Урок з української мови в 6 класі на тему Узагальнення та систематизація знань вивченого про іменник

Тема: Узагальнення та систематизація знань вивченого про іменник.
Мета: перевірити рівень знань, умінь і навичок, здобутих при вивченні теми «Іменник», учити застосовувати теоретичні знання на практиці при розпізнаванні іменника, визначенні його граматичних ознак; правильно вживати іменники у мовленні; розвивати мислення, пам'ять; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Обладнання:картки із завданнями, назви типів відмін, слово «осінь» для ґронування, файли з кишенями, листочки зеленого, жовтого, червоного та жовтогарячого кольорів.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
От вже дзвоник дав сигнал,
Кожен з вас за парту встав.
Стали рівно, як годиться.
Чи все на парті , подивіться?
А тепер часу не гаймо,
Працювати починаймо!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Діти, ви знаєте, що зараз іде останній місяць осені – листопад. І тому осінь завітала і до нас на урок. Ви бачите, що на ваших столах є листочки різного кольору. Ви обрали ті столи, де є листочок такого кольору, яким ви себе уявляєте.
А чи всі ви залишитесь за цими столами - залежить від вас. Але я вам розкрию секрет: кожний колір означає рівень знань. Протягом уроку ви будете виконувати різні завдання, а я вас буду оцінювати осінніми листочками. Якщо завдання виконано без помилок, то ви будете отримувати зелений листочок; якщо виконане завдання буде сягати достатнього рівня – жовтий; якщо середнього – червоний; якщо ж низького – жовтогарячий. Я прошу вас поставити у файлах біля вашого прізвища позначку такого кольору, який буде означати рівень знань, який би ви хотіли показати на кінець уроку.
У кінці уроку у нас вийде осінній килим. Але я сподіваюсь. Що жовтогарячого килима в нас буде дуже мало. Тож побажаємо собі успіхів.
У природі ми прощаємося з осінню, а на уроці – з темою «Іменник».
Записали тему уроку в зошити.
Сьогодні ми перевіримо, як ви пам’ятаєте, що називається іменником, його морфологічні ознаки і т.п. Але працювати будемо з вами в групах. Тому я обираю спікерів і секретарів, які будуть мені допомагати перевіряти роботи.
ІІІ. Закріплення матеріалу.
А зараз розігріємося в теоретичній розминці. Так що поспішайте отримувати листочки.
Який розділ науки про мову вивчає слово як частину мови?
Яка частина мови називається іменником?
Які граматичні ознаки має іменник?
Скільки родів має іменник?
Наведіть приклади іменників жіночого роду.
Наведіть приклади іменників чоловічого роду.
Наведіть приклади іменників середнього роду.
Наведіть приклади іменників спільного роду.
Скільки чисел має іменник?
Наведіть приклади іменників однини.
Наведіть приклади іменників множини.
Наведіть приклади іменників, що вживаються тільки в множині.
Наведіть приклади іменників, що вживаються тільки в однині.
Скільки відмінків має іменник? Порівняйте з російською мовою.
Наведіть приклади іменників у кличному відмінку.
Скільки відмін має іменник? Що покладено і основу розподілу іменників на відміни?
Наведіть приклади іменників І відміни.
Наведіть приклади іменників ІІ відміни.
Наведіть приклади іменників ІІІ відміни.
Наведіть приклади іменників ІV відміни.
За 2 хвилини дібрати іменники, що означають:
Високий рівень – власну назву;
достатній рівень – загальну назву;
середній рівень – істоту;
низький рівень –неістоту.
Перевірка: обмінялися зошитами, один зачитує, а інші ланцюжком додають ті слова, що ще не названі.
Критерії оцінювання:
10 слів і більше
7-9
4-6
1-3
Диференційоване завдання.
Високий рівень
Робота в парах.
Перекласти слова і скласти так, щоб утворилась прикмета. В іменниках визначити рід і число.
Осень впервые встречается с зимой в ноябре.
Весну ласточка начинает, а осень покидает.
Критерії оцінювання:
У перекладі
1помилка
2-5
6-9
10-12
У розборі
1помилка
2-3
4-5
6
Достатній рівень
Утворити іменники, використовуючи склади:рід, на, мо,ва, ва, ка, мі, ре.
Визначте рід і число.
Критерії оцінювання:
6 і більше слів
4-5
2-3
1
Середній рівень
Один учень біля дошки, а інші в зошиті.
Знайти іменники. Визначити відмінок.
Висне небо синє.
Синє, та не те.
Світить, та не гріє
Сонце золоте.

Оголилось поле
Од серпа й коси.
Ніде притулитись
Крапельці роси.

Темная діброва
Стихла і мовчить.
Листя пожовтіле
З дерева летить. ( Я Щоголів.)
Самостійно визначити число в іменниках.
Критерії оцінювання:
10 правильних відповідей
6-9
3-5
1-2
Низький рівень
Виписати у стовпчик іменники і підкреслити першу букву. Записати ключове слово.
Прийшла, осінь, пожовклий, сухий, село, іній, нива, у , нитка, той, явір, і ,парк, олень, ззаду, радість, від, арбуз.
Ключове слово: осіння пора.
Критерії оцінювання:
10 правильних відповідей
6-9
3-5
1-2
А тепер подивіться на свої файли і сядьте за ті столи, де є листочок такого кольору, який у вас переважає.
Визначаємо нових спікерів та секретарів.
Валеологічна хвилинка.
Розподільний диктант.
Біля дошки по одному представнику від груп. Кожний виписує по одній відміні, а діти в групах виконують наступне завдання:
високий рівень – виписує і самостійно розподіляє слова на 4 відміни (за картками роблять самоперевірку);
достатній – виписує і самостійно розподіляє слова ІІІ і ІVвідмін
( за картками роблять самоперевірку);
середній рівень – виписує слова ІІ відміни ( за картками робить самоперевірку);
низький рівень – виписує слова І відміни.
Слова для розподільного диктанту: Микола, блакить, стежка, курча, подорож, Дніпро, мати, сім’я, народ, вдячність, сестра, долар, плем’я, лист, зайча, гривня, озеро, осінь, серце, дівча, Лука, ім’я, гордість, собача.
Критерії оцінювання:
6 правильних відповідей
4-5
2-3
1
«Ґронування».
Восени дуже мало світить сонечко, і тому ми намалюємо його з вами в зошиті.Вам треба до слова ОСІНЬ записати слова, з якими асоціюється це слово.










Навчання.
Заморозки.
Поле.
Холод.
Листопад.
Позолота.
Дозрівання.
Дарунок.
Журавлі.
Прохолода
Диференційоване завдання.
Високий рівень.
Скласти твір – мініатюру про осінь, використовуючи слова із «сонечка» типу розповіді, опису, роздуму.
Перевірка: 3 перші учня повністю читають, а далі тільки опис, аргументи.
Достатній рівень
Слова листопад, заморозки, дарунок ввести в словосполучення і зробити словотвірний розбір.
Критерії оцінювання:
Складено 3 словосполучення і 3 розбори
складено 2 словосполучення і 2 розбори
складено 1 словосполучення і 1 розбір
складено або словосполучення або розбір.
Середній рівень
Слова навчання, піч ввести в речення і зробити морфологічний розбір за зразком.
Критерії оцінювання:
Складено 2 речення і 2розбори
складено 2 речення і 1 розбір
складено 1 речення і 1 розбір
складено або речення, або 1 розбір
Низький рівень
У 6 словах із «сонечка» змінити, де можливо, число .
Критерії оцінювання:
6 правильних відповідей
4-5
2-3
1
ІV. Підсумок уроку.
Подивіться на свої файли та скажіть, чи у всіх співпало бажання мати певний рівень знань та можливості. За критеріями, що лежать на столі, оцініть свою роботу та поставте оцінки в щоденник.
V. Домашнє завдання.
Високий рівень – написати замітку до стінгазети про свої враження від уроку.
Достатній- скласти 6 тестових питань з теми.
Середній, низький – повторити всі правила з теми.
ОСІНЬ



15