Урок української мови 9 клас «Тренувальні вправи на вживания коми, двокрапки , тире, крапки з комою в безсполучникових складних реченнях
Муніципальний загальноосвітній заклад
«Школа №88 міста Донецька»
Урок української мови
9 клас«Тренувальні вправи на вживания коми,
двокрапки , тире, крапки з комою
в безсполучникових складних реченнях»
Трунаєва А.С.,
учитель української мови та літератури, заступник директора з НВР
Тема: Тренувальні вправи на вживания коми, двокрапки , тире, крапки з комою в безсполучникових складних реченнях.
Мета: Поглибшити й систематизувати знания учнів про безсполучниковіскладні речення, забезпечити засвоєння ними правил вживания
розділових знаків у цих реченнях;
удосконалювати вміння й навички правильно будувати і вживати їх у
мовленні, розвивати критичність мислення, логіку судження, вмінняузагальнювати;
виховувати в учнів любов до природи.
Тип уроку: закріплення набутих знань.Обладнання: підручник, тексти, картки.
Хід уроку
1 .Організаційний момент
Мотивація навчання учнівПритча «Дві сохи»
У кузні відремонтували дві сохи. Вони виглядали однаково. Одна з них залишилася стояти в кутку сараю. Її життя було легше, ніж життя іншої сохи, яку селянин наступного ранку завантажив на віз і повіз на поле. Там вона стала гарною і блискучою. Коли обидві сохи знову зустрілися в сараї, вони з подивом подивилися одна на одну. Соха, яку не використовували, була покрита іржею. З заздрістю вона дивилася на блискучу подругу:
— Скажи, як ти стала такою красивою? Адже мені так добре було в тиші сараю стояти у своєму кутку.
— Це неробство тебе понівечило, а я стала гарною від праці.
Словникова робота
Соха — Примітивне землеробське знаряддя для орання землі
До якого виду лексики відноситься слово соха? (Архаїзми).
Діти, і ми на уроці повинні активно працювати, поглиблювати свої знання, розвивати розумові здібності, щоб бути цікавими співрозмовниками.
II Актуалізащя опорних знань учнів1. Бліц-опитування:
а) Які складні речення називаються безсполучниковими?
б)Сформулюйте правила вживання двокрапки, тире, коми убезсполучникових складних реченнях.
в)3 якою інтонацією вимовляються ці речення? Чи існуєвзаємозалежність між інтонацією і розділовими знаками убезсполучникових складних реченнях?
2.Робота учнів з картками.
По картках двоє учнів записують речення, вставляючи пропущені розділові знаки (працюють біля дошки).
Картка №2
а)Тут було вже зовсім видно місяцьпідбився вгору.
б)Бур'ян знищити урожай
Картка№1
б) Бур'ян знищити урожай підвищити.
а)Небо було суцільно чорне йогорозривали блискавки.
б)Вік живи вік учись.
в) Скажу тільки одне хочеться, так
в)Посієш зерно золоте забринитьпшениця, як струна.
хочеться мені вчитись.
3.Робота з текстом.
а) Прочитати текст (вірш) і визначити про що йде розповідь.
-*
Слів на описи не трачу, словом не п...-редаси
їх з...мної бе...словесної, дивовижної краси.
Люди дивляться, п'яніють, в них кохают...ся віки,
Нареченим їх дарують, заплітають у вінки.
Ними кож...н свою радість, власне щастя наз...ва-Квіти ч...сто нам говорять втричі біл...ше, ніж слова.
Скільки ми їм довіряли мрій, недоспаних ночей!
Але є ще кращі квіти, нев...димі для очей.
Не цвітуть вони на клумбах і на тихих оз...рцях,
А цвітуть вони у грудях, у люд...ких цвітуть с...рцях.
В щ...рім серці, в чесних грудях-вірю, знаю! - квіти є!
Щастя їх коріння поїть, радість барв їм додає...
(В.Симоненко)
б)Придумайте заголовок. (Квіти)
в)До якого стилю належить текст. Докажіть.
г)Як ви розумієте вислів "В щирім серці, в чесних грудях-вірю,знаю! - квіти є!..Щастя їх коріння поїть, радість барв їм додає..."
г)Знайдіть безсполучникові складні речення. Визначіть смисловівідношення у безсполучникових складних реченнях.
д)Перепишітъ текст, вставляючи замість крапок пропущені букви.
е)Яку роль відіграє інтонація у безсполучникових складних
реченнях даного вірша?
4.Дослідження -зіставлення1)У якому з правил щодо пунктуаціі безсполучникових складних речень допущена помилка?
а)якщо частини БСР виражають одночасність, сумісність дії
або їх послідовність і тісно пов'язані між собою за змістом,то між ними ставиться кома;
б)якщо частини БСР зберігають певну самостійність узмістовому відношенні, то між ними ставиться крапка зкомою;
в)якщо зміст частин БСР порівнюється, чи протиставляється, то між ними ставиться двокрапка;
г)якщо в першій частині БСР вказується час дії, про яку говориться в другій, то між ними ставиться тире;
г) двокрапка у БСР ставиться тоді, коли наступна частинапояснює, розкриває зміст попередньої.
2)3найти правильну структурносемантичну схему речення:
Ми цінуємо барвінок за його "лікарську допомогу" з нього виготовляють ліки від важких хвороб.
а)[ ], [ ].одночасність
б)[ ]: [ висновок].в)[умова]-[ ].г) [ ]: [ причина].г)[ ]-[ ]-протиставлення
3)3найти речення, у якому вживається двокрапка між частинами безсполучникових складних речень.
а)Надворі вже стемніло десь далеко на небі засяяла першазірка.
б)Не посадив жодного дерева за своє життя плати за чистеповітря.
в)Я знаю кожній дитині потрібна турботлива увага батьків.
г)Працюй ударно житимеш гарно (Нар. тв.).4)3найти зайве речення (не безсполучникове).
а)Тихесенько вітер віє,Степи, лани мріють,Між ярами, над ставамиВерби зеленіють (Т.Г.Шевченко)
б)Торгівці охали, стогнали та, вгинаючись під важкими кошиками, посп1шали додому. (М. Коцюбинський)
в)Над низиною навис туман - пектиме знов цілийдень.(К.Гордієнко)
5) Якому реченню відповідає така характеристика: речення складне, безсполучникове, з неоднорідними частинами, з умовно -наслідковими відношеннями, частини пов'язані між собою інтонацією, в реченні ставиться тире?
а)Одчинились двері -Горобина ніч! (П. Тичина).
б)Немає іскрин - не запалає пісня (А.Листопад)
в)Заграли знов - ще гірш нема ладу. (Л.Глібов)6)Поставте розділові знаки .
а)Здалось на мить пливе у безвість ночі.
Під парус хмар високий корабель (А.Малишко)
б)Була б охота знайдеться робота (Народна творчість)
в)Поглянув я на ягнятаНе мої ягнята!Обернувся я на хатиНема в мене хати
(Т.Шевченко)
III Домашнє завдання
1.Написати твір-мініатюру «Взимку», використовуючи безсполучникові речення.
2.Виписати з художніх творів 6 складних безсполучникових речень.
IV Оцінювання.
Підсумки уроку.
Метод «Мікрофон»
Сьогодні на уроці я дізнався (лась), що…
Набуті знання мені знадобляться, щоб…
Найбільше на уроці мені сподобалось…
Мій настрій після уроку…