?аза? ?дебиетінен М.Ж?мабаев Батыр Баян поэмасында?ы Баян бейнесі ,ашы? саба? жоспары 8-сынып
Сабақтың тақырыбы М.Жұмабаев «Батыр Баян» поэмасындағы Баян бейнесі
Күні 26.01.2016 жыл
Мақсаты М.Жұмабаев өмірі, шығармашылығы туралы мәліметті толықтыра отырып, «Батыр Баян» поэмасындағы Баян бейнесін, шығарма композициясын талдау. Кейіпкерлерге мінездеме беру. Топтық жұмысты жүзеге асыру.
Сілтеме М.Жұмабаев туралы слайд, Мағжан портреті, «Бесарыс» кітабы, 8-сынып әдебиет оқулығы, газет материалы
7 модульдің қолданылуы «Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау» модулі
Қолданылатын әдіс- тәсілдер «Сын тұрғысынан ойлау»технологиясы. «Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау» модулі, іздендіру, талдау.
Күтілетін нәтиже «Батыр Баян» поэмасын және Баян бейнесін толық ашады. Кейіпкерлерге мінездеме береді. Шығарма мазмұнын толық игереді және өзіндік баға береді.
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Тапсырмалар Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау
Мотивация10 мин І «Жүректен жүрекке». «Мен саған... тілеймін!» арқылы жылы лебіздерін білдіру.
Сыныпты топқа бөлемін.
ІІ Үй тапсырмасы
М.Жұмабаев «Батыр Баян» поэмасының мазмұны.
Әуелі М.Жұмабаев өмірі, шығармашылығы туралы сұраймын. Оқушылар бір-біріне жылы тілек білдіреді.
Оқушылар топқа бөлінеді.
Мағжан өмірі, шығармашылығы, қызметіне тоқталады. Реттік талдауға жауап береді.
«Жүректен жүрекке»
ойыны
Реттік талдау Жауап берген оқушыларды мадақтау
Операциялық кезең 15 мин ІІІ Жаңа тақырып
1. «Қызығушылықты ояту»
кезеңі.
Түрткі сұрақтар қоямын.
... туса, ел ырысы.
Басты кейіпкер болмаса, поэма оқиғасы әрі қарай өрби ме?
Ендеше, бүгінгі жаңа сабақ кімге арналмақ деп ойлайсыңдар?
Оқулықпен жұмыс
Интерактивті тақтамен жұмыс
Абылай хан туралы тарихи мәлімет сұраймын.Топтық жұмыс
І топқа Баянға мінездеме
ІІ топқа Ноянға мінездеме
ІІІ топқа қалмақ қызына
мінездеме жазу тапсырамын.
Шығармашылық жұмыс
Батыр Баянға РАФТ жазу 1. Оқушылар жасырынған сөзді тауып
оқиды. Сұраққа жауап беріп, жаңа
тақырыпты анықтайды.
2.Поэма мазмұнына сүйене отырып,
шығарманың композициясын
анықтайды.
3. Батыр Баян туралы деректі слайдтан
оқиды, танысады.
Топ болып Абылай хан туралы мәліметтерін ортаға салады, жинақтайды.
Әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды.
Батыр Баянға арнап РАФТ жазады. Шығарманың композициясын табу.
Слайдтан Батыр Баян туралы мәліметті оқу.
Қазақстан тарихы кітабы, ғаламтордан
Абылай хан туралы мәліметті алдын ала тауып келу тапсырылғандықтан,
кезекпен жауап береді.
Мінездеме жазу.
РАФТ жазу Жауап берген оқушыларды мадақтау
Жауап берген оқушыларды мадақтау
Рефлексия 15 мин. Жеке оқушымен жұмыс
Тақтаға 3 түрлі сурет жапсырамын. Сабаққа толық қатыспай отырған оқушылар кеспе қағаздағы бекіту сұрақтарына жауап береді.
Сұрақтар:
1. Баянның поэмадағы орны, өзіндік
ерекшелігі неде?
2. Ордаға кешіккен батыр, себебі?
3. Ер жігіт екі сөйлемейді. Өз ойың?
4. Ноян ісіне баға бер.
5. Егер сен Ноянның орнында болсаң,..
6. Баянның Отаншылдық сезімі, ол
туралы не айтар едің?
7. Батыр Баянның бойында
отаншылдық сезімі мүлдем жоқ па?
8. Батыр өлімі қандай өлім?
9.Егер сен жазушы болсаң, поэманы
қалай аяқтар едің?
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, сурет тұсына іледі. Кеспе қағазбен жұмыс.
Стикерге бүгінгі сабақ туралы пікірлерін жазу, сурет тұсына жапсыру Жауап берген оқушыларды мадақтау
Үй тапс. 1 мин. « М.Жұмабаев –сыршыл ақын» тақырыбында ойтолғау жазуға беремін. « М.Жұмабаев –сыршыл ақын» тақырыбында ойтолғау үйден орындайды. Үйден ойтолғау жазу Бағалау 4 мин. 3 топқа бағалау парақшасын таратамын. Оқушылар өзін-өзі , бірін-бірі және топты бағалайды. Өзін-өзі, бірін-бірі және топты бағалау