Саба? жоспары: Ел хал?ыны? жасты?-жынысты? ??рамы ж?не денсаулы?ы (9 сынып)


География Пән мұғалімі: Кенжеалиева Лолита Талаповна Сабақ №
Сабақтың тақырыбы Ел халқының жастық-жыныстық құрамы және денсаулығы
Мақсаты Ел халқының жастық-жыныстық құрамы және денсаулығы туралы мағлұмат алу
Жұмыс нәтижесі Ел халқының жастық-жыныстық құрамымен танысады
Сілтеме Оқулық 9 сынып В.Усиков, Т.Казановская, А.Усикова, Г.Зәбенова Алматы «Атамұра» 2013ж
Негізгі идеясы Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету; Оқуды және оқыту үшін бағалау; Талантты және дарынды балаларды оқыту; Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс; Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
Ресурстар Маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, проектор
Сабақтың өтілетін уақыты 45 минут
Сабақтың жоспары Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою
Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша
Рефлексия
Үйге тапсырма
Үйге тапсырма Параграф 9
Ойлауды Блум бойынша жіктеу Мақсат Тапсырма түрі. Түрткілер Нәтиже Бағалау
критерийлер дескриптор ұпай
Білу Халық саны, табиғи өсімі және ұдайы өсуі тақырыбынан алған білімдерін еске түсіру Психологиялық ахуал: "Өрмекші" әдісімен бір-біріне тілек айту
Үй тапсырмасын тексеру «Стикерлермен диалог»
1.Санақтан санаққа дейін Қазақстан халқы қалай өзгерді?
2.Халықтың табиғи қозғалысына қандай үрдістер әсер етеді?
3.Табиғи қозғалысқа әсер етуші тарихи типтерді ата, бір-бірінен қандай айырмашылығы бар?
4.Қазақстандағы демографиялық революция қашан болды?
5. «Депопуляция», «демографиялық толқын», «демографиялық саясат», «репатриация», «депортация» деген ұғымдар нені білдіреді?
Халық саны, табиғи және ұдайы өсуі туралы сұрақтарға жауап бере отырып, өткен материалды еске түсіреді Сұрақтарға жауап береді Жауап берді 3
Жартылай жауап берді 2
Жауап бере алмады 1
Түсіну Жаңа тақырып бойынша оқулық мәтінін игерту «Инсерт" әдісімен мәтінді оқу
(топтық жұмыс)
1.Халықтың жас ерекшелігі бойынша құрылымы
2.Халықтың жыныстық құрамы
3.Жас-жыныстық пирамида
4.Саламатты Қазақстан Ел халқының жастық-жыныстық құрамы және денсаулығы туралы білім қалыптасады Тақырыптың мазмұнын ашады
Мазмұнын толық ашты 3
Мазмұнын жартылай ашты 2
Мазмұнын аша алмады 1
Қолдану
Алған білімін пайдалана отырып, ел халқының жастық-жыныстық құрамы және денсаулығы туралы білімдерін қолданады 1.40-суреттен жаңа туғандардан 5 жасқа дейінгі балалар ұрпағын тауып, анықта: 1) бұл ұрпақ буынында қанша ұл бар? 2)қыздар қанша? 3)олардың қайсысы басым?
2.Елдегі әйел тұрғындардың динамикасына сараптама жаса. Қарт, ересек және бала жастағы халықтың ең аз буынын анықта.Ол қай жастағы әйелдерге сәйкес келеді? Олардың арасындағы жастық интервалды анықта. Бұл цифрлар қандай демографиялық құбылысты көрсетеді? Жас-жыныстық құрам туралы білімін пайдаланады Анықтай алады Анықтайды 3
Жартылай анықтайды 2
Анықтай алмады 1
Талдау
Жас-жыныстық пирамиданы талдау 1.Берілген суретте Астана, Атырау, Солтүстік Қазақстан облыстарының демографиялық пирамидалары бейнеленген.Пирамидалардың қай облыстарға тиесілі екендігін анықта. Саған қандай белгілер көмектесті?
2.Сурет бойынша әлем аймақтарын қартаю коэффициентіне байланысты қалай ажырататынын көрсет. Қай аймақ ең кәрі, қайсысы ең жас? Біздің еліміздің жас құрылымының қандай ерекшеліктері бар? Жас-жыныстық пирамда туралы мағлұматы бар Жауап береді
Жауап берді 3
Жартылай жауап берді 2
Жауап бере алмады 1
Жинақтау
Жас-жыныстық құрам, пирамида туралы білімдерін жинақтап, көрсете білу Тест орындау Жас-жыныстық құрамның, пирамиданың ерекшеліктерін біледі Орындай алады
Орындады 3
Жартылай орындады 2
Орындай алмады 1
Бағалау 5 жолды өлең арқылы бағалап, қорытындылайды «Синквейн»
Рефлексия "Айдахар" Қорытындылай біледі Құрастыра біледі Құрастырды 3 Жартылай құрастырды 2 Құрастыра алмады 1