Конспект урока украинского литературного чтения в 3 классе: Астрид Лингренд Про Карлсона, що живе на даху
Тема: Сторінками казки Астрід Ліндгрен «Про Карлсона, що живе на даху»
Навчальна мета:
розкрити широкий спектр творчої діяльності шведської письменниціА. Ліндгрен;
створити сприятливі умови для роботи над змістом, аналізом і засвоєнням прочитаного на основі різноманітності, форм, методів і видів роботи;
використовуючи різні види роботи над текстом, удосконалювати навички швидкого, свідомого, правильного, виразного читання;
вправляти учнів у виразному читанні діалогів; розкрити характер дій і вчинків дійових осіб; вчити висловлювати думку про прочитане.
Розвивальна мета:
розвивати розумові здібності: інтерес до дитячої літератури, казок; допитливість, мовне чуття, уявлення, творчі здібності;
розвивати пізнавальні психічні процеси: логічне мислення, уяву, фантазію, пам'ять, мовлення.
Виховна мета:
виховувати любов до дитячої книги, почуття дружби, відданості в дружбі, відчуття сімейних цінностей.
Обладнання: виставка книг А. Ліндгрен, портрет письменниці, плакат з девізом уроку, творчі роботи учнів (малюнки), «чарівна» паличка, ПК, мультимедійний проектор, указка, мікрофон, роздатковий матеріал.
Література:
Програми середньої загалоосвітньої школи. 1-4 класи. –К.: Початкова школа, 2006.
Савченко О.Я. Читанка. Підручник для 3 кл. Ч.2. – К.: Освіта, 2003.
Методика викладання української мови /За ред. Дорошенка С.І. – К.: Вища школа, 1992.
Українська мова з методикою навчання в початкових класах. Інтегрований курс. /За ред. А.П.Каніщенко, Г.О.Ткачук. –К.: Промінь, 2003.
Інтерактивні уроки в початкові школі /Упоряд. О.Кондратюк. – К.: Шкільний світ, 2007.
Нестандартні уроки в початкові школі /Упоряд. О.Кондратюк. – К.: Ред загальнопед. газ., 2005.
Фурашов Е. Не шутите с огнём! //Знамя победы, № 27 (9456), 08.04.2009. –С.4.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
1.1 Віршоване привітання
Ранок! Сонце в небі піднімається!
Наш третій клас із гостями вітається!
Діти: Добрий день!
Ми веселі і кмітливі,
Серйозні і не пустотливі,
Допитливі, цікаві, чемні.
В розмові з старшими приємні.
1.2. Посадка за парти
- Сідайте правильно і зручно.
1.3. Знайомство
- Починаємо перший після канікул урок українського читання. Мені дуже приємно бачити вас натхненних і творчих.
2. Мотивація навчальної діяльності
2.1. Створення емоційного настрою
- Кожного дня ми наче відкриваємо нові, чисті сторінки нашого життя. Що ми на них запишемо, залежить від кожного з нас. У наших силах залишити на чистих аркушах цілий список добрих і красивих вчинків та справ.
Сьогодні нам у цьому допоможе казка.
2.2. Девіз уроку
- Прочитайте девіз уроку:
Головне в житті – не тільки бути задоволеним собою, а ще й приносити користь іншим.
3. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів
3.1. Оголошення теми
- Без казки не буває дитинства: веселого, доброго, грайливого.
Актуалізація опорних знань
(Слайд 1)
Увага на екран. Назвіть героїв відомих вам казок за силуетами.
Хто автор цієї казки?
Які гарні малюнки ви приготували до казки про Піноккіо! Молодці, дякую вам.
- Сьогодні ми познайомимось з Карлсоном, я впевнена вам сподобається авторська казка «Про Карлсона, що живе на даху».
Чи знаєте ви цю казку? Звідки?
А для того, щоб назвати автора, попрацюйте у парах з олівцями, виконайте завдання під номером 1. "Будиночком" сигналізуйте про закінчення роботи.
Час – 30 секунд.
(на столах у дітей лежать картки із завданнями для різних варіантів)
Завдання № 1. Закресліть у кожному слові однакові голосні і прочитайте ім’я, прізвище шведської письменниці, автора казки про Карлсона.
О А О С И Т Р О И І Д ИЛ У І А Н Д А Г У Р У Е Н
_____________________ _______________________
Завдання № 1. Пройдіть чарівною стежинкою і прочитайте ім’я, прізвище видатної шведської письменниці.
Р СДІГЕ
Л
А
Д
ТІНР
Н
______________________ _____________________
(Індивідуальна допомога, емоційна підтримка для тих, хто потребує)
Дуже добре, що ви знайшли правильну відповідь.
Хором назвіть автора казки про Карлсона.
(Слайд 2)
- Тож сьогодні ми помандруємо чарівними стежинками–сторінками казки Астрід Ліндгрен «Про Карлсона, що живе на даху».
3.2. Завдання уроку
- Діти, з’ясуємо, чому навчить нас цей урок.
Слайд 3
Цей урок навчить мене:
Доносити зміст прочитаного шляхом виразного читання казки.
Працювати в парах.
Визначати своє ставлення до людей з різними життєвими позиціями.
Цінувати дружбу, відданість.
Розуміти, яким повинен бути гумор.
Міркувати про життєві цінності.
4. Опрацювання уривка казки А. Ліндгрен «Про Карлсона, що живе на даху»
4.1. Відомості про автора (Презентація 4)
- Пропоную переглянути презентацію про автора, яку мені допомогли створити учні-пошуковці. Вони і допоможуть представити її. (перегляд)
- Яка цікава доля у Астрід Ліндгрен… Ви згодні?
- Дійсно, головним для неї все життя було приносити користь і своїй країні, і природі, і дорослим, і дітям.
- А я вдячна Анатолію, Ганні. Вони принесли користь нам всім. Допомогли створити Презентацію. Це пошукова, творча робота, тому я ставлю вам по 11 балів.
4.2. Словникова робота
- Для свідомого читання необхідно пояснити значення слів, які зустрінуться у тексті.
(Слайд 5)
Фіранки – маленькі шторки на вікна.
Денатурат – технічний спирт.
Дзижчання – гудіння з неприємним звуком.
Уклякнути – завмерти від несподіванки, здивування.
Запобіжний клапан – пристрій, що не допускає аварій.
- Запам’ятайте значення слів, їхню правильну вимову, допоможе вам "Словничок", який є у вас на партах.
4.3. Читання слів
- Підготуйтесь до правильного читання.
- Прочитайте слова пошепки самостійно.
- Читаємо хором разом зі мною.
(Слайд 6)
принишклий
порозліталися
уповільнив
вимальовувалась
Карлсон
Боссе
Сванте Свантес
- Молодці, правильно.
4.4. Вправи на розвиток читацьких навичок. Артикуляційна гімнастика
- Для того, щоб виразно і правильно прочитати слова головних героїв, пропоную наступне завдання. Прочитайте перші речення очима, а потім із здивуванням, як маленький хлопчик.
- А відповідь Карлсона: повільно і самовпевнено.
(Слайд 7)
А хто ти такий? Звідки ти взявся?
Спокійно, тільки спокійно!
- Добре, я впевнена, що ви виразно, правильно і, головне, емоційно будете читати казку.
4.5 Первинне сприйняття тексту
- Розгорніть підручники на сторінці сто двадцятій.
- Я разом з моїми помічниками прочитаю уривок з казки, але за чарівною паличкою попрошу і вас, діти, читати. І пам’ятайте, з якою інтонацією необхідно читати слова Малюка і Карлсона.
- Приготуйтеся до читання, щоб відповісти на таке питання:
- Чому саме до Малюка прилетів Карлсон? (Слайд 7)
4.6. Аналіз змісту прочитаного
- Чи сподобався вам уривок з казки?
(на екрані Слайд 7)
- Чому саме до Малюка прилетів Карлсон?
- Опишіть зовнішність Карлсона.
Особисто мені дуже подобається в Карлсоні його весела вдача, здатність щось вигадувати. Пропоную вам пограти разом зі мною.
фізхвилинка
- Повторюйте рухи та слова веселої "Розминки".
Пальці вперед – 2 р., Весело – весело! (2 р.)
Лікті зігнули,
Спини прогнули,
Груди розправили,
Ноги розставили,
Кнопки натиснули!
- Сподобалось? Які ви стали бадьорі! Сідайте правильно.
4.7. Повторне самостійне читання
- Попрацюйте в парах. Кольору вашого стільця відповідає Завдання під № 2.
- Уважно прочитайте його. (діти читають)
- Кому щось незрозуміло?
- Працюйте дружно, старанно, читайте пошепки, не заважаючи іншим.
Час на виконання – 3 хвилини.
Червоні:
Прочитайте уривок з початку до слів: «Так і передай своєму татові!» с.121. Дайте відповідь на питання:
Де познайомилися Малюк і Карлсон? Як Карлсон себе вихваляв?
Сині:
Прочитайте уривок від слів на с. 121 «Він миттю схопив пляшку…» до слів на с.123 «Однак Малюк не міг…». Дайте відповідь на питання:
Які правила пожежної безпеки порушив Карлсон, запускаючи парову машину?
Чорні:
Прочитайте уривок від слів на с.123 «Однак Малюк не міг…» до кінця. Дайте відповідь на питання:
Як реагували Малюк і Карлсон на вибух машини? Чому?
4.8. Перевірка самостійної роботи учнів у парах
(дзвоник вчителя)
Увага! Перевіряємо, як ви виконали завдання.
Де познайомилися Малюк і Карлсон?
На яке запитання ви ще відповідали? Як Карлсон себе вихваляв? Зачитайте з тексту.
Які правила пожежної безпеки порушив Карлсон, запускаючи парову машину?
За перші три місяці цього року в місті Шахтарську та районі відбулося 20 пожеж, в яких загинуло десятеро людей. А четверо людей загинуло саме через необережне поводження з вогнем.
Крім правил пожежної безпеки, які ще правила безпеки життя порушив Карлсон?
Як реагували Малюк і Карлсон на вибух машини? Чому?
Ви старанно працювали в парах.
4.9. Міркування над прочитаним
Давайте поміркуємо!
Як ви думаєте, чи хотів Карлсон образити Малюка?
А що для нього було головним у житті? (показ на девіз уроку)
5. Узагальнення і систематизація знань
5.1. Зустріч з казковим героєм
(з’являється Карлсон)
Карлсон: Привіт-привіт! Почекайте, хто тут про мене про Карлсона згадує? Можна присісти скраєчку? (хоче сісти на стіл вчителя).
Вчитель заперечує: Карлсоне, не бешкетуй! Сідай, будь ласка, на почесне місце. (ставить стілець по середині класу)
Карлсон: Спокійно, тільки спокійно! Я найвихованіший у світі чоловік!
Вчитель: Знову ти вихваляєшся! Зараз ми розкажемо, який ти насправді. Допоможе гра «Чарівний стілець».
Назвіть, діти, позитивні риси характеру та поведінки Карлсона.
- Витривалий! – вигукує Карлсон. – Бо я вмію довго літати, високо і швидко!
Вчитель: Не хвали сам себе, нехай люди похвалять тебе!
- Тому, дорогенький наш Карлсоне, послухай порад учнів про ті риси, яких тобі треба позбутися, щоб бути справді найвихованішим та найкращим в усьому.
- Будь ласка, діти, називайте ці риси.
Вчитель: Певні поради можна висловити прислів’ями. Виразно прочитаймо народну мудрість, а ти, Карлсоне, запам’ятовуй!
(Слайд 9)
Коли не тямиш, не берись.
Хто хвалиться, той кається.
Добрий сміх не б’є, не мучить, він на світі жити учить.
Карлсон: Дякую, дякую, я запам’ятаю! Спокійно, тільки спокійно! А чому це все про мене та про мене? Поговорімо про мого найкращого друга Малюка!
(сідає осторонь)
Вчитель: Діти, а як звали хлопчика насправді?
Карлсон: Як ви думаєте, чому його всі називали Малюком?
Вчитель: Ім’я відображає й характер. Яким був Малюк, оберіть потрібні слова з даного списку:
Слайд 10 -11. (портрет Малюка)
Хвалькуватий
Спокійний
Дотепний
Слухняний
Енергійний
Сумний
Чутливий
Нерішучий
Злий
Добрий
Карлсон: Молодці, ви зрозуміли прочитане. Ось який у мене гарний друг. Все, привіт! Я полетів, але обіцяю повернутися на сторінках книги. Читайте про мене! Привіт!
Вчитель: Дякуємо, Карлсоне! Прощавай!
- Скільки ще цікавих пригод, історій про Малюка і Карлсона! Хоча деякі пригоди ви знаєте з мультфільму.
5.2. Перегляд епізоду з м/ф «Про Малюка і Карлсона»
- Наші українські режисери створили мультфільм про Малюка та Карлсона. Подивимося уривок про те, що було після відльоту Карлсона.
- Чому Малюку ніхто не повірив?
(перегляд уривку)
5.3 Узагальнення отриманих знань
- Чому Малюку ніхто не повірив?
- Чи зробив би справжній друг так, як Карлсон, коли залишив Малюка одного відповідати перед батьками за поламану машину?
- Чи хотіли б ви дружити з Карлсоном? Давайте проголосуємо, але незвичайно: не руками, а ногами. Займіть місце під обраною вами відповіддю.
(Діти обирають позицію біля запропонованих табличок: «Я хочу дружити з Карлсоном», «Я не хочу дружити з Карлсоном»)
Поясніть свій вибір.
Дякую за ваш вибір, я поважаю думку кожного з вас.
Діти, а якби ви були шведами, то більшість з вас обрали б іншу позицію. Тому що, як не дивно, шведи не люблять свого Карлсона. Вважають його лінивим, безвідповідальним та пустотливим.
Визначити, яким дійсно був Карлсон, ви зможете тільки після того, як прочитаєте всю казку. Сідайте на свої місця.
6. Домашнє завдання
- Домашнє завдання буде таке:
- Виразно читати уривок казки, с.120-124.
(Слайд 12)
- Ви такі творчі, тому пропоную вам
Завдання на вибір: (плакат на дошці)
Червоні сигнали – поділити текст на зачин, основну частину і кінцівку. Переказати їх від імені Малюка.
Сині сигнали – усно відобразити прочитаний уривок в семи кадрах діафільму, визначити зміст кадрів та їх послідовність.
Зелені сигнали – підготувати переказ іншого уривка з казки про Карлсона.
- Подобаються завдання? Цікаві?
- Хто вже обрав завдання, покажіть, будь ласка сигнал!
- Чому ти обрала це завдання? Покладіть сигнали.
- Я впевнена, ви впораєтесь.
- Я залишаю на дошці завдання, щоб ви потім записали їх в щоденник.
7. Підсумок уроку. Рефлексія
- Наш урок добігає кінця. Чому він вас навчив? Свою відповідь починайте зі слів «Цей урок навчив мене…» (гра "Мікрофон").
(Слайд 13)
Цей урок навчив мене:
Виразно читати казку.
Працювати в парах.
Оцінювати поведінку різних людей.
Цінувати дружбу, відданість.
Розуміти, яким повинен бути гумор.
Міркувати про те, що в житті головне.
Чому вас ще навчив наш урок?
- Дякую вам, діти, за співпрацю, за ваші власні думки. Дякую вашій учительці за те, що вчить вас читати думаючи, міркувати.
На згадку про цей урок я дарую вам книгу про пригоди Малюка та Карлсона, сподіваюсь ви її обов’язково прочитаєте.
Бажаю вам черпати мудрість з книжок, бо «Хто книги читає, той багато знає».
Бажаю вам вчитися дружити, мати добрих відданих друзів; бути щасливими, здоровими, впевненими в собі.
Та пам’ятайте:
Головне в житті – не тільки бути задоволеним собою, а ще й приносити користь іншим.
Щасти вам! Урок закінчено. До побачення.