Конспект уроку Апостроф. Чому кіт вмивається після сніданку


Тема. Апостроф. Литовська народна казка
«Чому кіт умивається після сніданку»..
Мета: створити сприятливий психологічний настрій учнів на роботу, активізувати увагу дітей, вчити дітей правильно вимовляти та писати слова з апострофом; формувати вміння ставити апостроф у словах; розвивати зв'язне мовлення, навички свідомого, виразного читання, вміння спостерігати, порівнювати; поповнювати словниковий запас; виховувати охайність, працелюбність, інтерес до вивчення української мови.
Формувати комунікативну компетентність
Слова для засвоєння: м'яч, м'ята, п'ять, ім'я, дев'ять, в'яз, невеличкий, в'янути, голуб'ята, подвір'я, кілька, спочатку, щоранку, почекати, пазурі, лукаво, відтоді.
Обладнання: Презентація, лепбук «Апостроф», маски героїв казки.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ. Емоційне налаштування на урок
1.
В цьому класі друзі всі:                     (три хлопки)
Я і ти, і ми, і ви.                                  ( три хлопки)
Добрий день, тому, хто зліва.            (поворот наліво)
Добрий день, тому, хто справа.         ( поворот направо)
Ми – одна сім’я.          (розвести руки в сторони, показати на всіх)
Любі діти, у наш клас
Завітали гості щирі,
Привітаймо в добрий час
Гостей посмішкою й миром.

2. Перевірка готовності учнів до уроку.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Перевірка домашнього завдання.
Сьогодні ми з вами продовжимо роботу, яку розпочали нещодавно.
— Як називається знак, з яким ви познайомилися на минулому уроці?

— Про що ви довідалися, збираючи матеріал до нашого лепбука?

Що означає АПОСТРОФ? — Саме слово прийшло до нас з грецької мови, де означало «повернутий убік» і пов'язане з словом «кривий, зігнутий» (подивіться на нього).
Асоціативний кущ –На що апостроф схожий? (місяць, банан, кома)

Апостроф унікальний, бо ж не в кожній мові є! От в українській він є! І тому його не можна губити і забувати, бо від цього мова збідніє, стане незрозумілою.
От скажіть слова: б’ю, п’ю, в’ю, в’яжу.
А ми знайшли одне слово, у якому пишеться аж два апострофи. (над'яр'я)

Ми знайшли загадки про апостроф. А ми дізнались, що відбувається з апострофом при поділі слів на склади?
Як правильно записувати слова з апострофом? Ми знайшли і прочитали аж 5 казок про апостроф.
Інсценування «Казки про малий апостроф»
Казки завжди мають щасливий кінець.
Чи знайшов наш малий апостроф свій дім?
Де він живе зараз?
(Коли в словах пишеться апостроф?
Ми тепер знаємо, коли у словах пишеться апостроф. (Після твердих б, п, в, м, ф та р перед я, ю, є, ї, що позначають два звуки))
14795540005
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми продовжуємо працювати над вимовою слів з апострофом, будемо вчитися правильно їх писати. Щоб виконати ці завдання, вам потрібно бути спостережливими, уважними, активно мислити .
IV. Виконання практичних завдань на повторення і закріплення основних умінь та навичок.
Хвилинка каліграфії
24 листопада
Класна робота
д, г, б, п, в, л, ф, м, т, р
996952584451486535267335
Вправляння у правильній вимові слів з апострофом:
-1270-956945
Гра «Клубочок» ( слова с апострофом)
Лінгвістичний аукціон. Робота в малих групах. За хвилину записати якнайбільше слів з апострофом
Фізхвилинка «То не є проблема» (15 хв.)
Швидко лине час і скоро ви станете зовсім дорослими. Стане питання вступу до до вищих навчальних закладів. Я думаю, що саме час розпочати підготовку.
Підготовка до ЗНО: знайти зайві слова у кожному ряду:
Пять, піря, свято; Здоровя, рядок, сімя . Пюре, мята, девять.

Робота з підручником. Скоромовка
Посадила м’яту мати,
Пахне м’ята коло хати.
Буду м’яту поливати,
Хай цвіте пахуча м’ята.

V. Читання литовської народної казки «Чому кіт умивається після сніданку» (с. 83).
а) ЧИТАННЯ КАЗКИ УЧИТЕЛЕМ. Які невідомі слова почули?
Підготовка учнів до читання, попередження помилок, подолання труднощів під час читання окремих слів.
Словникова робота;
пазурі — когти; лукаво — с насмешкой; відтоді —с тех пор. 17614901952
Слова для роботи подані на екрані:
підкрався смачнішим вмиваються
хлюпочеться цвірінькнув наступного

ФІЗХВИЛИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ (25 хв.)
б) Читання за особами діалогу кота і горобця. в) Бесіда за змістом прочитаного твору.
— Як поводився горобець? Яким він був?
— Чому йому вдалося перехитрити кота? Яким був кіт?
Чому тепер коти вмиваються після сніданку?
г) Яке з прислів’їв виражає головну думку казки? Запишіть це речення.
Треба розумом надточити, коли сила не бере. (Надточити – перемогти, зробити слабшим)
Пташка красна пір’ям, а людина - знанням.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
—  Хто писав старанно, чисто?—  Кому подобається його каліграфія?— Що найбільше сподобалося на уроці?
Вправа «Незакінчене речення»
Мені було цікаво…
Я знаю …
Я вмію …

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
с. 82-83, читати казку за ролями