Те?деулер, те?деулер ж?йесін шешу.
Күні: 15.10.2016 ж.
Алгебра 9в
ТАҚЫРЫБЫ: Теңдеулер, теңдеулер жүйесін шешу.
Мақсаты:
а) Оқушыларды теңдеулер жүйесін шешу тәсілдерінің түрлерін білу дағдыларын жетілдіру және есептер шағаруда қолдана білуге қалыптастыру. Оқушылардың алған білімдерін тереңдету, жинақтау, жүйелеу.
б) Жылдам ой қорыту, тапқырлық, тиянақтылық қасиеттерін дамыту. Оқу материалын ұзақ есте сақтау қабілетін дамыту. Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерінарттыру.
в) Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу, өз біліміне жауапкершілікпен қарауға дағдыландыру.
Сабақ түрі: ойын сабақ
Сабақ әдісі: Сұрақ- жауап, ауызша жаттығу, есептер шығару, ізденіс. деңгейлік тапсырма, топтық жұмыс.
Сабақ типі: Білімді бекіту.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу, балаларды түгендеу (сынып 2 топқа бөлінген).
“Көтеріңкі көңіл күй”- атты тренинг (Әр бала берілген қасиеттердің ішінде қазіргі уақытта қандай қасиет бойларында бар және жолдастарына бүгінгі сабақта не тілейді?)
Сынып 3 топқа бөлінеді:
1 топ – “Western Union” банкі
2 топ - “Халық” банкі
3 топ - “БТА” банкі.
Әр топтың бастапқы капиталы 500 доллар.
көрнекілігі: интерактивті тақта, топтарға берілетін есептер, үлестірмелі
карточкалар, евро(ақшалар).
« Алма агашы » ойыны
ІІ. “Біліміңді сынап көр” – акциялар сату, құны – 10 доллар.
(Өткен тақырып бойынша пысықтау сұрақтары)
ІІ. “Біліміңді сынап көр” – акциялар сату, құны – 10 евро, 1 алма.
(Өткен тақырып бойынша пысықтау сұрақтары)
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер дегеніміз не?
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің шешімі дегеніміз?
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер дегеніміз не?
Теңдеулер жүйесін шешудің қандай тәсілдері бар?
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі дегеніміз не? Графигі?
теңдеудің дәрежесі дегеніміз?
ІІІ. “Білімді мыңды жығады” – тұтынушылар тарту. (\)
Деңгейлік тапсырма:
“Western Union” банкі
($10) ($20)
“Халық” банкі
($10) ($20)
“БТА” банкі.
1 ($10) ($20)
IV. “Өнерді үйрен де жирен”
Әрбір банк мүшесіміз,
Игі істе біз біргеміз. – тәжірибе алмасу, топтық жұмыс
Тапсырмалар:
“Western Union” банкі ($50)
1.
“Халық” банкі ($50)
1.
“БТА” банкі ($50)
1.
V. Сергіту сәті
“Ойымды жалғастыр” (әр топ тез жауап беру керек) ($10)
Жеті жұрттың тілін біл,... (Жеті түрлі білім іл)
Екі жақсы қас болмас,... (Екі жаман дос болмас)
Білгенің бір тоғыз,... (Білмегенің тоқсан тоғыз)
“Қас қағым сәт” (әр топ тез жауап беру керек) ($10)
Бұрышты өлшейтін құрал. (транспортир)
Бойы бір қарыс, сиып тұр 25 арыс. (сызғыш)
Қандай сан барлық сандарға қалдықсыз бөлінеді. (0)
Қиылыспайтын екі түзу. (параллель)
Екі нүктенің арасындағы түзу. (кесінді)
Видеоролик: Көңілді күн.
VI. “Қателеспей, мақсатқа жет” ($20)
« Қазына » ойыны.
Алтау ала болса ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса төбедегі жетеді. (Қ)
Жігіт сегіз қырлы, бір сырлы. (А)
Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі білім ал. (З)
Білімді мыңды жығады, білекті бірді жығады. (Ы)
Ұлға отыз үйден, қызға қырық үйден тыю. (Н)
Жақсы жігіт он бесінде де жас емес, жүзге келсе де пәс емес.
Бір тал кессең, он тал ек (А)
З А Н Қ Ы А
Логикалық тапсырмалар:
Жанұяда жеті ер бала бар және олардың бір-бірден қарындасы бар. Жанұяда қанша бала бар?
Түйе құс таразыда бір аяғымен тұрғанда 12 кг тартады, ал егер екі аяғымен тұрса қанша тартады?
1 тонна мақта ауыр ма, әлде 1 тонна темір ауыр ма?
Төрт пен бестің арасына қандай таңба қойғанда 4-тен артық 5-тен кем сан шығады?
Үш пар ат 30 км-ге шапса, әр ат қанша км-ге шапқан?
Үстелдің 4 бұрышы бар, бір бұрышын кесіп тастаса, неше бұрыш қалады?
Сабақты қорытындылау: Рефлексия: Не білдің?
Білдім Білемін Білгім келеді
ІV. Үй тапсырмасы:
Бағалау (оқушылардың жинаған қорларына байланысты қойылады).
Рефлексия: Не білдің?
Білдім Білемін Білгім келеді
Рефлексия: Не білдің?
Білдім Білемін Білгім келеді
Рефлексия: Не білдің?
Білдім Білемін Білгім келеді