Ашы? саба? Бауыржан Момыш?лы


Күні: 24 .01.2017 жыл Пәні: әдебиет Сыныбы: 6 «б» Пән мұғалімі: Усенкулова Г. Е.
Сабақтың тақырыбы: Б.Момышұлының өз бейнесі, батырлық тұлғасы.
Сабақтың мақсаты: Б.Момышұлының “Қанмен жазылған кітап” жинағынан алынған үзіндіні оқи отырып, батырдың биік тұлғасынын тарихи шындық екенін ұғындыру арқылы оқушы бойына адамгершілік қасеттерін дарыту
Сабақтың міндеттері: 1. Бауыржан Момышұлының тарихи тұлғасын өз бейнесін дәлелдеп көрсету.
2. Топтық жұмыс арқылы өз ойын еркін жеткізуге үйрету. оқушыларды өз бетінше іздену жұмысын жасауға жетелеу.
3. Оқушыны сыни ойлауға үйрете отырып, бейбіт өмірдегі батырлықты тани білуге баулу.
Оқытуда қолданылатын стратегиялар мен тәсілдер Сұрақ –жауап, «Екі жақты күнделік», РАФТ, «Бес жолды өлең», «Коллаж» әдісі, топтастыру постермен жұмыс.

Күтілетін нәтиже: 1. Батырды ұлы тұлға ретінде қарастырады.
2. Топтық жұмыстарда логикалық ойлау мәдениеті қалыптасады.
3. Сыни ойланады, адам бойындағы жақсы қасиеттерді ажырата алады.
Қолданылатын көрнектіліктер: АКТ, бейнеролик, постер, стикер, маркер
Пәнаралық байланыс: Қазақ тілі, тарих, бейнелеу өнері
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Күтілетін нәтиже
Ұйымдастыру кезеңі
2 мин
Амандасу
Сыныпты ұйымдастырып, оқушылар зейінін тұрақтандыру
Ынтымақтастық атмосфераны орнықтыру.
Б.Момышұлының кітаптары арқылы (соның ішінде де «Қанмен жазылған кітап», «Ұшқан ұя», «Москва үшін шайқас», «Біздің Генерал») намыс, ерлік, батырлық, қырағылық топқа бөліну.
Топтық тапсырмалар таратылады, бағалау шкалалары топ басшыларына беріледі.
Бүгінгі сабағымызда сіздерден зор талап, биік намыс, терең зерделілікті күтемін.Барлығыңызға сәттілік тілеймін!
Оқушылар орнынан тұрады.
Оқу-құралдарын түгендеп, сабаққа назарын аударады.

Төрт топқа бөлінеді Сабаққа кірісер алдында ынтымақтастық атмосфераға қол жеткізеді
Үйге берілген тапсырма
5 мин Сәйкестендіру, Иә-Жоқ әдісі бойынша үй жұмысы қамтылады
жылдар оқиғалар
1910 жылы 24желтоқсан 7 жылдық мектепті бітірген.
1921 жылы Омыртқаға оқ тиіп, жарақат алады.
1928жылы Шымкенттегі жеті жылдық мектепке түсті
1941 жылы 5 желтоқсанда Жамбыл облысы Жуалы ауданында дүниге келген.
1944 жылы Кеңес одағының Батыры деген атақ берілді
1982 жылы Дивизияны басқарды.
1990 жылы Дүниеден озды.
Оқушылар үй тапсырмасы бойынша дұрыс жауаптарын табады, ойларын айтады, қорғайды. Әр оқушы жеке жұмыс жасайды.Бағаланады.
Білу
2 мин
Бауыржан Момышұлының өмірі мен шығармашылығы туралы кеңінен тоқталып айтамын.Үлкен атасы Имаш, әжесі Қызтумас, әкесі Момышәлі, шешесі Рәзия, өзінен үлкен әпкелері Үбіш, Сәлима, Әлима. Бұл бөлімде атаның 25 жыл  әскери қызметте болғаны, әскери қызметтің қыры мен сыры, тәртіптілік, төзімділік, қайсарлық, жігерлік  туралы айтамын. Әскери қызметтен соң немен ұстаз, жазушы болады «Москва үшін шайқас», «Ұшқан ұя», туындылары бар екенін айтып шығамын.
«Батырым, Бауыржаным,»- дейді халқым
Алып ұл, ақын жүрек ердің даңқын,
Келешек келе жатыр көремін деп,
Тік басып туған жерде жүрген қалпын»
Қ.Аманжолов өлеңінен кейін осы алып ұл жайлы интерактивті тақтадан қысқаша бейнеролик көрсетіледі. Сол бойынша алдыңғы тақырып пен жаңа тақырыпты байланыстыруға мүмкіндік туғанын ескертемін
Бейнекөрініс- «Бауыржан Момышұлының жан даусымен айтылған деректі фильмнен» үзінді
Оқушылар мұқият тыңдайды, сұрақтарға жауап беріп отырады.
Тақырып туралы идея алмасады.
Сыни ойланады.
Ойын әсерлі жеткізеді.
Түсіну
4 мин Сахналық көрініс «Омыртқадағы оқ» Ә.Нұршайықовтың «Ақиқат пен аңыз» романнан үзінді
Осы көрініске қатысты проблемалық сұрақ беріледі.
1.Бауыржан неліктен емделуге госпитальға бармады?
2. Дәрігер не үшін қарсылық білдірді?
3. Дәрігер не себепті Бауыржанның айтақанын істейді?
4. Оқты неге ұстараның жүзімен шығарып алады?
5.Бауыржанға өзінің жан азабынан бұрын не маңызды болды? Оқушылар сыни тұрғыда ойлана жауап береді. Ойлау белсенділігі, тапқырлығы артады.
Қолдану
4 мин «Аукцион» әдісі
1.Соғыс
Не? Қашан? Не үшін?
2.Бауыржан Момышұлы
Кім? Қашан? Не істеді?
3. «Жауынгер тұлғасы»
Кім? Қандай? Не үшін?
4. «Қоянды қамыс, ерді намыс өлтіреді»
Кім? Қашан? Не үшін? Әр топқа теңгелерді теңдей бөліп берілген сол ақшаларын әр тапсырмаға тігеді.Дұрыс жауап болса жинаған балдары өздерінде қалады.Бұрыс жауап болса басқа топқа өтеді.Білімді жете терең меңгеру үшін өзінің барлық іскерлігін пайдаланады. Оқушының дербестігі өз-өзіне сенімі қалыптасады.
Талдау
5 мин
Сиқырлы сандықшада төрт түрлі тапсырма беріледі.Әр топтың басшысы жасырылған тапсырманы алып сол бойынша жұмыс істейді.
«Екі жақты күнделік»
Шығармадағы Бауыржан Момышұлының қанатты сөздері. Оқушының өз ойы
«Рафт»
Р- оқушы
А- Бауыржан
Ф- хат
Т- Бейбіт өмірдегі батырлық
«Бес жолды өлең»
1. Зат есім: Бауыржан2. Сын есім(2 сөз)3. Етістік (3 сөз)4. Тақырыпқа байланысты сөйлем5. Бірінші сөзге синоним сөз

«Коллаж»
Берілген суреттер арқылы коллаж жасап сол бойынша қорғап шығады.
бойынша әр қырына тапсырма жазылған. Сол тапсырманы топпен орындау. Оқушылар
мәліметтерді еске түсіріп, топпен жұмыс жасайды.
«Екі жақты күнделік»
Шығармадағы Бауыржан Момышұлының қанатты сөздері. Оқушының өз ойы
Коянды қамыс, ерді намыс өлтіреді Қоян қорқақ, су жүрек аң, ер жүрек батырдың ең жанды жері ол намыс.
«Бес жолды өлең»
1. Зат есім: Бауыржан2. Сын есім: намысшыл, ұлтшыл3. Етістік: жазады,ұйымдастырады,жігерлендіреді.4. Тақырыпқа байланысты сөйлем: Бауыржан айбынды қолбасшы.5. Бірінші сөзге синоним сөз: жазушы
Өз ойын өзгенің ойымен салыстыру дағдысы қалыптасады.
Жинақтау
15 мин Топтастыру
«Бала Бауыржан»
«Жауынгер Бауыржан»
«Қарт Бауыржан»
«Жазушы Бауыржан» Оқушылар берілген тапсырмаларды орындай отырып, өз ойын мәнді жеткізуге тырысады.
Ынтымақтастық пайда болады
Бағалау
2 мин
  «Микрофон» әдісі.
1.Батырдың өз бейнесі қандай екен?
2.Биік тұлға екенің қалай дәлелдейсіздер? 3.Бейбіт өмірдегі батырлықты қалай түсінесіздер?
Ұсынылған мәселе бойынша оқушыларға өз пікірлерін айтуға мүмкіндік беріледі. Сыныпқа микрофон немесе соған ұқсас бір зат жіберіледі. Қолына микрофонды алған оқушы талқылауға ұсынылған мәселе бойынша нақты түрде өз ойын айтады, қорытынды жасайды Алған білімдерін өмірде қолдануға дағдыланады.
Үй тапсырмасын беру 2 мин
«Бейбіт өмірдегі Батырлық» ой толғау Оқушылар БАҚ-тан қосымша мәліметтер ізденіп келеді. Ойын жүйелі жеткізе алады.
Қорытынды, бағалау
2мин Формативті бағалау арқылы оқушылардың белсенділігін арттыру.
Критерий бойынша топтық бағалау. Топтық бағалауда критерий бойынша оқушы бағаланады. Әділ бағалауды үйренеді.
Қорытынды. Рефлексия. 2 минут
Кері байланыс «Блоб ағашы» сабақтан алған әсерін жазады.
кезеңдер
Оқушының аты жөні Үй тапсырмасының орындалуы
(0-3) Проблеммалық сұрақтар
(0-3) Аукцион әдісі
(0-3) Сиқырлы сандықшадағы тапсырма
(0-3) Топтастыру
(0-3) Микрафон
(0-3) Қорытынды ұпай саны
1 2 3 4 5 6 12 ұпайдан жоғары – “5”
11-9 ұпай – “4” 6-8 ұпай – “3”

кезеңдер
Оқушының аты жөні Үй тапсырмасының орындалуы
(0-3) Проблеммалық сұрақтар
(0-3) Аукцион әдісі
(0-3) Сиқырлы сандықшадағы тапсырма
(0-3) Топтастыру
(0-3) Микрафон
(0-3) Қорытынды ұпай саны
1 2 3 4 5 6 12 ұпайдан жоғары – “5”
11-9 ұпай – “4” 6-8 ұпай – “3”
кезеңдер
Оқушының аты жөні Үй тапсырмасының орындалуы
(0-3) Проблеммалық сұрақтар
(0-3) Аукцион әдісі
(0-3) Сиқырлы сандықшадағы тапсырма
(0-3) Топтастыру
0-3) Микрафон
(0-3) Қорытынды ұпай саны
1 2 3 4 5 6 12 ұпайдан жоғары – “5”
11-9 ұпай – “4” 6-8 ұпай – “3”
кезеңдер
Оқушының аты жөні Үй тапсырмасының орындалуы
(0-3) Проблеммалық сұрақтар
(0-3) Аукцион әдісі
(0-3) Сиқырлы сандықшадағы тапсырма
(0-3) Топтастыру
(0-3) Микрафон
(0-3) Қорытынды ұпай саны
1 2 3 4 5 6 12 ұпайдан жоғары – “5”
11-9 ұпай – “4” 6-8 ұпай – “3”
кезеңдер
Оқушының аты жөні Үй тапсырмасының орындалуы
(0-3) Проблеммалық сұрақтар
(0-3) Аукцион әдісі
(0-3) Сиқырлы сандықшадағы тапсырма
(0-3) Топтастыру
(0-3) Микрафон
(0-3) Қорытынды ұпай саны
1 2 3 4 5 6 12 ұпайдан жоғары – “5”
11-9 ұпай – “4” 6-8 ұпай – “3”