Туындыны табу ережелері та?ырыбына есептер шы?ару.
Жас кезіңде алған білім,
Тасқа жазған жазумен тең.
Есейгенде алған білім,
Құмға жазған жазумен тең.
Сабақтың тақырыбы: Туындыны табу ережелері
тақырыбына есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік:Оқушының туындыға қатысты білімін, туынды ережелерін қолдану шеберлігін, дағдыларын бақылау, тексеру.Туынды ұғымы бойынша оқушының ойлауын дамытуға, пәнді оқып үйренуге қажетті білім, білік және іскерлік дағдыларын меңгеруді бекітуге бағытталған;
ә) дамытушылық:Оқушылардың және түлғалық қасиеттерін
қалыптастыру, логикалық ойлауын, математикалық дүниетанымын кеңейту;
б) тәрбиелік: Оқушылардың ойлау қабілеттерін дамыту бір-біріне көмектесу адамгершілігін,өзіндік дүниетанымын қалыптастыру.
Сабақтың түрі:Оқушылардың білімін, біліктілігін тексеріп, қорытындылау сабағы.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, баяндау, есептеу,жеке , топтық,тест
Сабақтың көрнекілігі: Туынды ережелері жазылған плакат, интерактивті тақта, карточка, слайд.
Сабақтың кезеңдері:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
ІІІ. Негізгі бөлім
ІҮ.Сабақты қорытындылау
Ү. Оқушылар білімін бағалау
ҮІ.Үйге тапсырма
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: (1мин) Оқушылармен сәлемдесу;түгендеу; назарларын сабаққа аудару;
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау: (2-3 мин)Үйге берілген есептерді ауызша жауаптарын оқыта отырып дұрыстығын тексеру;
№141,145,146,148 жауаптары:
№141 а) -2/3х+3Ә) х3+1Б)1хВ)-10х+1
№145ә) f,(х)>0 теңсіздігін шешіңдерf(x)=x22-5x+2f,x=(x22-5x+2),=12∙2x2-1-5∙1=x-5x-5>0 x>5 5
Жауабы: (5;+∞)№144 а) -1 ә) 1
Қайталау-оқу айнасы «Туынды әлеміне саяхат»(2 мин)
Қайталау сұрақтары:( ауызша)
а) Туынды дегеніміз не?( Функцияның өсімшесінің аргумент өсімшесіне қатынасының аргумент өсімшесі нолге ұмтылғандығы шегі бар болса, онда ол SKIPIF 1 < 0 функциясының SKIPIF 1 < 0 нүктесіндегі туындысы деп аталады.)
ә) Туындының белгіленуі: (у'(х))
б) у'(х) белгілеулерін енгізген кім?(Лагранж)
в) с;х; (хп)' – неге тең?(0;1;nxn-1)
Математикалық диктант «Туынды әлеміне саяхат»(3-4 мин)
Функцияныңтуындысын табу амалы (дифференциалдау)
Тұрақты санның туындысы с,=?(0)
Екі функцияның қосындысының,айырмасының туындысы u±v=? (u,+v,)
Екі функцияның көбейтіндісінің туындысы Екі функцияның бөліндісінің туындысы: ?
5х-тің туындысы : (5)
Х2-тың туындысы : (2х)
Х-тың туындысы : (1)
х+11 туындысы : (12х)
1х- тың туындысы : (-1х2)
ІІІ. Негізгі бөлім(20-25 мин)
« Сен ғылымға болсаң ыңтық,бұл сөзімді әбден ұқ: Білгеніңнің жақсысын қыл, білмегенді біле бер»
Ш. Құдайбердиев
Оқулықпен жұмыс№149 есеп интерактивті тақтаға
№149,150,153 ЕСЕПТЕРДІ ШЫҒАРУ
Деңгейлік тапсырмаларды орындау.Мұнда әр деңгейдегі карточкадағы үш деңгейдегі есептерді тарату..
Ойна, ойла! Қалпына келтір Оқушылар кезекпен жатқан қиындыларды құрастырады.Шыққан сурет бойынша мақал немесе ұлағатты сөз, жұмбақ айтуы тиіс.
f (х) =3х3-2х2-1 функуиясының туындысын тап
f (х) = х2( 2х-1) функциясының туындысын тап
f (х) = 13х2-7х+5 функциясының туындысын тауып, f '(0) мәнін тап
F(х)=х3/3-х2+2 функциясының туындысын тауып, , f '(0) +f '(-1) өрнегінің мәнін тап
f (х)=х3-3х2+7 туындысын тап f '(х)=3х2-6х
Оқушы шығармашылығынан тарихи мағлұмат
Туындыны дифференциалдау
деп атаған Лейбниц
Өсімшені белгілеу үшін гректің
әріпін қолданған Эйлер
Функцияның туындысын
флюксия деп Ньютон атаған
Дұрыс таңдау жасап, жауапты дұрыс табыңдар. Тест шешу
1 – нұсқа
функциясы берілген табыңыз
2 – нұсқа
функциясы берілген есептеңіз
3 – нұсқа
Туындысын тап
4 - нұсқа
функциясы туындысын тап
5 - нұсқа
Функциясының туындысын тап
ІҮ.Сабақты қорытындылау:(5-6 минут)
«Білім – теңіз түбі де, шегі де жоқ»
Сәйкестендіру тесті.
Ү. Оқушылар білімін бағалау: 2-3 минут
Сабаққа қатысу белсенділіктеріне қарай тиісті бағаларын қою
ҮІ.Үйге тапсырма: 1-2 минут. №151,152,155,156. 94-95 бет. Күнделіктеріне баға қою.