Урок з природознавства на тему Рослини (3 клас)
Тема уроку. Рослини – живі організми.
Мета уроку. Ознайомити учнів з різноманітністю груп царства рослин, виділити їх характерні особливості, розвивати мовлення, мислення, виховувати допитливість , дбайливе ставлення до навколишнього світу.
Обладнання: предметні малюнки, таблиця «Групи рослин»,
Таблиця «Будова рослини», відеофільм «Царство рослин», гербарій окремих видів рослин (водорості, мох, папороть та ін.),зошити з друкованою основою.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вcтаньте, діти, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько,
Посміхніться всім довкола:
Небу , сонцю, добрим людям
І тоді обов'язково
Наш урок цікавим буде.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Фенологічні спостереження
Виступ чергових синоптиків
Настала зима. Перший місяць зими - грудень. 15 грудня – середина місяця. Над Куп'янськом сьогодні небо чисте (хмарне, безхмарне). Опадів не очікується. Ранки стали холодніші, бо сонце опустилося нижче і менше прогріває повітря: вдень температура повітря -0-2С, ночі холодніші -2-5С. Вітру немає.
Дерева перебувають у стані спокою, деякі тварини поринули у зимову сплячку, а інших треба підгодовувати. Люди вже закінчили осінні роботи, поля зорані, чекають до весни.
Синоптики радять бути обережними на дорогах, щоб не спричиняти небезпечних ситуацій на дорогах під час руху.
Куп'янські народні лікарі рекомендують пити побільше чаїв з ромашки, малини, липи, м'яти, соснових гілок, калини для підтримання імунітету, а щоб не хворіти грипом, вживати лимони.
Пам’ятайте: у здоровому тілі здоровий дух. До зустрічі. Для вас працював Куп'янський синоптик.
2. Робота в групах
Правила роботи в групі.
Працювати над завданням мають всі учасники групи.
Виступає один учень від групи ( спікер)
Кожен має право доповнити виступаючого
У нас є експерти які вислухають усі групи і підіб'ють загальний підсумок.
Завдання 1.
Уявіть, що до нас завітали жителі іншої планети, де немає рослин. Спробуйте розповісти їм все, що знаєте про різні органи рослин.
1-ша група – корінь.
Корінь закріплює рослину у ґрунті, всмоктує воду і поживні речовини з ґрунту орган росту рослини.
2-га група – стебло.
Стебло проводить воду з поживними речовинами з кореня до інших органів. Орган росту.
3-тя група – листки.
Листочками рослина дихає. В них з вуглекислого газу і води утворюються поживні речовини (цукор, крохмаль).
4-та група – квіти , плоди , насіння.
Квіти – орган розмноження рослин. За допомогою вітру, або комах-запилювачів квіти запилюються пилком. Із запилених квіток утворюються плоди та насіння.
Експерт. Отже, підводячи підсумок ми хочемо відзначити, що відповіді були правильними і ґрунтовними.
Завдання 2.
А тепер розповімо гостям іншої планети про те, як рослини живляться , дихають і розмножуються.
1-ша група – перший спосіб живлення.
Всі рослини живляться за допомогою кореня. Вони вбирають з ґрунту воду, поживні речовини, солі й по стеблу передають до всіх інших органів рослини.
2-га група - другий спосіб живлення.
Рослини можуть виробляти поживні речовини самостійно. Для цього потрібні: вода з ґрунту, вуглекислий газ із повітря та обов'язково сонце (світло). Удень вони виробляють поживні речовини. Не використані за день поживні речовини вони відкладають у своїх органах.
3-тя група - дихання рослин.
І в день і вночі рослини поглинають кисень, а видихають вуглекислий газ. А на світлі, тобто вдень , рослини виробляють кисень самі, в листі. Цей процес називається фотосинтезом. Рослини, а особливо дерева виробляють 60 (відсотків) кисню на Землі. Тому їх називають «зеленими легенями» планети.
4-та група - розмноження рослин.
Квітка цвіте, з неї утворюються плоди, з них - насіння, яке потрапляє у ґрунт і проростає нова рослина.
Експерт.
Одна з най важливіших ознак живого , притаманних рослинам , - те, що вони ростуть (це відображено і в назві цієї частини живої природи). У рослинах ростуть коріння, стебла, листки, квіти, плоди. Рослина повертається за сонцем.
Кожна рослина народжується, живе, дихає, росте, розмножується і рано чи пізно помирає.
Вчитель. Отже ми довели, що рослини живі організми. Всі учасники груп добре попрацювали, оцінки отримують спікери , доповідачі та ті, хто доповнював виступи.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Ми починаємо вивчати нову тему «Рослини, тварини і середовища їх існування».
Ви дізнаєтеся:
Про рослин, тварин, гриби, бактерії , віруси.
Які бувають рослини, чому неможливе життя без рослин?
Чим квіткові рослини відрізняються від інших рослин?
За якими ознаками можна впізнати комах, риб, птахів, звірів.
Для чого природі потрібні гриби і бактерії?
Як пов'язані між собою організми і нежива природа?
ІV.Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про різноманітність рослин і їх ознаки.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступне слово вчителя.
- Подивіться довкола себе – і ви побачите величезну кількість організмів:тварини, рослини, гриби. Людина також організм, частина живої природи. Для того , щоб орієнтуватися в світі живих організмів вчені розподілили їх на царства: рослини, тварини, гриби, бактерії, віруси.
2. Робота за підручником с. 82.
- Доведіть, що рослини – це організми.
(Запам’ятай!) рослини це організми, яким потрібне живлення, дихання, розмноження, ріст і розвиток.
- Чим рослини відрізняються від тварин?
3. Фізкультхвилинка
Добре те, що сонце світить. ( руки вгору)
Добре те, що вітер віє. (хитають руками)
Добре те, що цей ось ліс (присідають)
Разом з нами ріс і ріс.(підтягуються)
Добре те, що в нашій річці
Синя , не брудна вода.(удають, що купаються)
І мене матуся рідна
Після школи зустріча. (стрибають)
Добре гратися надворі (плещуть у долоні)
Добре вчитися у школі.( сідають)
4. Перегляд фільму «ЦАРСТВО РОСЛИН»
Обговорення фільму.
на які групи поділяються рослини?
Чим відрізняються водорості від інших рослин?
Чим відрізняються хвойні рослини від квіткових?
На вашу думку, де найбільше зустрічаються рослини всіх груп? ( у лісі)
5.Робота з наочним матеріалом.(зразки окремих груп рослин)
1) порівняльний аналіз мохів і папороті
- яка будова; ( мох не має коренів, а тільки стебло, листочки, коробочку зі спорами; папороть має корінь, листок не суцільний а складений з багатьох невеличких, стебло біля кореня у вигляді розетки( пучком).
- розмір; ( мох невеликий, щільно один біля одного; папороть більша за розмірами, чітко вирізняються листки, )
- чим розмножуються.( спорами)
Що спільного?( немає квітки, розмножуються спорами)
2) порівняльний аналіз хвощів і водоростей.
Водорості не мають стебла листя, коренів. Тіло водоростей росте тільки у воді. Бурі водорості не мають зеленого кольору, бо не мали достатньо світла.
Хвощі ростуть на поверхні землі, мають корінь; стовбур, листки трубчасті, молоді соковиті, більш старші – порожнисті,вся рослина ніби зібрана з конструктора, розділяється на окремі частинки.
Висновки
Царство рослин дуже різноманітне. Учені розподіляють їх на групи: водорості, мохи, хвощі, папороті, хвойні, квіткові.
Рослини – це організми.
Для росту рослин необхідні поживні речовини, світло, тепло, повітря, вода.
Киснем, який виділяють рослини під час живлення, дихають інші організми.
VІ.Узагальнення і систематизація знань учнів
1. Цікаво знати!
На сьогодні відомо близько 350 тисяч видів рослин. З них 240 тисяч видів – квіткові рослини. Мохів на Землі близько 27 тисяч видів., папоротей – понад 10 тисяч видів, а хвойних рослин – близько 600 видів
2 . Гра «Упізнай мене»
Ми - найбільше царство рослин. Маємо всі частини .( квіткові)
Квітів , плодів і насіння у нас немає. Наше листя схоже на пір'я. ( папороті)
Ми ростемо у вологих місцях і утворюємо торфяні болота. ( мохи)
У нас немає плодів і квітів, а насіння дозріває у шишках. (хвойні)
3. Робота в парі.
Поміркуйте, до яких груп рослин відносять : троянду, ялівець, ламінарію, або морську капусту, калину, зозулин льон (мох), конвалію
4. Творча робота.
- Уявіть, що на Землі раптом зникли всі рослини. Як зміниться життя на Землі?
- Як ви гадаєте, що ми можемо зробити, щоб рослинам на землі жилося краще.
Пам’ятайте :
Щоб зрубати дерево потрібна одна мить, а щоб виростити – роки.
5. Робота в зошиті с.
- Доповнити речення.
VІІ. Підсумок. Рефлексія.
Вправа «Доповнити речення.»
Я дізнався.(про групи рослини)
Я навчився...(розпізнавати рослини)
Я зрозумів.( рослини треба оберігати)
Я полюбив(природу)
Домашнє завдання
С.82-84
Шрифт абзацу за промовчаннямЗвичайна таблицяНемає списку