План конспект уроку математики «МНОЖЕННЯ ЧИСЕЛ, ЯКІ ЗАКІНЧУЮТЬСЯ НУЛЯМИ ВИДУ 124000 • 4, ПРОСТІ І СКЛАДЕНІ ЗАДАЧІ НА ВИЗНАЧЕННЯ ШВИДКОСТІ, ЧАСУ І ВІДСТАНІ» ( 4 клас )
4 клас
ТЕМА: МНОЖЕННЯ ЧИСЕЛ, ЯКІ ЗАКІНЧУЮТЬСЯ НУЛЯМИ ВИДУ
124000 · 4, ПРОСТІ І СКЛАДЕНІ ЗАДАЧІ НА ВИЗНАЧЕННЯ ШВИДКОСТІ, ЧАСУ І ВІДСТАНІ.
Мета:
Ознайомити учнів із способом письмового множення круглих чисел;
удосконалювати уміння учнів у розв
·язуванні задач на обчислення відстані, часу і швидкості;
розвивати пізнавальні процеси ( сприйняття, увагу, пам
·ять ) і логічне мислення.
формувати в учнів уміння і навички самоконтролю й самооцінювання.
виховувати свідомого громадянина.
Обладнання:
Переносний екран;
ноутбук;
схематичний план уроку;
індивідуальні картки для математичного диктанту
„ Хрестики - нулики”;
індивідуальні картки для самостійної роботи;
ХІД УРОКУ
І. Стимулювання та мотивація навчально – пізнавальної діяльності.
1. - Візьміться за руки, заплющить очі уявіть собі наближення новорічних свят, але справжнє свято в душі відчуваєш лише тоді, коли знаєш, що всі справи зроблено. Тож не відкладайте на завтра ті знання, які можете отримати сьогодні. Наберіть повні груди повітря і повільно видихніть. Подивіться один на одного, загадайте бажання, яке б стосувалося вашої діяльності на уроці і передайте його своєму товаришу.
2. Робота над планом уроку:
- Уважно подивіться на план уроку . Зі скількох частин складається?
Так урок складатиметься з двох блоків: блоку роботи над прикладами і блоку роботи над задачами.
- Чим ми будемо займатися в першій частині уроку?
# ( ( ( (
( писати математичний диктант, працювати з підручником, дізнаємось про щось нове )
План до блоку задач: ( розглядають пізніше )
( ( ( ( (
- Справді, роботи в нас багато, але я очікую від вас гарної, плідної праці. Пам’ятайте, що „ Усі блага і радощі життя створюються працею. Тож навчання - ваша перша праця. ” А за гарну роботу ви будете отримувати бали.
- Сьогодні ми продовжимо роботу над багатоцифровими числами.
ІІ. Робота з інформацією
Виконання вправ, що необхідні для відкриття нових знань
1. Математичний диктант „ Хрестики - нулики ”. ( СЛАЙД 1 )
( Вчитель нагадує правила проведення диктанту. ( СЛАЙД 2 )
якщо ви згодні з відповіддю ставите Х, якщо ні – О
1. Якщо 330 збільшити у 3 рази отримаємо 110? ( ні )
2. Чи змінеться від перестановки множників добуток?
Моя відповідь ні .( так )
3. Добуток чисел 203 та 4 дорівнює 800? ( ні )
4. 75 збільшити у два рази отримаємо 77? ( ні )
5. Різницю чисел 380 і 200 збільшити у 100 разів, буде 18.000? ( так )
6. Суму чисел 250 і 200 збільшити у 10 разів. Результат 1.050? ( ні )
7. До частки чисел 240 і 6 додати 60. Отримаємо 100 ? ( так)
8. Перший множник 70, другий - невідомий. Добуток 630. ( СЛАЙД 3 )
Оберіть правильну відповідь а) 90 б) 9 в) 70 Правильна відповідь а)? ( ні )
9. Розгляньте вираз ( СЛАЙД 4 )
160 · 8 + 20 - 240 : 6.
Оберіть правильний варіант порядку дій для обчислення значення виразу?
а) 1) · б) 1) · в) 1) ·
2) + 2) : 2) +
3) - 3) + 3) :
4) : 4) - 4) -
Це варіант Б) ? ( так).
Перевірка відбувається за допомогою „ ключа ”: ( СЛАЙД 5 )
О
Х
О
О
Х
О
Х
О
Х
Оцінювання:
-Хто відповів правильно поставте за полями собі 2 бали.
- Хто припустився 1 чи 2 помилок - 1 бал.
Хвилинка здоров
·я. ( з логічним навантаженням ) ( СЛАЙД 31 )
Рухлива гра „ · 10 збільшити у 2 рази ”.
- Ми маємо з вами повторити множення круглих чисел
Вчитель називає число, діти плескаючи в долоні виконують першу дію подумки. Результат другої дії промовляють вголос, торкаючись долонями один до одного.
Вчитель: 2 діти, плескають в долоні промовляють про себе 20, торкаючись до сусіда - 20.
2 · 10 · 2 = 20 ( СЛАЙД 6 )
3 · 10 · 2 = 60
4 · 10 · 2 = 80
5 · 10 : 2 = 100
6 · 10 · 2 = 120
Увага! Міняємо завдання „ · 10 збільшити у 3 рази ”.
7 · 10 · 3 = 210 ( СЛАЙД 7 )
8 · 10 · 3 = 240
9 · 10 · 3 = 270
10 · 10 · 3 = 300
Формування нових знань та способів дій.
Наступне завдання це теж крок, який готує нас до вивчення нового матеріалу:
1. Підготовчі вправи. Робота з підручником с. 70 № 447
1) Скільки всього в кожному числі сотень? Тисяч ? ( усно)
3400 7000 2404 140000
У перших двох числах скільки усього сотень, у наступних двох тисяч?
Як визначив?
Оцінювання:
-Хто відповів правильно поставте за полями собі 1 бал.
2) Виконуємо в зошитах . Запиши кожне число за допомогою цифр.
5 сот. 240 сот. 3 дес. 180 дес. 5 тис.
ПЕРЕВІРКА за допомогою екрану ( СЛАЙД 8 )
500, 24000, 30, 1800, 5000.
Завдання: Обведіть у кожному числі: ( СЛАЙД 9 )
Скільки усього десятків;
Скільки усього сотень;
Скільки усього одиниць;
Скільки усього сотень;
Скільки усього тисяч.
ПЕРЕВІРКА за допомогою екрану ( СЛАЙД 10 )
Оцінювання:
- Хто виконав безпомилково оцініть себе в 1 бал.
2. Повідомлення теми уроку: ( СЛАЙД 11 )
- Ось ми і підійшли до вивчення нового матеріалу.
- Сьогодні ми з вами познайомимось із способом письмового множення круглих чисел. ( СЛАЙД 12 )
- Наведіть свої приклади такого виду множення.
- У вас на партах лежать листочки з завданням, розгляньте два способи обчислення виразів і зробіть свої висновки:
3. Постановка утруднення. ( СЛАЙД 13 )
працюють в парі. Діти аналізують
Завдання: розглянути два способи обчислення виразів і зробити висновок.
х 43600 х 43600
3 3__
130800 130800
1. Чи змінився результат, в залежності від того, як записали другий множник?
( СЛАЙД 14 )
Учень:
Помітили, що незалежно від того, як підписали другий множник результат залишився незмінний;
2. Що відбувається з нулями у першому множнику і в добутку?
Очевидно, що два нулі, які були в кінці першого множника, залишилися і вкінці добутку.
3. Який спосіб запису раціональніше?
Але перший спосіб не раціональний, тому що ми витрачаємо більше часу. Тобто при обчисленні виконуємо на дві операції більше;
4. Чи є різниця, як підписувати другий множник?
Тому немає різниці де підписувати другий множник.
Вчитель:
Ні, різниця є де підписувати другий множник! Існує культура математичного запису. ( СЛАЙД 15 )
Саме тому ми маємо записувати другий множник так, щоб нулі залишилися праворуч. ( СЛАЙД 16 )
2. А при обчисленні користуватися таким алгоритмом ( СЛАЙД 17- 23 )
АЛГОРИТМ:
Множимо спочатку частину числа без нулів.
До утвореного числа приписуємо нулі першого множника.
Спочатку читає вчитель, після цього учні читають про себе
4. Первинне закріплення з коментуванням уголос.
Диференціація:
Хто відчуває в собі сили, що може працювати самостійно с. 70 № 449 2 завдання
6700 · 2 135000 · 7
84300 · 6 760 · 5
Всі інші з вчителем:
195000 · 4 = 780 000
5. Засвоєння нового навчального матеріалу.
Перевірка і оцінювання сильних за допомогою екрану. ( СЛАЙД 24 )
- Ті діти, які виконували № 449 переходять до № 450, с 70, а усі інші працюють самостійно над завданням на екрані.
Середні, Слабкі працюють самостійно: 38200 · 6 = 229200 ( СЛАЙД 25 )
45200 · 7 = 316400
3400 · 6 = 20400
Перевірка за допомогою екрану:
Оцінювання: Сильні - 2 б, середні, слабкі - 2 б. ( СЛАЙД 26 )
6. Підсумок:
З яким видом множення ми познайомились?
Як множити круглі числа? Алгоритм.
7. Домашнє завдання: ( СЛАЙД 27 )
На вибір:
№ 454, або скласти 6 виразів, щоб перший множник закінчувався нулями.
ІІІ. Хвилинка здоров’я ( СЛАЙД 28 )
( Музична )
ІV. Блок розв’язування задач.
- Наступний частина нашого уроку присвячена розв’язуванню задач.
План до блоку задач:
( ( ( ( (
1. Актуалізація знань. Робота в парах. ( СЛАЙД 29 )
Дати відповідь на запитання. Правила, які ви повторите знадобляться вам у подальшій роботі.
Як знайти швидкість?
Як знайти час?
Як знайти відстань?
- Ставтеся до свого співрозмовника з повагою!
- робіть зауваження коректно!
- Не перебивайте!
2. Підготовчі вправи. ( Робота з планшетами ) ( СЛАЙД 30 - 37 )
Розв’язування простих задач підготовить нас до більш складніших.
- Я читатиму завдання, а ви маєте вибрати правильну відповідь і записати її на планшетах
Вчитель читає завдання:
За 3 год вертоліт пролетів 600 км. З якою швидкістю летів вертоліт?
а) 200 км/год
б) 200 км
в) 200 год
Теплохід подолав відстань 270 км зі швидкістю 30 км/год. Яке ми маємо поставити запитання, щоб відповідь була 9 годин.
а) Яку відстань подолав теплохід?
б) Скільки часу був у дорозі теплохід?
в) Яку відстань подолав теплохід за одну
годину?
Лижник був у дорозі, рухаючись зі швидкістю 10 км/год. Яку відстань подолав лижник?
Яких даних не вистачає для розв’язання задачі?
а) 2 год
б) 5 км
в) 14 км/год
Обміняйтеся планшетами, оцініть свого товариша.
Оцінювання: 1 бал ( СЛАЙД 37 )
3. Робота над задачею. ( СЛАЙД 38 )
1. Читання вчителем задачі ( СЛАЙД 39 )
Туристи 3 години йшли пішки зі швидкістю 4 км/год і 4 години їхали автобусом зі швидкістю 45 км/год. Яку відстань подолали туристи за весь цей час?
Діти читають задачу про себе.
- Яка це задача? ( складна )
- Чому? ( Не можемо одразу відповісти на головне питання задачі)
- Пропоную розібрати задачу за допомогою таблиці.
2. Аналіз умови задачі . Складання і заповнення таблиці. ( СЛАЙД 40 - 46)
- Про які величини йде мова в задачі? ( Швидкість, час, відстань )
- Як пересувалися туристи? ( пішки і на автобусі )
- Скільки годин йшли туристи? ( 3 год )
- З якою швидкістю? ( 4 км/год )
- Скільки годин вони їхали автобусом? ( 4 год)
- З якою швидкістю? ( 45 км/год )
- Що потрібно дізнатися? ( Відстань)
Швидкість
Час
Відстань
Пішки 4 км/год
3 год
? ?
Автобусом 45 км/год
4 год
?
2. Аналіз розв’язування задачі .
Вчитель аналізує задачу аналітичним способом:
Чи можемо одразу відповісти на головне питання задачі?
Що потрібно знати, щоб відповісти на головне питання задачі?
Ми можемо знайти відстань, яку подолали туристи пішки?
Якою дією?
Чому?
Як?
Ми можемо знайти відстань, яку подолали туристи на автобусі?
Якою дією?
Чому?
Як?
А тепер можемо відповісти на головне питання?
Якою дією?
Чому?
Як?
2. Запис розв’язування задачі . ( СЛАЙД 47)
Диференціація:
Записати розв’язання задачі з поясненнями
Записати розв’язання задачі за допомогою питань. А потім змінити питання так, щоб останньою дією була дія віднімання.
Деяким дітям вчитель пропонує індивідуальні картки з планом розв’язування задачі.
Перевірка: на екрані ( СЛАЙД 49 )
Творче завдання учні зачитують змінене питання.
Оцінювання: 1 варіант - 1бал;
2 варіант - 2 бали;
3 варіант - 3 бали.
VІІ. Підсумок уроку . Оцінювання і цінування. ( СЛАЙД 50 )
Підрахуйте загальну кількість балів, отриману на уроці
- Яке бажання задумали на початку уроку?
- чи справдились ваші сподівання?
- Я теж задумала бажання .....
Завдання: розглянути два способи обчислення виразів і зробити висновок.
х 43600 х 43600
3 3__
130800 130800
Чи змінився результат, в залежності від того, як записали другий множник?
Що відбувається з нулями у першому множнику і в добутку?
Який спосіб запису раціональніше?
Чи є різниця, як підписувати другий множник?
======================================================
Індивідуально: Записати розв’язання задачі користуючись планом:
1) ( · ( = ( ( км ) - пройшли туристи пішки
2) ( · ( = ( ( км ) - проїхали туристи на автобусі
3) ( + ( = ( ( км ) - пройшли туристи за день
15