Разработка урока по биологии Земноводные
Урок з біології 8клас
Урок-узагальнення: «Клас Земноводні. Різноманітність. Значення у природі та житті людини .»
Мета:узагальнити та систематизувати знання учнів про представників класу Земноводні;
з ясувати рівень оволодіння учнями навчальним матеріалом ; продовжувати формувати в учнів уміння збирати і узагальнювати біологічну інформацію , виділяти головне , робити висновки , висловлювати власну думку ; розвивати пізнавальний інтерес і біологічне мислення ; розвивати навички співпраці ; виховувати інтерес до предмета , бережливе ставлення до природи , прагнення розвивати свій кругозір , знання і вміння .
Хід уроку
Доброго дня , діти .Наш урок мені хотілося б почати віршем видатного українського поета Д.Павличка «Лелека».
Ходить бузько по мочарах
У червоних чоботятах.
Дивиться в прозору воду ,
Гонить жаб ячу породу :
Боже , як мені набридло
Це моє болотне їдло ,
Ці витрішкуваті жаби
Без найменьшої приваби .
Десь читав я , що французи
Жаб їдять , як чорногузи .
Але в них ті жабенята -
Тільки на великі свята .
Ну , а я ж у свята й будні
Їм створіння ці паскудні;
На вечерю й на сніданок
Я ковтаю цих поганок .
А в обід на перше й друге
Холодушки й зеленушки .
Так навчився з лелечати .
Та пора вже с цим кінчати ,
Геть ненависну дієту !
Краще їсти з очерету
Листя ! Все ! Доволі ! Крапка !
Ось вона-завмер лелека ,
Придивляється здалека
І підходить неквапливо
Він до неї , що за диво !
Не така вона почварна ,
Просто навіть , дуже гарна ,
Очі завеликі трішки;
Та зате які там ніжки !
Граціозна , наче скрипка ,
Жабка – лапка , жабка – скрипка ,
Викупана , чиста , свіжа ,
Рай солодкий , а не їжа !
І дієту він ламає:
Клац ! І жабки вже немає .
Як ви думаєте ,діти,яким тваринам присвячений цей вірш ? Абсолютно вірно,мова йдеться про жаб-представників класу Земноводні.
Тема сьогоднішнього уроку «Клас Земноводні . Різноманітність . Значення у природі та житті людини «.І ми зібралися , щоб узагальнити та систематизувати ваші знання про представників цього класу ; тварин , які в перекладі з грецької мови означає «ті , які ведуть подвійне життя « . Про тих , що лякають і приваблюють , шкідливих і корисних для людей . Ми проведемо урок у формі гри , під час якою будемо узагальнювати знання з даної теми .
Клас ваш поділився на чотири групи , кожна з яких вибрала собі назву .
1.Протеї .
2.Сирени.
3.Саламандри.
4.Тритони.
Оцінювати ваші знання сьогодні мені допоможе помічник – секретар . Відповідаючи на запитання, ви будете отримувати фішки- жабки різного кольору .Зелений колір означае «відмінно», жовтий- «добре», червоний –«задовільно».Наприкінці уроку кількість фішок у кожного учня буде підрахована і на основі цього будуть виставлені оцінки.
Перший етап нашого урока –гри –повторення та узагальнення знань, отриманих під час вивчення земноводних . Я запрошую до дошки двох учнів . Один із вас зіграє у біологічне лото , поєднуючи відповідні пари тверджень . Другий учень із наданих тверджень вибере ті , які характеризують риб та амфібій і запише відповідні номери до потрібних стовпчиків.
І.Біологічне лото.
Пояс передніх кінцівок лопатки,ключиці,воронячі кості
Череп в амфібій поєднаний з шийний хребець
хребтом
Скелет задніх кінцівок утворений стегно, гомілка,стопа
Ребер у жаби немає
Пояс задніх кінцівок тазові кістки
ІІ. Вибери мене
Риби І Амфібії 1.Належать до типу хордових .
2.Характерне шкірне дихання .
3.Мають плавці .
4.Добре розвинутий великий мозок .
5.Мають плавальний міхур .
6.Більшість – мешканці водойм .
7.Кращє розвинутий мозочок.
8.запліднення зовнішнє ,розвиток з перетворенням.
9.Тіло вкрите лускою .
10.Поділяються на хвостатих та безхвостих .
А ми в цей час проведемо з вами бліц – турнір
1.Які відділи тіла у жаби ?
2.Скільки очей на голові у жаби ?
3.Скільки повік у жаби ?
4.Барабанна перетинка є частиною
5.Чи п ють жаби воду ?
6.Шкіру жаби покриває
7.Скелет земноводних складається з відділів
8.Жаба дихає
9.Серце жаби має камер
10.Чи має жаба зуби ?
( Перевірка завдань біля дошки – учні перевіряють правильність відповідей один в одного)
Другий етап нашого уроку – гра «Ланцюжок». Я її починаю , задавши запитання першому учневі , і ,якщо він відповідає вірно , то передає естафету сусіду, поклавши йому руку на плече . Якщо ні – сусід продовжує відповідати без передачі естафети.
І група
1.Чим відрізняються представники рядів Хвостаті та Безхвості земноводні?
2.Як називається личинка жаби ?
3.Чи є повіки у земноводних?
4.Де відбувається розвиток земноводних?
5.Розширення задньої кишки має назву
ІІ група
1.Якими органами представлена статева система у земноводних?
2.Для чого існують секрети слинних залоз земноводних ?
3.Яким кінцем язик жаби прикріплений до дна рото глотки?
4.Чи є грудна клітина у земноводних?
5.На які ряди поділяються земноводні?
ІІІ група
1.Якщо до тераріуму з голодною жабою помістити мертвих мух ,чи їстиме вона їх?
2.Чому наземні жаби активні в сутінках ,а водні – вдень?
3.Як називають посилювачі звуку у земноводних?
4.Чи можуть бути у людини від жаб бородавки ?Чим вона небезпечна ?
5.Ознаки риб у будові пуголовка?
ІV група
1.Чому земноводні належать до холоднокровних тварин?
2.Які земноводні зустрічаються у нашій місцевості?
3.Чим відрізняється жаба від ропухи ?
4.Чому тритони не можуть пересуватись на суходолі ,як жаби , стрибками?
5.Які сезонні явища спостерігаються у житті земноводних ?
Закінчення гри . Підведення підсумків.
А на третьому етапі нашого уроку ви будете працювати в групах. Кожна група отримує завдання , які ви повинні виконати за певний час . Група ,яка першою виконає своє завдання , подає мені сигнал , піднявши руки .
І група
Допишіть пропущені терміни та поняття.
1.Земноводні належать до( холоднокровних) тварин ,тому їхнє життя залежить від(температури повітря )та (умов) навколишнього середовища .
2.Водні види знаходяться в умовах (водойм),тому їх добова циклічність залежить від (часу доби ) і вони активні(удень).
3.У тропічних пустелях та саванах річна циклічність виявляється ,і на посушливий період наземні види впадають у (сплячку).
4.Улітку земноводні ведуть (активний ) спосіб життя і накопичують (поживні речовини) у внутрішніх органах.
5.Зимують деякі види під (водою), інші вибирають( наземні місця).
ІІ група
Знайдіть помилки в тексті й запишіть речення правильно.
1.Личинки спершу нагадують личинку риби з великим хвостом і називаються мальком (пуголовком).
2.Дихають деякі водні земноводні внутрішніми (зовнішніми) зябрами , у вигляді 2-3 пучечків розташовані з боків голови.
3.У личинки жаби немає бічної лінії , але є хорда(хребет).
4.На відміну від риб,личинки земноводних мають парні п ятипалі кінцівки.
5.Личинка земноводних має два (одне) коло кровообігу і двокамерне серце.
ІІІ група
Склади слово
С А Л Ь Т О К О Л ( аксолотль)
Н О Т Т И Р (тритон)
Р О Т П Е Й (протей)
К А К В А Ш (квакша)
У М К А К (кумка)
ІV група
Хто зайвий ?
1.Жаби,ропухи,кумки,квакші ,черв яги.
2.Плямиста саламандра,тритон альпійський ,тритон гребінчастий,ропуха.
Допишіть назви виду .
Квакша (звичайна)
Тритон(альпійський)
Саламандра (плямиста)
Перевірка виконаних завдань біля дошки.
Руханка «Ми йдемо полювати на лева»
Четвертий етап нашого уроку-перевірка проектів ,теми яких ваші групи отримали на початку вивчення теми «Земноводні».
І група-ряд Безногі земноводні
ІІ група-ряд Хвостаті земноводні
ІІІ група-ряд Безхвості земноводні
ІV група-значення земноводних у природі та житті людини.
Зараз ці проекти будуть представляти на наш з вами розсуд їх координатори (захист проектів).
Підведення підсумків уроку. Учні виконують у зошитах опорний конспект за вивченою темою,окремі елементи якого вони бачать на дошці. Потім зошити з виконаними завданнями здають вчителю на перевірку. В цей час помічник – секретар збирає в учнів картки для виставлення оцінок,які потім учитель оголошує.
Домашнє завдання.
Творче завдання – написати коротенький репортаж(1-2 факти із життя амфібій ) для розміщення у газеті» Про тих , кого не люблять».
Наприкінці нашого уроку я пропоную вам збудувати асоціативний кущ,який допоможе нам ще раз узагальнити ті питання ,які ми піднімали сьогодні на уроці .Передаючи один одному це жабеня,ви поділитесь тим,які у вас виникають асоціації при слові «земноводні».
От і завершилась наша гра. Вважаю,що серед вас немає байдужих до долі нашої планети, всіх її мешканців, тому мені хочеться процитувати такі слова:
Я сорвал цветок – и он погиб.
Я поймал бабочку -и она умерла у меня на ладони.
И тогда я понял,что к красоте прикоснуться можно
Только сердцем.
Самоанализ урока Орловой Светланы Анатольевны
8-А класс «Класс Земноводные. Разнообразие. Значение в природе и жизни человека «.
Тип урока : урок обобщения изученного материала .
Данный урок завершает изучение темы» Класс Земноводные» , обобщая и систематизируя знания учеников про представителей класса Земноводные .На уроке использовался изученный на предыдущих уроках материал. Он работает на усовершенствование знаний по изученной теме и послужит опорой для дальнейшей познавательной деятельности учащихся .
В классе 21 человек , из них 4 человека имеют низкий уровень успеваемости ,10- средний, 9- достаточный , 1- высокий.
При планировании урока учитывались возрастные , поведенческие ,учебные особенности 8- классников ,их индивидуальность. У учащихся данного класса высокая мотивация на изучение биологии.
Триединая дидактическая цель виделась в реализации 3-х аспектов :
- обучающий – обобщить и систематизировать знания учеников по изученной теме, продолжать формирование умения собирать и обобщать биологическую информацию, выделять главное , делать выводы ,высказывать собственное мнение ;
-развивающий- развитие познавательных интересов и биологического мышления , навыков сотрудничества и коллективной деятельности;
- воспитательный –продолжать воспитывать интерес к предмету биология ,бережное отношение к природе ,стремление развивать свой кругозор ,знания и умения .
На уроке продолжалось формирование компетенций :
1.Информационной – умение находить и использовать информацию из разных источников, перерабатывать ее соответственно своим целям .
2.Коммуникативной - умение вступать в общение ,понимать находящихся рядом .
3.Продуктивной – умение работать и получать результат.
4.Социальной – умение жить и работать с окружающими .
5.Экологической – бережное отношение к окружающей среде и организмам , ее населяющим.
6.Жизнесберегающие – охрана природы как среды , необходимой для самого человека.
Для достижения целей урока использовались следующие интерактивные виды и формы работы : фронтальная и индивидуальная работа в группах , метод проэктов , метод «Ассоциативный куст «, обсуждение в малых группах .Использовались режимы работы : учитель – класс , учитель- ученик , ученик – класс , ученик- ученик .
Своей цели я добивалась на протяжении урока , который состоял из 3-хэтапов.
Первый этап урока включал в себя актуализацию и систематизацию знаний , полученных на предыдущих уроках.
Второй этап урока включал в себя проверку проэктов , выполнение которых происходило в ходе изучения данной темы .
На третьем этапе урока были подведены итоги по изученному материалу.
На уроке осуществлялись внутрипредметные и межпредметные связи ,били использованы технические средства , наглядность.
В целом задачи урока выполнены , перспективы видятся в дальнейшем совершенствовании умения учащихся работать в группах.
15