Урок української мови 9 клас. Узагальнення і систематизація вивченого з теми: «Складне речення»


Урок української мови 9 клас.
Узагальнення і систематизація вивченого з теми:
«Складне речення»
Учитель української
мови та літератури
Донецької загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів №90
Голубєва О.Р.
2016 рік
Тема: Узагальнення та систематизація вивченого з теми: «Складне речення»
Мета: узагальнити вивчений матеріал про складне речення, виявити прогалини у знаннях і зробити відповідну корекцію знань, умінь та навичок із синтаксису складного речення, поглибити інтерес до вивченого матеріалу, формувати культуру мовлення учнів, повторити правопис складних слів.
Обладнання: карта подорожі (план уроку), підручник, посібник І. Ющука «Практикум з правопису української мови», картки із завданнями, книжка Б. Антоненка-Давидовича «Як ми говоримо»
Хід уроку:
Мотивація навчання школярів.
1) Організаційний момент. Слово вчителя про незвичайність уроку.
2) Оголошення теми і мети уроку.
Учитель. Мандруючи по володіннях Граматики, ми нарешті наблизились до останньої її країни – країни складного речення, яка простяглася на кордоні двох частин королівства – Синтаксису і Пунктуації.
Наше завдання – потрапити до цієї країни. Для цього потрібно одержати дозвіл відчинити браму, а потім з найменшими втратами в балах відвідати п’ять її областей. І на сам кінець, виборовши «ключі» від головної фортеці Знамоукр (знавців української мови), добути нагороди (оцінки).
Що ж, мені залишається тільки побажати вам щасливої подорожі. У дорого приготуємо аркуші паперу, на яких виконуватимемо завдання.
Актуалізація опорних знань. Ознайомлення з маршрутом, який намальований на карті.
1) Складні слова.
2) Розподільний диктант (ключі від форту Знамоукр).
3) Область складносурядного речення.
4) Область складнопідрядного речення.
5) Область безсполучникового речення.
6) Область складного речення з кількома підрядними (програмовані завдання).
Починаємо подорож. Ми зупинились перед брамою, яка веде нас у країну Складного речення, щоб охоронці відчинили її, треба примирити їх між собою, вишукавши у два стовпчики. Охоронцями є складні слова, які ми повторювали у минулому уроці. Розподільний диктант. У ліву колонку записуємо слова, які пишуться разом, у праву – ті, які пишуться через дефіс.
Слова для диктанту: сільськогосподарський, кораблебудівник, рано-вранці, лісостеп, екс-чемпіон, червоно-чорний, авіаквиток, електронно-ядерний, далекосхідний, новобудова, нежданий-негаданий, ніжно-білий, електромережа, яскраво-зелений.
Етапи перевірки завдання.
Обидва стовпчики повинні бути однаковими (по сім слів).
Підкресливши перші літери у словах, дістанете назву нашої країни.
Учні зачитують слова у правильному порядку, виправляють помилки, самостійно оцінюють завдання.
Брама відчинилася і перед нами постала в усій красі країна Складного речення. Нас зустрічає магістр цієї країни і пропонує отримати візу, з’ясувати, що ж таке складне речення (застосовується технологія "Мозковий штурм"). Бесіда з учнями за запитаннями:
Що називається складним реченням, чим воно відрізняється від простого?
Яка існує класифікація складних речень?
Що являє собою складносурядне речення
Що являє собою складнопідрядне речення.
Що являє собою безсполучникове речення.
Систематизація і узагальнення вивченого.
1) Магістр країни Складного Речення пропонує учням працювати по групах, відвідуючи кожен свою область країни. Клас поділяється на 3 групи.
- Перша група працює над областю Складносурядного речення.- Друга група працює над областю Складнопідрядного речення.
- Третя група працює над областю Безсполучникового речення.
Застосовується технологія «Захист проектів». Кожна з груп малює схематично малює карту свого маршруту по області. Потім спікер групи захищає проект.
Захист оцінюється магістром країни Складного Речення за 12 бальною системою.
2) Учні груп виконують додаткові (практичні) завдання, запропоновані магістром, на звання «почесних гостей» країни.
Завдання для групи №1. Картки з кодуванням.
Якими сполучниками поєднані частини складного речення? Дайте відповідь у вигляді коду: Є – єднальними, П – протиставними, Р – розділовими.
- Людей питай, а свій розум май.
- На колгоспному полі густо, і в коморі не пусто.
- Хоч ти іди в ліс по дрова, а я буду дома, хоч я буду вдома, а ти йди в ліс по дрова.
- Скоро казка мовиться, та не скоро діло робиться.
- Добро не пропадає, а зло вмирає.
- Тісно – і яблоку ніде впасти.
Завдання для групи №2. Картки з кодуванням.
З’ясуйте назву підрядної частини складного речення, і закодуйте речення: Оз – означальна, З - з’ясувальна, Об – обставинна.
- Де багато слів, там багато мудрості.
- Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні.
- Хто рано підводиться, з тим і діло водиться.
- Нема кращого друга, як вірна супруга.
- Як вовка не годуй, він усе одно в ліс дивиться.
- Хто посіяв вчасно, в того родить рясно.
Завдання для групи №2. Картки з кодуванням.
Знайти зайве речення і закодувати його літерою «З».
- Погодуєш рослину – нагодуєш родину.
- Працюватимеш вволю – матимеш долю.
- Літо дбає, зима поїдає.
- Як мати рідненька, то й сорочка біленька.
- І риба співала, коли б голос мала.
- Посієш в пору – збереш зерна гору.
Магістр оцінює завдання.
Магістр. Щоб потрапити у столицю країни ГО (Граматична Основа) і дістати нагороди 4 «ключі» від форту Знамоукр, треба виконати такі завдання:
Накресліть схему речення.
Лічин у зла багато, та всі упізнаю, щоб не ввійшли у хату у вашу і мою.
Визначте тип складного речення.
Якщо бажаєш стать заможнім, якщо бажаєш добре жить – у праці будь не переможним.
Поясніть розділові знаки в реченнях:
- Любіть книгу: вона допоможе вам розібратися в строкатому плетиві думок, навчить вас поважати людину.
- Поспішиш – людей насмішиш.
- Є прадавні скарби, що намертво лежать у землі, і є живі скарби, що йдуть по землі від покоління до покоління, огортаючи глибинним чаром людську душу.
4)Розібрати синтаксично складне речення з різними видами зв’язку за схемою:
1. Встановити кількість частин (простих речень) у складному реченні.
2. Вказати види зв’язку в складному реченні: сполучниковий чи безсполучниковий , якщо сполучниковий,- сурядний чи підрядний.
3. Визначити смислові відношення між частинами, що входять до його складу.
4. Пояснити розділові знаки в складному реченні.
5. Розібрати кожну частину як просте речення.
«Величезна виховна сила школі народжується там, де в людини, перед якою тільки відкривається життя, є улюбленій учитель.»
Конкурсанти вибороли чотири ключі і запрошують всіх разом з ними відвідати столицю країни Складного Речення.
Підведення підсумків уроку. Учні заповнюють картки самооцінки роботи на уроці.
Домашнє завдання. Скласти 6 тестів з відповідями (а б в г) до обраної теми.
Учитель дякує магістру країни Складного речення, учням за цікаву подорож.