Азаматтарды? ???ы?тары мен бостанды?тары
Адам.Қоғам.Құқық.
Сабақтың тақырыбы: Азаматтардың құқықтары мен бостандықтары
Мақсаты Азаматтардың құқықтары мен бостандықтары туралы біледі
Сілтеме Адам.Қоғам.Құқық. 9-сынып оқулығы. Қ.Жүкешов, Ғ.Сапарғалиев, Г.Асанбекова
Оқыту нәтижесі Азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын ажырата алады, міндеттерді түсінеді. Өз құқықтары мен бостандықтарын қолдануды үйренеді
Түйінді идеясы Мемлекеттің ең қымбат қазынасы адам оның құқықтары мен бостандықтары
Әдіс-тәсілдер 1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. 2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
3. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. 4. Диалогты оқыту
Ресурстар Интерактивті тақта, формат,
Сабақтың кезеңдері
Уақыты Сабақтың мазмұны
Мұғалімнің іс-әрекеті Тапсырма мазмұны Оқушының іс-әрекеті Бағалау
Ұйымдасты
ру кезеңі
2минут
Амандасу, сабаққа дайындығын, құралын
тексеру.топқа бөлу,бағалау парақшасын беру,топ мүшелерінің міндетін түсіндіру.
Оқушыларға сурет қиындылары таратылады, сәйкес суреттер бойынша топқа бөлінеді Амандасуы, Топқа бөлінуі, бағалау Ұтымды ұйымдастырылған топты мадақтау.
Үй тапсыр
масын сұрау
кезеңі
10 минут
Оқушылардан «Шеңбер стратегисы»әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Шеңбер боып тұрады әр топтан өз қалаулары бойынша 1 оқушы шығып, оқушылардың сұрақтарына жауап береді, жауап жоқ болса, мұғалім топ мүшелеріне сұрақты бағыттайды.Сабақта қамтылмаған қосымша сұрақты мұғалім қояды.
Оқушы үй тапсырмасы бойынша сұрақтар қояды және ереже бойынша жауап береді.
Топтық бақылау парағы.
Мадақтау
ІІІ Жаңа сабақ кезеңі 2 минут Интерактивті тақтадан жаңа тақырыпқа байланысты жаңа сабақ көрінісін көрсетеді. Азамантардық құқықтары мен боастандықтары Интерактитвті тақтадан, ой түйіндейді. -
2 минут Мұғалім жаңа сабақ көрінісінен кейін, ашық сұрақтар қойып, жаңа
тақырыпты оқушылармен бірге диалог жүргізе отырып бірге анықтайды. Ашық сұрақтар:
Құқықтар мен бостандықтардың айырмашылығы қандай? сұрақтарға жауап береді, сабақтың
тақырыбын анықтайды.
Мадақтау.
Тапсырма
5 минут Мағынаны тап ойыны
Жұптық жұмыс
Берілген сөздердің мән-мағынасын,ұқсастықтарын қай жерде орналасқанын тауып кестені толтырады. Оқушылар жұптаса отырып тапсырманы орындайды және ол келесі топтағы жұпқа жауаптарын береді, ол жұп тапсырманы талқылап бағалайды,қамтылмаған тұстарын жазып,қайтарып береді.
Берілген атаулардың мағасынын тауып, ол жайында сипаттауы тиіс. Жұптардың
өзара бағалауы. Топтың бағалау парағы
Сергіту
сәті 2 минут Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау. Сергіту сәтін интерактивті тақтадан көрсету. Интерактивті тақтадағы би қимылдарын қайталайды. -
Тапсырма
12 минут Әңгіме-дебат ережесімен таныстыру.
Сайысымыздың ережесі:1. Бос тартыстан аулақ болу2. Қарсыласыңды қорқытуға әуес болма3. Мысқыл сұрақтар қоюға болмайды.4. Қарма- қарсы сұрақтарға берілген уақытты тиімді пайдалану. Тақырыбы: Азаматардың міндеттері нені мақсат етеді?
Әңгіме -дебат ережесі бойынша айтылатын ұсыныстар нақты және дәлелдемелері болуы тиіс,қағаз шиыру арқылы даттаушы. жақтаушы және бақылаушы топты анықтаймыз.
1. Екі фракцияда 6 спикерден болады.2. Екі фракцияның спикерлері (дәлелдерін) таныстырады
3Өзіндік ұстанымдарын қорғайды. Топтық бақылау парағы және 2 жұлдыз,1 ұсыныс арқылы бағалайды.
5 минут Сәйкестендіру тест тапсырмасын береді.
Жаңа сабақ бойынша жеке жұмысқа сәйкестендіру тест тапсырмасы беріледі.Орындалған тапсырманы қасындағы жұбына береді, ол тапсырманы тексеріп балдық жүйемен бағалайды. Оқушылар тест тапсырмасын орындайды. Жұптық бағалау Топтық бағалау парағы .
Қорытынды бөлім Бағалау
3 минут Сабақты қортындылау, Бағалау парақшасы арқылы оқушылар белсенділігін анықтайды. Бағалау шынайы және әділ болуы басты назарда ұстауды тапсырылады. Топ төрағасының қортындылырына келісімдерін білу. Топтың бағалау парақтары арқылы төраға есеп береді
-
Керібайланыс 1 минут Кері байланыс стикерлерін жинау, талдау. Топтың әр мүшесі рефлексия стикерге жазады
Мен білмедім
Мен білемін
Мен білгім келеді. Рефлексиялық картаға стикерлерін жапсырады
-
Үйге берілетін
тапсырма 1 минут Азаматтардың құқықтары мен бостандықтары Құқықтар мен бостандықтар Үйге берілген тапсырманы күнделіке жазып алады