классе по теме Поэтические картины зимы М. Рыльский Зима.
Тема: Поетичні картини зими. М. Рильський «Зима».
Мета: Учити дітей свідомо, виразно читати поетичні твори, аналізувати їх;
збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати мислення, спостережливість, кмітливість, зв’язне мовлення;
виховувати любов до краси зимового світу.
Обладнання: чистомовка, портрет М.Рильського, скоромовка, картини зимової природи.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Інтерактивні технології: гра «Відгадай предмет за ознакою», гра «Дощик», гра «Блискавка», «Сенкан».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мовленнєва розминка.
Робота над чистомовкою.
Ма-ма-ма – прийшла до нас зима.
Ло-ло-ло – кучугури намело.
Ем-ем-ем – санчата візьмем.
Дем-дем-дем – на гірку підем.
Ам-ам-ам – як весело нам.
Читання скоромовки «Дощиком».
Їхав грудень возом,
Віз мішок морозу,
До морозу криги,
А до криги – снігу.
3. Гра «Відгадай предмет за ознакою і картинкою».
Білий, пухнастий, м`який - …(сніг).
Холодна, люта, морозна - … (зима).
Злий, холодний, морозний - …(вітер).
4. Гра «Блискавка».
Якого кольору сніг? Яке слово зайве?
Білого, пухнастого, золотистого, сріблястого, брудного, голубого.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
За вікном чарівниця зима. Краса зимової природи надихала художників і поетів на створення шедеврів. (Демонстрація картин зимової природи.)
А зараз, діти, ми вирушаємо у світ поезії.
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Знайомство з поетом М. Рильським (Додаток №2).
Розповідь учителя.
Народився поет у 1895 році у м. Київ. Дитинство його промайнуло у
с. Романівка. Із сільськими хлопчиками він бігав до лісу, на риболовлю, слухав біля вогнища цікаві історії. Максим був спостережливим хлопчиком, а ще дуже любив читати. Спогади з цих років пізніше відіб’ються у віршах, які захоплювали і зараз захоплюють юних читачів.
Аудіювання вірша М. Рильського « Зима» учителем.
Гра «Бджілка».
Яка ще пора року крім зими згадується у вірші?... (весна).
Сенкан «Весна» (Додаток №3).
Фізкультхвилинка.
Раз, два, три, чотири, п’ять!
Час прийшов відпочивать.
Тож піднімем руки вгору,
Ніби глянемо на зорі.
А тепер всі руки в боки,
Як зайчата – скоки – скоки!
Десять, дев`ять, вісім, сім –
Час за парти нам усім.
Словникова робота.
Сніжно-синьої – Суцвіть –
Пухнастому - Завій –
Читання вірша учнями.
Які слова в вірші повторюються?
Гра «Знайдіть риму».
Сніжно-синьої – інеї;
моїй – завій;
многошумної – розумної;
суцвіть – веселить.
V. Розвиток зв’язного мовлення.
Опишіть зимовий день, використовуючи вислови: сніжно-синя, пухнастий іній, сніг блище кришталем.
Зразок опису зимового дня.
Красуня - зима завітала до нас в село. Пухнастий іній вкрив дерева і кущі. Сніг блище кришталем і на сонці здається сніжно-синім. Промінці сонця ледь-ледь торкаються верхівок дерев.
VI. Підсумок уроку.
Що найбільше запам`яталося на уроці?
Що приносить зима дітям?
VII. Домашнє завдання.
Вивчити вірш напам`ять .
Додаток №1.
Додаток №2.
Додаток №3. Сенкан.
Весна
Що? Весна
Яка? Рання, весела, сонячна
Що робить? Чарує, дарує, грає
Речення. Весна прийшла, тепло знайшла.
Асоціація. Царівна