Розробка уроку Життєвий та творчий шлях Оноре де Бальзака
ТЕМА. Оноре де Бальзак – видатний французький письменник, зачинатель соціально – реалістичного роману . Життєвий і творчий шлях письменника. «Людська комедія» – енциклопедія життя Франції І половини ХІХ ст.
МЕТА: ознайомити учнів з життям та творчою спадщиною великого французького письменника (розкрити факти, які вплинули на становлення особистості Бальзака); формувати світогляд, філософський підхід до життя на прикладі творчості Бальзака; розкрити глибину художнього задуму «Людської комедії» як літопису життя французького суспільства першої половини ХІХ ст., показати сутність бальзаківського новаторства; розвивати навички роботи із біографічним матеріалом, вміння систематизувати і узагальнювати набуті знання, творчий підхід; виховувати інтерес учнів до надбання письменника, культуру спілкування.
ОБЛАДНАННЯ: портрет О. де Бальзака, виставка книг, сторінки скрапбуку, роздруковані уривки з «Передмови», картки – інформатори, презентація «Структура «Людської комедії», фрагменти художнього фільму «БАЛЬЗАК» (Франція – Італія – Німеччина, 1999 р.).
ТИП УРОКУ: урок – портрет.
ЕПІГРАФ. Головні події мого життя – мої твори.
Оноре де Бальзак
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності.
Перед вами портрет французького письменника О. де Бальзака. Ось як його описує французький поет Альфонс де Ламартін: «чоловік з міцною статурою живе обличчя, від якого не можна відірвати очей, вас заворожувало і полонило. Волосся розсипалося над лобом крупними хвилястими пасмами, пронизливий погляд чорних очей пом’якшувався доброзичливістю; ці очі дивилися на вас довірливо і дружньо; щоки були повні, рум’яні, колір обличчя яскравий; ніс добре виліплений, хоча трішки задовгий; зуби нерівні; голова, часто нахилена набік, гордовито здіймалася, коли він говорив. Охоплений натхненням, <> дитяча веселість – такий характерний вираз цього обличчя». Та чи може споглядання портрету відкрити нам, що ж за людина перед нами, яку і сучасники, і майбутні покоління називають Прометеєм, порівнюють з Наполеоном? Для нас він поки ще загадка: хто ви, пане Бальзак? (Питання записується на дошці).
Якщо б ви мали можливість взяти в нього інтерв’ю, то що б ви спитали?
(Діти пишуть свої запитання і прикріплюють навколо портрета Бальзака).
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
На ці та інші запитання ми і постараємося дати відповіді впродовж знайомства з життям та творчістю цієї непересічної особистості. Наприкінці уроку ви скажете: як досягнути успіху (за Бальзаком). А зараз давайте перегорнемо сторінки альбому - скрапбуку, які ви підготували вдома ( групи учнів отримали випереджувальне домашнє завдання ).
ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
Життєвий та творчий шлях Оноре де Бальзака (діти демонструють сторінки скрапбуку, супроводжуючи їх розповіддю про певний етап із життя Бальзака).
Сторінка 1. Родина та дитинство Оноре де Бальзака. (Додаток №1).
Сторінка 2. Роки навчання. (Додаток №2).
Сторінка 3. Проби пера. (Додаток №3).
- Що мав на увазі Бальзак , ставлячи себе в один ряд з Наполеоном?
- До порівняння Бальзака з Наполеоном Д. Затонський дає свою відповідь: « та сама грандіозність задумів, та сама готовність іти до кінця, і той самий невтримний авантюризм, що врешті - решт призводить до особистої катастрофи».
Доповнення вчителя.
В 1822 році до Бальзака приходить перше кохання до Луїзи – Антуанети - Лори де Берні, дітям якої він давав уроки. Це єдина людина, яка підтримувала Оноре де Бальзака на ниві літературної творчості. Пізніше в одному з листів до своєї майбутньої дружини він так оцінив роль цієї жінки: «В цій жахливій боротьбі мене підтримував ангел. Пані де Берні стала для мене справжнім божеством. Вона була одночасно матір’ю, подругою, родиною, товаришем, порадницею. Вона створила письменника; вона втішала молоду людину, вона плакала, як сестра; вона сміялась, вона з’являлась кожного дня, як благодатна дрімота, і присипляла усі прикрощі».
Саме вона підказала Бальзаку сюжет «Шагреневої шкіри», який став ще одним свідченням таланту письменника.
Потрібно сказати ще декілька слів по постійну боротьбу цієї людини з матеріальною скрутою (все своє життя він намагався позбавитися боргів). Жорстка конкуренція у буржуазному суспільстві, зокрема і на літературному ринку, вимагала незалежності. Її, на думку Бальзака, міг дати тільки статок, тому він прагнув розбагатіти. Для нього достаток – це лише спосіб досягти слави, і не більше. Однак невдала спроба підприємницької діяльності у друкарстві й інших оборудках обернулися для нього і його родини лише величезними боргами, з якими він не міг розрахуватися, навіть ставши відомим і знаменитим.
Усі факти його біографії можна звести до одного – титанічної письменницької праці, зумовленої двома причинами - потребою самореалізації та боргами.
Працездатність Бальзака вражає. «З півночі до півдня я працюю, тобто я сиджу в кріслі, творю й перероблюю. Потім з півдня до четвертої години виправляю гранки, о п’ятій обідаю, о пів на шосту я в ліжку, а опівночі встаю і знову починаю працювати», - скаржився він в одному з листів майбутній дружині. То була титанічна праця. Ця «скеля розчавила б будь – кого, тільки не його», - писав Еміль Золя. Судіть самі, наскільки каторжним був труд.
Демонструється фрагмент фільму «Бальзак».
На формування світогляду Бальзака, безперечно, вплинули всі події, свідком яких він був: крах наполеонівської монархії та її руйнування народною революцією 1830 року, прихід до влади Луї Філіпа Орлеанського, розмах фінансової спекуляції та республіканських заколотів, повстання робітників, перемога буржуазної революції і жорстока розправа над робітниками. Ось як він характеризує час: «Немає більше у Франції ні гідності, ні достойних поваги посад. Жодний статок не захистить людину Замість того, щоб урівнювати, вони принижують. На жаль!... Моральні люди - лицеміри, ви на власній шкірі відчуваєте, що мораль уже не релігія, а факт – не право».
Сторінка 4. Бальзак і Україна. (Додаток №4).
Доповнення учителя.
Перед смертю « говорили, - пише М.Алданов, - що він кликав великого лікаря Біаншона, ніколи не існуючого насправді: це був лікар, створений ним у романах. У нього мистецтво і життя були неподільні». Письменник ніколи не міг провести чіткої межі між реальністю і світом власних фантазій різні історії ніби з життя він народжував миттєво. Недаремно епіграфом до нашого уроку є його власні слова: «Головні події мого життя – мої твори».
Проблемне запитання.
Як стати особистістю?
- Бальзак – людина, яка сама себе створила. Його життєвий шлях - це відповідь на питання, як стати особистістю. Спробуйте і ви дати на нього відповідь. (Відповіді дітей).
- Отже, давайте все сказане виразимо у математичній формулі, формулі успіху, за Бальзаком.
УСПІХ = (ЖАДОБА ДО ЗНАНЬ + ВІРНІСТЬ ОБРАНОМУ ШЛЯХУ ) * КОЛОСАЛЬНУ ПРАЦЕЗДАТНІСТЬ/ ЛЮБОВ ДО ЛЮДЕЙ
Сам письменник сформулював його так: «працювати за десятьох, мати запасний мозок, зовсім не спати, бути успішним у задумах, відмовитися від розваг», а ще він вважав, що «все, що робиш, треба робити добре».
3. «Людська комедія» - енциклопедія життя Франції першої половини ХІХ ст.
Постановка проблемної ситуації.
- Коли у Бальзака виник задум «Людської комедії» (1833р), то у листі до сестри Лори він написав: «Привітайте мене. Адже щойно з’ясувалося, що я – геній!». Спробуйте спростувати або підтвердити це твердження, ознайомившись із задумом, композицією, тематикою та проблематикою цього твору, який не має аналогів у світовій літературі.
Перегляд презентації «Структура «Людської комедії» супроводжується читанням фрагментів «Передмови» з коментарями. (Додаток №5).
- Ця схема допоможе нам уявити величність задуму письменника. «Людська комедія» - це своєрідна «Вавилонська вежа» у літературі.
- Отже, головна тема «Людської комедії» - художнє узагальнення життя французького суспільства 1816 – 1848 рр. Це історія моралі, написана Бальзаком, - історія, побачена через людей з усіма їхніми мріями, пристрастями, горем й радощами.
- Головний мотив дій і вчинків людей, героїв Бальзака, – прагнення до збагачення. Щоб поєднати таку кількість персонажів, автор використовує типізацію, техніку перехідних персонажів. В одних творах вони головні, в інших – другорядні. Часто в центрі уваги Бальзака знаходиться два герої одночасно (один має досвід, другий - юний).
Жанр твору.
Стосовно жанру цього твору використовують терміни: епопея, цикл романів. Жанр визначається проблематикою. Пригадайте, що таке епопея.
(Епопея –1) героїчний епос у вигляді народних пісень та сказань про якусь видатну історичну подію або історичного героя;
2) це роман або цикл романів, де відображено великі історичні події, життя як окремих людей, так і цілих родин).
- Твір – епопея – роман або цикл романів, в яких зображуються значні історичні події, що висвітлюють різнобічне життя народу, класову боротьбу суспільства, складне поєднання дійових осіб.
- Бальзака називають також майстром соціально – реалістичного роману. Дійсно, у своїх творах він розкриває характер людини і через її стосунки із суспільством, і через домашній побут. Змалювання обраних персонажів крізь призму філософських проблем свідчить про наявність романтичного струменя у творчості письменника.
Назва твору.
Назва співзвучна з «Божественною комедією» Данте Аліг’єрі.
За Бальзаком, комедія - сатиричний твір, головною дійовою особою якого є сучасне письменнику суспільство, а театр - весь світ. І не випадково окремі твори називаються сценами.
Митець вважає, що «суспільство потребує від нас чудових картин, але де ж натура для них? Ваше убоге вбрання, ваші невдалі революції, ваші балакуни - буржуа, ваша мертва релігія, ваша влада, що занепала, ваші королі без престолів – чи такі вони поетичні, щоб їх відображати? Зараз ми можемо тільки знущатись. Сатира – ось література вмираючого суспільства».
Відповідь на проблемне запитання.
Чи можна назвати Бальзака генієм, Прометеєм?
Доповнення учителя.
Роману Андре Моруа «Прометей, або життя Бальзака» передують рядки автора: « Якщо вибирати між Фаустом та Прометеєм, я обираю Прометея».
Порівняння з Прометеєм має підстави: Бальзак - митець, вогонь таланту якого запалює життя величезної кількості героїв, народжених творчою уявою автора. У книзі Моруа перед нами постає добровільний невільник пера і чорнила, що за 20 років каторжної праці написав більше 70-ти шедеврів. Життя Бальзака – справжній подвиг.
ІV. Рефлексія.
· Сенкан.
- Своє розуміння почутого і побаченого про життя та творчість Бальзака пропоную відобразити у сенкані.
V. Домашнє завдання
1. Прочитати повість «Гобсек».
2. Виписати тези життєвої філософії (правила, принципи, ставлення до життя) Гобсека.
3. Індивідуальні завдання: а) історія написання твору «Гобсек»;
б) словник банківських термінів;
в) образ скупого в літературі;
г) образ скупого в мистецтві.
Додатки до уроку
Картка – інформатор №1
Майбутній письменник народився 20 травня 1799 року у містечку Тур. Його батько Бернар – Франсуа Бальса був найстаршим сином у селянській родині, яка налічувала 11 дітей. Працював клерком у конторі нотаріуса, а згодом переїхав до Парижа, де зумів дістати посаду секретаря ради в канцелярії короля Людовіка 16. При цьому змінивши прізвище на Бальзак. Так звучало аристократичніше. Згодом до нього додали і частку де. Одружився Бернар – Франсуа у 51 рік, взявши за дружину Анну – Лауру Саламб’є, доньку суконщика, на 32 роки молодшу.
У родині народилося 5 дітей. Перший хлопчик помер, не досягнувши й місяця. Тому Оноре в цій родині є найстаршим. Потім з’явилася сестра Лора 1800 року народження, у якої з Бальзаком були найтепліші стосунки, сестра Лоранс 1802 р. н. і брат Анрі Франсуа.
Сім’я майже не займалася вихованням Оноре. Для хлопчика знайшли годувальницю селянку, у якої він жив до 5 років. Мати не визнавала пестощів і поцілунків, любила розкіш і вела аристократичний спосіб життя. Вдома ж панувала сувора дисципліна. Основою виховання була праця, дітям практично не залишалося часу на пустощі. Для зміцнення здоров’я і моралі зрідка організовувалися прогулянки містечком, запуски повітряного змія. У вихідні – відвідини собору Св. Гас’єна.
У дитинстві Оноре захоплювався читанням чарівних історій, які сприймав чутливо, до сліз. Захоплення читанням передалося хлопчику від батька, у якого в книжковій шафі можна було знайти твори римських і французьких письменників, праці філософів, істориків, ілюстровані видання Китаю. Подорослішавши, Оноре заходив до кабінету батька і годинами читав Руссо, Вольтера, Шатобріана.
Картка – інформатор № 2
У 7 років майбутнього письменника віддали до Вандомського коледжу, навчального закладу ченців – ораторіанців. Тут він навчався з 1807 – 1813 р. Цей заклад небезпідставно С. Цвейг назвав «духовною тюрмою». У ньому панував суворий нагляд за вихованцями, їх не відпускали додому на канікули, всі листи перечитувалися цензором, охоче вдавалися до тілесних покарань. Юний Бальзак почувався в коледжі покинутим і пригніченим, очевидно тому він навчався посередньо. Директор коледжу зазначив, що єдиною незвичайною рисою вихованця Бальзака було те, що в ньому не було нічого незвичайного. Та він не знав, хлопець жадібно тягнувся до знань в найрізноманітніших сферах людського життя. Він «ковтав» книги про мистецтво і літературу, проникав в таємниці історії й медицини, вивчав життя природи й «життя грошей», цікавився окультними науками, навіть спробував свої сили в математиці. Саме тут він починає писати вірші.
У 1814 р. родина переїхала до Парижа, де Бальзак продовжив навчання у приватних пансіонах Лепітра, Ганзе і Безлена, стає студентом Школи права та відвідує лекції знаменитих професорів Сорбонни, всерйоз цікавиться філософією й художньою літературою.
Разом з навчанням йому доводиться працювати. Спочатку писарем у конторі пана Мервіля, який стає прообразом одного з героїв твору «Гобсек», а потім – у нотаріуса п. Пассе. Цей досвід дозволив йому познайомитися зі справжнім життям буржуазного суспільства і послужив багатющим матеріалом для майбутньої творчості. Недарма Бальзак скаже: «Головні події мого життя – мої твори».
У 1819 році Бальзак отримав ступінь бакалавра права. Перед ним відкривається можливість отримати «хлібне» місце: стати компаньйоном, а потім і власником нотаріальної контори. Це цілком відповідало планам і бажанням батьків. Але юнак чинить їм рішучий опір і, врешті - решт, отримує згоду на заняття літературною творчістю.
Картка – інформатор №3
Проби пера
Сім’я дає Оноре два роки, щоб він довів, що може написати власний твір. Весь цей період родина зобов’язується підтримувати його матеріально.
Він винаймає мансарду у шестиповерховому будинку на вулиці Ледіг’єр.
Впродовж відведеного строку, юнак пише у класицистичному стилі віршовану трагедію «Кромвель», яка зазнала нищівної поразки. Та попри суворий вирок, відмову батьків підтримувати матеріально - Бальзак не припиняє літературної праці.
В період з 1822 по 1829 рр. Бальзак звертається до написання пригодницьких, бульварних, готичних романів, які підписує псевдонімами Орас де Сент – Обен або лорд Р*Оон, співпрацює з іншими людьми. Ці твори він пізніше назве «літературним свинством», «крахами всіх проектів завоювання слави» і ніколи не включатиме у зібрання своїх творів.
На робочому столі з’являється гіпсова фігура Наполеона, до якої прикріплено напис, зроблений Бальзаком: «Що він не зробив мечем, я зроблю пером».
У 1829 році світ побачили серйозні романи «Шуани, або Бретань у 1799 році» та «Фізіологія шлюбу». Одночасно він працює над новелами, які з 1830 р. видаються під спільною назвою «Сцени приватного життя». Ці твори, а також філософський роман «Шагренева шкіра» роблять Бальзака відомим. На початку 1830 років він стає професійним літератором і розпочинає роботу над літературною історією Франції XIX ст., названою «Людська комедія».
Картка – інформатор №4
Бальзак і Україна
У лютому 1832 року Бальзак отримав лист із Одеси за підписом «Іноземка». Це стало поштовхом до переписки з вродливою, багатою, знатною і на той час заміжньою Евеліною Ганською (вроджена Ржевудська), яка жила у с. Верхівня поблизу Бердичева. Їх роман у листах продовжувався протягом 18 років. За цей час Бальзак написав жінці, яку покохав, 444 листи. Протягом цього періоду вони декілька разів зустрічалися у Швейцарії, Відні, Дрездені, Петербурзі. Двічі Оноре де Бальзак приїжджає до Верхівні у 1847 та 1848 – 1850 рр.
Коли Ганська овдовіла, Бальзак пропонує їй одружитися. Нарешті 14 березня 1850 року в церкві св. Варвари у Бердичеві о 7 годині ранку відбулося довгоочікуване вінчання.
Та насолодитися щастям з тією, якій він писав: « Ти – усе моє життя!...ти з тих, що гідні поклоніння до самої смерті, достойні обожнення усіх і кохання одного. Ти мій дорогий ідеал!» - Бальзаку не вдалося.
Підірване важкою працею та нескінченною боротьбою з боргами здоров’я Бальзака не витримало. 18 серпня 1850 року він помер від важкої серцевої недуги в Парижі.
Додаток №5
Найважливіші тези
«Передмови» до «Людської комедії»
Оноре де Бальзака
«Первісна ідея «Людської комедії» постала переді мною, мов якась мрія, мов один із тих нездійсненних задумів, які плекаєш, але не можеш утримати Ідея цього твору народилася з порівняння людства з тваринним світом» .
«Пройнявшись цією системоюя зрозумів, що в цьому відношенні Суспільство подібне до природи. Хіба суспільство не створює з людини, відповідно до середовища, в якому він діє, стільки ж різноманітних видів, скільки їх існує у тваринному світі?... існують і завжди існуватимуть види у людському суспільстві так само, як і види тваринного світу. Якщо Буффон написав видатний твір, спробувавши в одній книзі зобразити весь тваринний світ, то чому б не написати подібний твір про Суспільство».
«Тварина мало що має, у неї немає ні наук, ні мистецтв, тоді як людина, в силу закону, який ще треба вивчити, прагне відбити свої звичаї, свою думку і своє життя у всьому, що вона пристосовує до своїх потреб. Таким чином, треба було написати твір, який мав охопити три форми буття: чоловіків, жінок і речі, тобто людей і матеріальне втілення їх мислення, - словом, зобразити людину і життя».
« як зробити інтересною драму з трьома – чотирма тисячами дійових осіб, яку являє собою будь – яке суспільство?»
«Випадок – найбільший романіст світу, щоб бути плодючим, треба тільки його вивчати. Самим істориком мало бути французьке суспільство, мені залишилося бути лише його секретарем. Складаючи опис пороків і чеснот, збираючи найяскравіші випадки прояву пристрастей, зображуючи характери, добираючи найголовніші події з життя Суспільства, створюючи типи поєднанням окремих рис численних однорідних характерів, мені вдалося б написати історію, забуту стількома істориками, - історію звичаїв».
«мені треба було вивчити причини або одну спільну причину соціальних явищ, вловити прихований смисл величезного скупчення типів, пристрастей, подій слід було виявити, у чому людські Суспільства віддаляються або наближаються до вічного закону, до істини, до краси».
«Людина ні добра, ні зла, вона народжується з інстинктами і нахилами; Суспільство аж ніяк не псує її, як вважав Руссо, а вдосконалює, робить кращою; але прагнення вигоди зі свого боку розвиває її погані нахили. Християнство і, особливо, католицтво, являючи собою цілісну систему приборкання ницих прагнень людини, є найважливішою основою соціального порядку».
«Уважне споглядання картин Суспільства переконує, що коли думка або пристрасть, яка містить у собі думку і почуття, - явища соціальні, то водночас вони: явища руйнівні. У цьому життя соціальне схоже на життя людини»
«Пристрасть – це все людство. Без неї релігія, історія, роман, мистецтво були б марні Я не вірю у нескінченне вдосконалювання людського суспільства, я вірю у вдосконалення самої людини. Ті, хто думає у мене знайти намір розглядати людину як істоту досконалу, припускається великої помилки»
«Зрозумівши як слід зміст мого твору, читачі визнають, що я надаю фактам – постійним, повсякденним, прихованим або явним, а також подіям особистого життя, їх причинам і спонукальним началам такого ж значення, якого досі надавали історики подіям суспільного життя народів»
«Це неабияке завдання – зобразити дві або три тисячі типових людей певної епохи, бо така кількість типів, які представляють кожне покоління, і «Людська комедія» їх стільки вмістить».
15