?аза?стан тарихы п?нінен Мон?ол ?ластары мемлекеттеріні? даму ерекшеліктері атты 10-сынып?а арнал?ан ?МЖ
Қысқа мерзімді сабақ жоспары:
Сынып: 10
Күні:
Тақырыбы: Монғол ұлыстары мемлекеттерінің даму ерекшеліктері
Мақсаты: Ұлыстық-үлестік жүйесі саяси құрылымының мәнін ашу. Ұлыстардың пайда болу ерекшеліктерін түсіндіру. Саяси билік ұйымдары ме нлауазымды бірліктердің функцияларын анықтау.
Нәтижесі: Оқушылар ынтымақтастықта қызмет ете отырып, бірін-бірі үйретеді. Есте сақтау, талдау, қосымша ақпаратпен жұмыс жасау қабілеттері жетіледі. Тақырып бойынша білім-біліктерін қалыптастырады.
Әдістер мен технологиялар: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, диалогтік оқыту, АКТ, өздік жұмыс,
СИНКВЕЙН, кластер, жобалау, «жуан» және «жіңішке» сұрақтар
Ресурстар мен құрал-жабдықтар: Оқулық, дидактикалық ақпарат, карта, таратпа ақпарат, карточкалар, Шыңғысхан портреті, бағалау парақтары.
Сабақ барысы:
Сабақтың кезеңдері: Мұғалімнің іс-әрекеті: Оқушының іс-әрекеті: Тапсырма: Бағалау:
І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу;
Оқушыларды түгендеу;
Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру. Сәлемдесу;
Өз-өздерін реттейді;
Назарларын сабаққа аударады. Сәлемдесу түрлерін орындайды. ІІ.Үй тапсырмасын тексеру: Оқушыларға жеке дара жұмыс жасау үшін тест парақтарын таратады. Оқушылар жеке дара тест сұрақтарына жауап береді. Тест. Өз-өздерін критерийлер арқылы тексереді. АКТ арқылы.
ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру:
Білім:
Түсіну:
Қолдану:
Талдау:
Жинақтау (синтез):
Бағалау: Оқушыларға тапсырма береді, бақылайды. Оқушылардың өз-өздерін бағалай алуына жағдай жасайды.
Оқушылардың жауаптарын, атқарған жұмыстарын бақылайды, бағдар береді.
Оқушыларға тара па қағаз береді, тапсырманы түсіндіреді.
Тапсырмаларды орындатқызады,
мадақтайды
Тапсырманы түсіндіріп, бағыт-бағдар бердім, оқушылардың қызметін бақылаймын
Сұрақ қоямын Оқушылар оқулық мәтінің пайдалана отырып, сұраққа жауап береді. Бір-бірімен диалогқа түсе отырып, мәтінді сараптайды.
Тапсырманы орындайды. Оқулықты пайдаланып, таратпа қағазда берілген кестені толтырады (жұппен).
Оқушылар жұптасып, берілген сөздерден мағыналы тізбек құрастырады.
Жеке мәтінмен танысады. Жұпта айтатын ойларын талдап, мұғаліммен тұжырымдайды.
Оқулық мәтінің пайдаланып, оқушылар өз ойларын тапсырма арқылы жобалайды. Өз пайымдарын ұсынады.
Өз ойларын жұп ішінде талқылап, ортаға салады. Жауаптырын салыстырып, бір пікір шығарады. «Жіңішке» сұрақ:
ХІІІғ. басында Солтүстік және Орталық Қазақстанның далалық аймағында қандай жағдай қалыптасқаның анықтандар.
Кестені толтырыңдар. Шыңғысхан ұлдарына бөліп берген жерлер
Жошы үлесі Шағатай үлесі Үгедей үлесі Толыға
Жошы қайтыс болды, дінбасылар, Орда Ежен, Ұлы Моғол мемлекеті, Шайбан, Бату, Алтын Орда, Ақ Орда, Шыңғысхан ұрпақтары жаулап алған жерлер.
«Ұлы Жасақ» заңдар жинағының құрылымы қандай? Мемлекеттік басқарудағы рөлін талдаңыз. Жауабыңызды кесте түрінде тұжырымдаңыз.
5 жолды өлең құрастыру.
Оқушылардың диалогына арналған тапсырма: «Егер Шыңғысхан Қазақстан территориясын өз ұлдарына бөліп тастамаса, Қазақстанның даму тарихы қандай болар еді?» Өзін-өзі бағалау
АКТ арқылы өз-өздерін тексереді
вербальды
мұғалімнің бағалауы
мадақтау
вербальды
IV. Рефлексия: оқушыларға бағалау парақтарын таратады Сабақ қорытындысын шығарады. «Екі жұлдық, бір ұсыныс» кері байланыс
V.Үй тапсырмасы: Оқушыларға үй тапсырмасын береді Жазып алады Тақырыпты оқып, сұрақтар құрастыру. Қысқа мерзімді сабақ жоспары:
Сынып: 10
Күні:
Тақырыбы: Монғол ұлыстары мемлекеттерінің даму ерекшеліктері
Мақсаты: Ұлыстық-үлестік жүйесі саяси құрылымының мәнін ашу. Ұлыстардың пайда болу ерекшеліктерін түсіндіру. Саяси билік ұйымдары ме нлауазымды бірліктердің функцияларын анықтау.
Нәтижесі: Оқушылар ынтымақтастықта қызмет ете отырып, бірін-бірі үйретеді. Есте сақтау, талдау, қосымша ақпаратпен жұмыс жасау қабілеттері жетіледі. Тақырып бойынша білім-біліктерін қалыптастырады.
Әдістер мен технологиялар: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, диалогтік оқыту, АКТ, өздік жұмыс, миға шабуыл
«жуан» және «жіңішке» сұрақтар
Ресурстар мен құрал-жабдықтар: Оқулық, дидактикалық ақпарат, карта, таратпа ақпарат, карточкалар, Шыңғысхан портреті, бағалау парақтары.
Сабақ барысы:
Сабақтың кезеңдері: Мұғалімнің іс-әрекеті: Оқушының іс-әрекеті: Тапсырма: Бағалау:
І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу;
Оқушыларды түгендеу;
Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру. Сәлемдесу;
Өз-өздерін реттейді;
Назарларын сабаққа аударады. Сәлемдесу түрлерін орындайды. ІІ.Үй тапсырмасын тексеру: Оқушыларға жеке дара жұмыс жасау үшін тест парақтарын таратады. Оқушылар қолдарын көтеріп сұрақтарына жауап береді. Үлестің жүйе дегеніміз не?
Шыңғысханның ұлдарын та. Оларға тиесілі үлестердің территориялары қандай?
«Ұлы Жасақ» дегеніміз не? мұғалімнің бағалауы
ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру:
Білім:
Оқушыларға тапсырма береді, бақылайды.
Оқушылар оқулық мәтінің пайдалана отырып, сұраққа жауап береді. Бір-бірімен диалогқа түсе отырып, мәтінді сараптайды. Жошы ұлысының тарихы туралы кімдер жазды? Нақты еңбектерді ата.
Өзін-өзі бағалау
Түсіну:
Оқушылардың өз-өздерін бағалай алуына жағдай жасайды.
Тапсырманы орындайды. Жеке дара. Кейін жауаптарын ортаға алады. Жошы-Қыпшақ ұлысы мемлекеттерінің құрылымын өз сөзіңізбен айтып беріңіздер. мадақтау
Қолдану: Оқушылардың жауаптарын, атқарған жұмыстарын бақылайды, бағдар береді.
Тапсырманы орындайды. Жан-жақты дайындалады, өз жауаптарын ортаға салады. Монғол империясының саяси өмірінің құрылымын кестеге түсір. Талдау:
Тапсырмаларды орындатқызады Бір-бірімен ақылдасып, тапсырманы орындайды. Келесі сөздерді топтастырыңыз: хан, купчур, уәзір, беклербек, хараж, басқақ, даруға, үлес, жарлық, сойырғал, тағар, бек,құрылтай мадақтау
Жинақтау (синтез):
Оқушыларға тапсырманы түсіндіреді. Оқушылар өз ойларын жинақтап, тақырып бойынша тапсырманы орындайды, өз ойларымен бөліседі. Сенің ойыңызша, тақырыптағы ең маңызды мәселе неде? Өз жауабыңызды пайымдаңыз. вербальды
мадақтау
Бағалау: Сұрақ қоямын Өз ойларын талқылап, жауап береді. Эссе:
«Жошы-Қыпшақ ұлысының Қазақ тарихында алатын орны...» өзін-өзі бағалау
IV. Рефлексия: Оқушыларға бағалау парақтарын таратады Сабақ қорытындысын шығарады. Сауалнама:
Бүгінгі сабақта маған қиындық келтірген ...
Бүгінгі сабақта мен үшін жеңіл болған ...
Менің осындай сұрақтарым бар?
Мен ... мәселе бойынша ойлануым қажет. кері байланыс
V.Үй тапсырмасы: Оқушыларға үй тапсырмасын береді Жазып алады Тақырыпты оқып, сұрақтар құрастыру.