Ашы? саба?: Тама? ?нерк?сібі (9 сынып)


Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның тамақ өнеркәсібі.
Сынып: 9
Мерзімі: 02.02.15
Сабақ мақсаттары: Оқушыларға Қазақстанның тамақ өнеркәсібі туралы түсінік беру.
Міндеттер:
- оқушылардың жұппен, топпен жұмыс жасай отырып, ойлау, өз пікірін еркін жеткізу, ізденгіштік, салыстыру қабілеттерін дамыту;
- Оқушыларды ережені сақтай отырып, бір-бірін тыңдай білуге, сыйлай білуге, жәрдемдесе білуге, қолпаштай білуге, ортақ шешім қабылдай білуге, өзін әділ бағалай білуге тәрбиелеу болды.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Құралдар: Қазақстанның физикалық картасы, интерактивті тақта, маркер, қима қағаздар,атлас, электронды оқулық
Әдіс-тәсілдер: топтық,жұптық,сұрақ-жауап,диалог,АКТ пайдалану,өзара бірін-бірі оқыту, пікір талас, эссе,дискуссиялық карта,«Ыстық орындық», «Мадақтау сенгвичі»,бағалау парағы
Оқыту нәтижесі: Оқушылар Қазақстанның тамақ өнеркәсібін сипаттауды үйренеді; оқушылар өздігінен, жұппен жұмыс жасайды, ойлайды, сөйлейді,пікір таласқа түседі, шешім қабылдау мен есте сақтау қабілеттері дамиды; оқушылар бір-бірін сыйлайды, бір-бірін қолпаштайды бір-бірін тыңдайды, жауапкершілікке және қоршаған ортаны қорғауға тәрбиеленеді.
Номенклатура: Қазақстаннық тамақ өнеркәсіп орталықтары.
Сілтеме: Оқулық Е. Ахметов http://www.youtube.com/watch?v=iiSO,Атлас, электронды оқулық,әдістемелік құрал,қосымша мәліметтер
Сабақ кезеңдері Уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың
іс-әрекеті
Ұйымдас-тыру
кезеңі
БжК
4 мин
Оқушылармен амандасу.Оқушылардың сабаққа қатысу дайындығын тексеру.Сыныптың эмоциялық ақуалын қалыптастыру Әр түрлі ұлт өкілдерінің амандасу түрлерін көрсетеді, сәттілік тілейді.
Оқушылар амандасады. Сабаққа дайындалады.
Сыныптың эмоциялық ақуалын қалыптастыру Оқушылар орындарынан тұрып, мұғаліммен, сыныппен шетел тілдерінде амандасады.
Мархаба (түрікше)
Hello (ағыл. тілінде)
Good day
Привет.
Оқушылар өз таңдаулары бойынша конфеттерді тандап, /3 түрі/ арқылы 3 топқа бөлінеді.
Оқушылар өз ойларын білдіреді.Бүгінгі сабаққа қандай мақсат қойдыңдар, сол мақсатқа сабақтың соңында жеткенімізді қорытындылаймыз.
Білім
СТО 5 мин «ыстық орындық» өткен тақырыптар бойынша оқушылар сұрақтар қояды.
«Баян сұлу» кондитер шығарған конфеттер арқылы /3 түрлі/ арқылы үш топқа бөлу.
Балалар неліктен біз конфеттер арқылы топқа бөліндік.Бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар.
Сабақтың ережесін еске түсіру,сабаққа қандай мақсат қоясындар?
Әр топ тамақ суреттері/ ет /шикізатқа ж/е тұтынушы/, ұн / тұтынушыларға/, қант шикізатқа жақын/// алу арқылы тақырыптарын белгілеу.
Түсіну
АКТ,СТОү,
Диалогтік оқыту,
ОЖЕқО 10 мин Қазақстанның тамақ өнеркәсібі негізгі 3 принципке қарай орналасуы бойынша 3топқа бөлу.
Осы суреттер арқылы енді тақырыпты меңгеру «Бір бірін оқыту» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеміз
Топ мүшелері өз міндеттерін айқындап алады
-Рөлдерге бөлу (топ басшысы, таймкипер, баяндаушы )
Табыс өлшемдерін беру (тақырыптың мақсатын ашу, мағынасын толық жеткізу, сөйлеу мәнері, уақытпен санасуы, жобаны рәсімдеуі)
1 сурет «Ет» шикізат көзіне және тұтынушы;
Қандай өнеркәсіп түрлері, орналасу принципі, ерекшелігі, орталықтары, қорытынды
2 сурет «ұн» тұтынушы; Қандай өнеркәсіп түрлері, орналасу принципі, ерекшелігі, орталықтары, қорытынды
3 сурет «қант» шикізат көзіне- Қандай өнеркәсіп түрлері, орналасу принципі, ерекшелігі, орталықтары, қорытынды. Сабаққа әр топ оқулық бойынша, қосымша материалдарды, картаны пайдалана отырып тапсырманы орындайды
5 мин уақыттан кейін әр топтағы оқушылар бір-біріне,топқа түсіндіреді.Диалогқа түседі.Әр топқа түскен ойларын флипчартқа түсіру.
Әр топтың флепчарттарын
«2 жұлдыз,1 ұсыныс» арқылы бағалау.
Әр топқа суреттер алу арқылы тақырыптар бөлінеді.Әр топқа тапсырмалар беріп, топ ішінде талқылайды.
/топ басшысы, спикер, тайымгипер тағайындалады/
Әр топтағы оқушылар өз тақырыптарын бір біріне түсіндіреді,диалогка түседі
Сабаққа әр жұп оқулық бойынша, қосымша материалдарды, картаны пайдалана отырып тапсырманы орындайды
5 мин уақыттан кейін әр топтағы оқушылар бір-біріне түсіндіреді.Диалогқа түседі.Әр топтан түскен ойларын флипчартқа түсіру.Ортаға салады. Әр топтың флепчарттарын
«2 жұлдыз,1 ұсыныс» арқылы бағалау.
Қолдану
ОЖЕқО,
АКТ,
ТжДБО 6 мин Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі.
1 топ: Картадан тамақ өнеркәсібі салаларының орналасқан аудандарын көрсету, к/к белгілеу.
2 топ: Кестені толтыру
Шикізат көзіне жақын Қортұтынушығыға жақын Тұтынушыға,шикізат көзіне жақын
3 топ : тест
-Әр жұп тапсырмаларды алып,
оқулықтың, картаның көмегімен тапсырманы орындайды,бір бірімен өзара алмасып тексереді
Орындаған оқушылар жауаптарын оқиды, флипчартқа жазып тексеріледі
Талдау
Диалогтік оқыту
СТОү,
ТжДБО 6 мин Болжам жасау «Малайсары ауылында тамақ өнеркәсібінің қандай кәсіпорындарын ашуға тиімді»
Топ ішінде диалогқа түсіп әр топ өз ойын дәлел ретінде айтады
Жинақтау
АКТ
СТО,ОүБ
ЖӘТ
Бағалау
ОүБ,СТОү
7 мин
5 мин Қазақстанның тамақ өнеркәсібі туралы слайд арқылы «Тамақ өнеркәсібін білу маған маңызды, себебі ... » тақырыбына эссе жазып, әр оқушы оқиды.
Жест арқылы бағалау қолпаштау
Дискуссиялық карта
«Қазақстанға шет елдерден тамақ өнімдерін әкелу тиімді ме?»
«Иә» «Жоқ»
«Мадақтау сенгвичі» арқылы бағалау
1 бөлігі-позитивті коментария-сабақта не ұнады?
2 бөлігі- сындарлы сын- Не нәрсені жақсату керек?
3 бөлігі-Келешекке арналған коментария- Маған ұнады,бірақ келесі жолы мен мынаны білгім келеді?
-Сабақ аяғында оқушылар түсінбей қалған сұрақтарын, үй тапсырмасы ретінде жауабын тауып келеді
Әр оқушы шағын ойларын жазып, оқып, қорғайды.
«Мадақтау сенгвичі» арқылы бағалау оқушыларға карточка таратылды, бүгінгі сабақтан алған әсерін толтырады.Әр оқушы өз қалауы толтырған карточкасынан оқиды.
-
Бағалау
ОүБ 3 мин Карточка арқылы бағалау /критериялар/
«Қазақстанның тамақ өнеркәсібі» тақырыбы бойынша оқушының оқудағы жетістігін бағалаудағы бағалау парағы
Карточка арқылы бағалау парағын топ басшылары , оқушылар бір-бірін тобын, жұбын қалай іс әрекет жасағанын бағалайды.
2 топ: Кестені толтыру
Шикізат көзіне жақын ҚорТұтынушығыға жақын Тұтынушыға,шикізат көзіне жақын
2 топ: Кестені толтыру
Шикізат көзіне жақын ҚорТұтынушығыға жақын Тұтынушыға,шикізат көзіне жақын
2 топ: Кестені толтыру
Шикізат көзіне жақын ҚорТұтынушығыға жақын Тұтынушыға,шикізат көзіне жақын
1 топ: Картадан тамақ өнеркәсібі салаларының орналасқан аудандарын көрсету, к/к белгілеу.
1 топ: Картадан тамақ өнеркәсібі салаларының орналасқан аудандарын көрсету, к/к белгілеу.
1 топ: Картадан тамақ өнеркәсібі салаларының орналасқан аудандарын көрсету,
к/к белгілеу.
Тест «Тамақ өнеркәсібі»
1.ҚР-ның қай қаласында ірі ет комбинаттары бар қалалар?
A) Алматы B) Семей, Алматы, Петропавл
C) Өскемен D) Павлодар E) Петропавл2.Тамақ өнеркәсіптері кәсіпорындарының орналасуына әсер ететін факторлар?
A) электр, энергиясы, отын B) су, тұтыну ауданында
C) шикі зат көзі, тұтыну ауданы және бір мезгілде әрі шикізат көзі, әрі тұтыну ауданы
D) еңбек ресурсы, электр энергетика E) шикізат, отын көзінде
3.Шикізат көздеріне қарай тамақ өнімдерін өндіру қандай топтарға бөлінеді?
A) сүт, ет, шикізат өңдейтін B) мал, өсімдік, балық шикізаттарын және жартылай фабрикаттарды өңдеумен байланысты оптар C) балық шикізатын өңдейтін D) өсімдік шикізатын өңдейтін E) жартылай фабрикатты өңдейтін
4.Кант зауыты орналастыру принципі:
а/ шикізат көздеріне в/ тұтынушыға жақын с/ электр энергия д/ су е/ көлік торабы
5.Кондитер фабрикалар:
а/ Алматы, Қарағанды, Жамбыл в/ Семей, Орал,Қостанай с/ Алматы, Қарағанды, Қостанай д/ Орал, Ақтөбе, Өскемен е/ Жамбыл, Қостанай, Орал
6.Тамақ өнеркәсібінің орналасуындағы негізгі фактор:
а/ энергия көдеріне жақын в/ көлік жолына жақын с/ шикізат көзіне немесе тұтынушылар бағыттарына е/ еңбек ресустарына жақын
«6-5» -5 баға «4»-4 баға «3-2»- 3 баға «2 төмен» -2 баға
Тест «Тамақ өнеркәсібі»
1.ҚР-ның қай қаласында ірі ет комбинаттары бар қалалар?
A) Алматы B) Семей, Алматы, Петропавл
C) Өскемен D) Павлодар E) Петропавл2.Тамақ өнеркәсіптері кәсіпорындарының орналасуына әсер ететін факторлар?
A) электр, энергиясы, отын B) су, тұтыну ауданында
C) шикі зат көзі, тұтыну ауданы және бір мезгілде әрі шикізат көзі, әрі тұтыну ауданы
D) еңбек ресурсы, электр энергетика E) шикізат, отын көзінде
3.Шикізат көздеріне қарай тамақ өнімдерін өндіру қандай топтарға бөлінеді?
A) сүт, ет, шикізат өңдейтін B) мал, өсімдік, балық шикізаттарын және жартылай фабрикаттарды өңдеумен байланысты оптар C) балық шикізатын өңдейтін D) өсімдік шикізатын өңдейтін E) жартылай фабрикатты өңдейтін
4.Кант зауыты орналастыру принципі:
а/ шикізат көздеріне в/ тұтынушыға жақын с/ электр энергия д/ су е/ көлік торабы
5.Кондитер фабрикалар:
а/ Алматы, Қарағанды, Жамбыл в/ Семей, Орал,Қостанай с/ Алматы, Қарағанды, Қостанай д/ Орал, Ақтөбе, Өскемен е/ Жамбыл, Қостанай, Орал
6.Тамақ өнеркәсібінің орналасуындағы негізгі фактор:
а/ энергия көдеріне жақын в/ көлік жолына жақын с/ шикізат көзіне немесе тұтынушылар бағыттарына е/ еңбек ресустарына жақын
«6-5» -5 баға «4»-4 баға «3-2»- 3 баға «2 төмен» -2 баға
Тест «Тамақ өнеркәсібі»
1.ҚР-ның қай қаласында ірі ет комбинаттары бар қалалар?
A) Алматы B) Семей, Алматы, Петропавл
C) Өскемен D) Павлодар E) Петропавл2.Тамақ өнеркәсіптері кәсіпорындарының орналасуына әсер ететін факторлар?
A) электр, энергиясы, отын B) су, тұтыну ауданында
C) шикі зат көзі, тұтыну ауданы және бір мезгілде әрі шикізат көзі, әрі тұтыну ауданы
D) еңбек ресурсы, электр энергетика E) шикізат, отын көзінде
3.Шикізат көздеріне қарай тамақ өнімдерін өндіру қандай топтарға бөлінеді?
A) сүт, ет, шикізат өңдейтін B) мал, өсімдік, балық шикізаттарын және жартылай фабрикаттарды өңдеумен байланысты оптар C) балық шикізатын өңдейтін D) өсімдік шикізатын өңдейтін E) жартылай фабрикатты өңдейтін
4.Кант зауыты орналастыру принципі:
а/ шикізат көздеріне в/ тұтынушыға жақын с/ электр энергия д/ су е/ көлік торабы
5.Кондитер фабрикалар:
а/ Алматы, Қарағанды, Жамбыл в/ Семей, Орал,Қостанай с/ Алматы, Қарағанды, Қостанай д/ Орал, Ақтөбе, Өскемен е/ Жамбыл, Қостанай, Орал
6.Тамақ өнеркәсібінің орналасуындағы негізгі фактор:
а/ энергия көдеріне жақын в/ көлік жолына жақын с/ шикізат көзіне немесе тұтынушылар бағыттарына е/ еңбек ресустарына жақын
«6-5» -5 баға «4»-4 баға «3-2»- 3 баға «2 төмен» -2 баға
«Қазақстанның тамақ өнеркәсібі» тақырыбы бойынша оқушының оқудағы жетістігін бағалау парағы.
Оқушылардың аты-жөні Барлық тапсырмалар бағасы Өзін –өзі бағалау Топ басшысы-ның бағалауы Белсенді-лігі Қорытын-ды баға
«Қазақстанның тамақ өнеркәсібі» тақырыбы бойынша оқушының оқудағы жетістігін бағалау парағы.
Оқушылардың аты-жөні Барлық тапсырмалар бағасы Өзін –өзі бағалау Топ басшысы-ның бағалауы Белсенді-лігі Қорытын-ды баға
«Қазақстанның тамақ өнеркәсібі» тақырыбы бойынша оқушының оқудағы жетістігін бағалау парағы.
Оқушылардың аты-жөні Барлық тапсырмалар бағасы Өзін –өзі бағалау Топ басшысы-ның бағалауы Белсенді-лігі Қорытын-ды баға
Топ мүшелері өз міндеттерін айқындап алады
-Рөлдерге бөлу (топ басшысы, таймкипер, баяндаушы )
-Табыс өлшемдерін беру (тақырыптың мақсатын ашу, мағынасын толық жеткізу, сөйлеу мәнері, уақытпен санасуы, жобаны рәсімдеуі)
1 сурет «Ет» шикізат көзіне және тұтынушы;
Қандай өнеркәсіп түрлері, орналасу принципі, ерекшелігі, орталықтары, қорытынды
2 сурет «ұн» тұтынушы; Қандай өнеркәсіп түрлері, орналасу принципі, ерекшелігі, орталықтары, қорытынды
Топ мүшелері өз міндеттерін айқындап алады
-Рөлдерге бөлу (топ басшысы, таймкипер, баяндаушы )
Табыс өлшемдерін беру (тақырыптың мақсатын ашу, мағынасын толық жеткізу, сөйлеу мәнері, уақытпен санасуы, жобаны рәсімдеуі)
3 сурет «қант» шикізат көзіне-
Қандай өнеркәсіп түрлері, орналасу принципі, ерекшелігі, орталықтары, қорытынды.
Топ мүшелері өз міндеттерін айқындап алады
-Рөлдерге бөлу (топ басшысы, таймкипер, баяндаушы )
Табыс өлшемдерін беру (тақырыптың мақсатын ашу, мағынасын толық жеткізу, сөйлеу мәнері, уақытпен санасуы, жобаны рәсімдеуі)