Коучинг жоспары сын т?р?ыдан ойлау модулі ар?ылы о?ушыларды? логикалы? ойлау ?абілеттерін жетілдіру


13.10.14 ж Кoyчингтi өткiзy caбaқ жocпaры №1
Мырзағали Нұргүл Мырзағалиқызы
Күні 13.10.2014ж
Сабақтың тақырыбы Сыни тұрғыдан ойлау модулі арқылы логикалық ойлауды дамыту
Мақсаты Мұғалімдердің сыни тұрғыдан ойлау модулінің тиімді әдістері бойынша білімдерін дамыту, сыни ойлаудың маңызын түсіну және сыны ойлау арқылы проблемаларды шешуге көз жеткізу.
Күтілетін нәтиже Мұғалімдер СТО стратегияларын өздері орындап көру арқылы әдістердің оқушылар үшін де қызықты,ойлауды жетілдіретінін түсінеді және сыни тұрғыдан ойлауды дамыту арқылы проблемаларды шешуге болатынына көз жеткізеді.
Коучингте қолданылатын модульдер сын тұрғысынан ойлау, АКТ ны пайдалану,диалогтық оқыту
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топпен жұмыс,миға шабуыл, бағдаршам әдісі,ойлан-бірлес-бөліс,
Кері байланыс
Сабақтың барысы:
Уақыты Коучтің іс-әрекеті Мұғалімдердің іс-әрекеті Ресурстар
2 мин Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі:
Коучпен сәлемдеседі 8 мин Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Сыйлықтардың арасынан біреуін таңдату,оған мінездеме беру Таңдаған сыйлықтарына байланысты мінездемесін оқиды Проектор
8 мин Топқа бөлу. Қима парақтар арқылы. мағынасын ашу үшін Суретте қандай мағынасын бар?деп сурақ қою Мұғалімдер қима парақтарынан сурет көрінісін құрастырып топқа бөлінеді,парақта жазылған өмір туралы ойларды өздерінше ой бөлісіп түсіндіреді Қима парақтар
15 мин Миға шабуыл.
Екі топқа сұрақ беру
1.Топтық жұмыс несімен тиімді деп ойлайсыз?
2.Коучинг дегенді қалай түсінесіз?Сұрақ талданған соң коучинг туралы таныстырылым жасау жіне
Креативті ойлау туралы бейне роликті көрсету
1. Бейнесюжеттен не көрдіңіздер?
2.Осы көріністен қандай тұжырымға келуге болады?
3.Қандай жағдайда баланың креативті ойлауы қалыптасады,
дамиды?
Проектор
17 мин Негізгі бөлім.
1-тапсырма.
«Әлемнің жеті кереметі»бейне ролигін ортасына дейін көрсетіп,Тізім жасай отырып келесі сұрақтарға топта талқылап дауап беру тапсырылады.
Сіз үшін жеті керемет деген не?
Ол несімен керемет деп ойлайсыз? Көрген сюжетті топта талқылап әр топтан бір спикер шығып өз тұжырымдары бойынша жеті кереметтің тізімін оқып,түсіндіреді. проектор
8-мин Сергіту сәті
Төрт қатысушыны ортаға шығарады,параққа жазылған мамандық аттарын таңдап,көрсетілген сөзбен байланыстырып өз мамандықтарын жарнамалайды Қатысушылар өздері алған мамандыққа байланысты ИТ-да көрсетілген сөздерді үйлестіре отырып жарнама жасайды.Қай ойыншы жақсы үйлестіре білсе,сол жеңімпаз деп танылады. проектор
20 мин 2-тапсырма.
Көлік стратегиясы бойынша көру арқылы сыни тұрғыдан ойлау әдісі бойынша үш тапсырма беру
Көліктерді қалай топтастыруға болады?Бір көлікті таңдап он ашық сұрақ құрастырыңыз
Көліктің бір түріне мінген адамның эмоциясын көрсетіңіз
Әр топ көліктерді белгілі бір жүйеге салып топтастырады,бір көлік түрін таңдап он сұрақ құрастырады,топтар сұрақтарды бір-біріне қояды
көңіл күймен бөліседі. Плакат
Маркер
суреттер
5 мин рефлексия
Топ мүшелеріне ”Мен-қандай мұғаліммін?”тақыры
бында эссе жазу тапсырылады Мұғалімдер өз ұстанымдары өз жұмыстарына рефлексия жасай отырып ой толғаныстарын жазады. парақтар
6 мин Қорытынды.
Кері байланыс.
Бағдаршам әдісі бойынша коучингті бағалау тапсырылады Алдарына берілген қызыл, сары, жасыл түстердің бірін көтеру арқылы баға береді Үш түсті бағдаршам макеті
2 мин Бүгінгі коучинг туралы пікірлеріңіз (2 жұлдыз, 1 тілек) Стикерлерге тілектері мен ұсыныстарын жазып жапсырады стикерлер
28.10.14 ж Коучингтi өткiзу сабақ жоспары №2
Мырзағали Нұргүл Мырзағалиқызы
Сабақтың тақырыбы Критериалды бағалау арқылы оқушылардың сабаққа ынтасын арттыру
Жалпы мақсат Мұғалiмдерге бағалаудың түрлерiмен таныстыра отырып, кри териалы бағалаудың тиімділігін түсіндіре тырып өз сабақтарында пайдалануға бағыттау. Кейiпкерлердiң iс-әрекетiне қоғамның берген бағасы арқылы мұғалiмдерге ой тастау.
Сiлтеме Мұғалiмге арналған нұсқаулық 104-109 бет
Күтiлетiн нәтиже Бағалаудың түрлi тәсiлдерiн анықтау. Критериалды бағалаудың маңыздылығын меңгеру. Әр мұғалiм критериалды бағалау арқылы әділ бағалау жүретінін және оқушы өзін критерилер арқылы бағалау арқылы өз деңгейін білетінін және өзіне әрі қарай қалай жұмыс жасау керектігін түсiнетініне көз жеткізеді.

Ресурстар Маркерлер, түрлi қағаз, түрлi-түстi стикерлер, мәтіндер,критериалды бағалау кестелері.Түстi магниттер, ноутбук, интертақта, видеороликтер
Оқыту әдiстерi АКТ
СТО
Оқыту мен оқудағы жаңа әдiстер
1.Диалог
2.Топтық жұмыс
3. Жұптық жұмыс
4. Жеке жұмыс
5.Ойлан-жұптас-бөлiс
6.Миға шабуыл
7.Формативтi бағалау(өзiн-өзi бағалау, өзара бағалау, топты бағалау.)
8. Сергiту сәтi
9. Топқа бөлу әдiсi
10. Керi байланыс

Психологиялық ахуал туғызу Коучтың iс-әрекетi Мұғалiмдердiң iс-әрекетi
1. Ұйымдастыру. 5 мин
«Мен осы ұжымда болғаныма қуанамын..!» жаттығуы арқылы әрқайсысынан жақсы қасиеттерiн айту сұралады. Мұғалiмдер ұжымның жақсы қасиеттерiн айтады.
2.Топқа бөлу 2 Кесілген парақтарды құрастыру арқылы топқа бөлу Мұғалiмдер 2 топқа бөлiнiп отырады.
3.Ой шақыру 10 «Миға шабуыл» Бақылау оқытуда не үшін қажет?
Оқушыларды қалай бағалап жүрсiз?
Видеодан сабақты бақылап, көргендерін айтады,бақылау бағалауда не үшін қажеттігі туралы мұғалiмдер өз ойларын айтады
4. Топтық жұмыс
15 мин
Лондондағы қазақ жеңісі туралы мәтiн ,бағалау критерилерінің кестесі берiледi. Мәтiндi оқи отырып, критерилер бойынша талдайды, ұпайларын есептеп бағалау шкаласына қарап өздерін бағалайды
Теориялық материал «Оқу үшiн бағалау мен оқуды бағалау» ,критериалды бағалау туралы мағлұмат беру.Бағалаудың айырмашылықтарын анықтау. (Презентация арқылы түсiндiру) Мұғалiмдер тыңдайды, тиiмдi әдiстердi жазып алады.Постерге салып қорғайды
Сергiту сәтi 3 мин «Тыныштық сәті» Коуч оқыған мәтін бойынша орманға қиялман серуендейді,алдында кездескен нәрселерді алу-алмау,көру-көрмеу өз еркінде.Соңынан таңдаған нәрселеріне байланысты мінез-құлықтарына сипатама оқылады.
Талдау 10 АКТ-ны пайдаланып, Б.Тілеухановтың жасаған зерттеуін жасап көру, бейнеролигiн көрсету. Кейiпкерлердiң iс-әрекетiне қоғамның берген бағасы арқылы мұғалiмдерге ой тастау. Бейнероликтегi кейiп-керлердiң iс-әрекетiн талқылайды.
«кір киім»мысалын бейне роликтен көрсету, талқыға салу Көргендері бойынша өз пікірлерін білдіреді
Рефлексия 5 Бағалау парағы кестесi үлестiрiледi, керi байланыс жасалады Әрқайсысы пiкiрлерiн бiлдiредi.

22.01.14 ж Кoyчингтi өткiзy caбaқ жocпaры №3
Мырзағали Нұргүл Мырзағалиқызы
Күні 22.01.2015ж
Сабақтың тақырыбы Жаңа форматтағы мұғалімнің беделі мен болашағы
Мақсаты Мұғалімдердің сыни тұрғыдан ойлау модулінің тиімді әдістері бойынша білімдерін дамыту,ашық сұрақтар қою арқылы ойлануға,рефлексия жасауға жетелеу, өз ойларын еркін жеткізуге дағдыландыру, сыны ойлау арқылы проблемаларды шешуге көз жеткізу.
Күтілетін нәтиже Мұғалімдер СТО стратегияларын өздері орындап көру арқылы әдістердің оқушылар үшін де қызықты,ойлауды жетілдіретінін түсінеді жәнесұрақтарды дұрыс қоя білу,АКТ-ні тиімді пайдалану арқылы оқушыларға тақырыпты түсіндіру және түсінгенін анықтаудың тиімділігіне көз жеткізеді.
Коучингте қолданылатын модульдер сын тұрғысынан ойлау, АКТ ны пайдалану,диалогтық оқыту,бағалау, көшбасшылық
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топпен жұмыс,миға шабуыл, бағдаршам әдісі,ойлан-бірлес-бөліс,көршіңе әңгімеле,диалог
Кері байланыс
Сабақтың барысы:
Уақыты Коучтің іс-әрекеті Мұғалімдердің іс-әрекеті Ресурстар
2 мин Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі:
Коучпен сәлемдеседі
Топқа бөлінеді 8 мин Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Бір-бірінің қолдарын ұстап оң жақтағы әріптесіне оның жақсы қасиеттерін айтуды тапсырады, коуч өзі бастап бір әріптесіне жақсы жақтарын айтады. Коучингке қатысатын әріптестер бір-бірінің қолдарынан ұстап оң жақтағы әріптесіне оның жақсы қасиеттерін айтады. Проектор
8 мин Топқа бөлу. Қима парақтар арқылы. мағынасын ашу үшін Суретте қандай мағынасын бар?деп сурақ қою Мұғалімдер қима парақтарынан сурет көрінісін құрастырып топқа бөлінеді,парақта жазылған білім, тәрбие беру туралы ойларды өздерінше ой бөлісіп түсіндіреді Қима парақтар
15 мин Миға шабуыл.
Екі топқа сұрақ беру
1.Мұғалімнің беделі дегенді қалай түсінесіз?
2.Жаңа форматтағы мұғалім дегеніміз кімдер? Сипаттама беріңіз.
Мына сұрақтар бойынша топ мүшелері ақылдасып өз жауаптарын береді.
«Жай мұғалім хабарлайды,шебер мұғалім жеткізеді,ұлы мұғалім шабыттандырады»
Осы ойларды қалай түсінесіз?
Сіз осы мұғалімнің қайсысымын деп ойлайсыз?Неге?
Проектор
Тақырыпқа сай жасавлған слайд
17 мин Негізгі бөлім.
1-тапсырма.
«Мұғалімнің мәртебесі қандай»арнайы жоба бағдарламасынан үзінді көрсетіп , сол бойынша сұрақтар беріледі. Көрген сюжетті топта талқылап әр топтан бір спикер шығып өз тұжырымдары бойынша сұрақтарға жауап береді. проектор
8-мин Сергіту сәті
Төрт қатысушыны ортаға шығарады,параққа жазылған мамандық аттарын таңдап,көрсетілген сөзбен байланыстырып өз мамандықтарын жарнамалайды Қатысушылар өздері алған мамандыққа байланысты ИТ-да көрсетілген сөздерді үйлестіре отырып жарнама жасайды.Қай ойыншы жақсы үйлестіре білсе,сол жеңімпаз деп танылады. проектор
20 мин 2-тапсырма.
Көлік стратегиясы бойынша көру арқылы сыни тұрғыдан ойлау әдісі бойынша үш тапсырма беру
Көліктерді қалай топтастыруға болады?Бір көлікті таңдап он ашық сұрақ құрастырыңыз
Көліктің бір түріне мінген адамның эмоциясын көрсетіңіз
Әр топ көліктерді белгілі бір жүйеге салып топтастырады,бір көлік түрін таңдап он сұрақ құрастырады,топтар сұрақтарды бір-біріне қояды
көңіл күймен бөліседі. Плакат
Маркер
суреттер
5 мин рефлексия
Топ мүшелеріне ”Мен-қандай мұғаліммін?”тақыры
бында эссе жазу тапсырылады Мұғалімдер өз ұстанымдары өз жұмыстарына рефлексия жасай отырып ой толғаныстарын жазады. парақтар
6 мин Қорытынды.
Кері байланыс.
Бағдаршам әдісі бойынша коучингті бағалау тапсырылады Алдарына берілген қызыл, сары, жасыл түстердің бірін көтеру арқылы баға береді Үш түсті бағдаршам макеті
2 мин Бүгінгі коучинг туралы пікірлеріңіз (2 жұлдыз, 1 тілек) Стикерлерге тілектері мен ұсыныстарын жазып жапсырады стикерлер
26.02.15 ж Кoyчингтi өткiзy caбaқ жocпaры №4
Мырзағали Нұргүл Мырзағалиқызы
Күні 26.02.2015ж
Сабақтың тақырыбы Блум таксономиясы арқылы оқушылардың сын тұрғыдан ойлау қабілеттерін жетілдіру
Мақсаты Мұғалімдердің сыни тұрғыдан ойлау модулінің тиімді әдістері бойынша білімдерін дамыту, сыни ойлаудың маңызын түсіну және сыны ойлау арқылы проблемаларды шешуге көз жеткізу.
Күтілетін нәтиже Мұғалімдер СТО стратегияларын өздері орындап көру арқылы әдістердің оқушылар үшін де қызықты,ойлауды жетілдіретінін түсінеді және сыни тұрғыдан ойлауды дамыту арқылы проблемаларды шешуге болатынына көз жеткізеді.
Коучингте қолданылатын модульдер сын тұрғысынан ойлау, АКТ ны пайдалану,диалогтық оқыту
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топпен жұмыс,миға шабуыл, бағдаршам әдісі,ойлан-бірлес-бөліс,
Кері байланыс
Сабақтың барысы:
Уақыты Коучтің іс-әрекеті Мұғалімдердің іс-әрекеті Ресурстар
2 мин Кіріспе
Ұйымдастыру кезеңі:
Коучпен сәлемдеседі 8 мин Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Сыйлықтардың арасынан біреуін таңдату,оған мінездеме беру Таңдаған сыйлықтарына байланысты мінездемесін оқиды Проектор
8 мин Топқа бөлу. Қима парақтар арқылы. мағынасын ашу үшін Суретте қандай мағынасын бар?деп сурақ қою Мұғалімдер қима парақтарынан сурет көрінісін құрастырып топқа бөлінеді,парақта жазылған өмір туралы ойларды өздерінше ой бөлісіп түсіндіреді Қима парақтар
15 мин Миға шабуыл.
Екі топқа сұрақ беру
1.Топтық жұмыс несімен тиімді деп ойлайсыз?
2.Коучинг дегенді қалай түсінесіз?Сұрақ талданған соң коучинг туралы таныстырылым жасау жіне
Креативті ойлау туралы бейне роликті көрсету
1. Бейнесюжеттен не көрдіңіздер?
2.Осы көріністен қандай тұжырымға келуге болады?
3.Қандай жағдайда баланың креативті ойлауы қалыптасады,
дамиды?
Проектор
17 мин Негізгі бөлім.
1-тапсырма.
«Әлемнің жеті кереметі»бейне ролигін ортасына дейін көрсетіп,Тізім жасай отырып келесі сұрақтарға топта талқылап дауап беру тапсырылады.
Сіз үшін жеті керемет деген не?
Ол несімен керемет деп ойлайсыз? Көрген сюжетті топта талқылап әр топтан бір спикер шығып өз тұжырымдары бойынша жеті кереметтің тізімін оқып,түсіндіреді. проектор
8-мин Сергіту сәті
Төрт қатысушыны ортаға шығарады,параққа жазылған мамандық аттарын таңдап,көрсетілген сөзбен байланыстырып өз мамандықтарын жарнамалайды Қатысушылар өздері алған мамандыққа байланысты ИТ-да көрсетілген сөздерді үйлестіре отырып жарнама жасайды.Қай ойыншы жақсы үйлестіре білсе,сол жеңімпаз деп танылады. проектор
20 мин 2-тапсырма.
Көлік стратегиясы бойынша көру арқылы сыни тұрғыдан ойлау әдісі бойынша үш тапсырма беру
Көліктерді қалай топтастыруға болады?Бір көлікті таңдап он ашық сұрақ құрастырыңыз
Көліктің бір түріне мінген адамның эмоциясын көрсетіңіз
Әр топ көліктерді белгілі бір жүйеге салып топтастырады,бір көлік түрін таңдап он сұрақ құрастырады,топтар сұрақтарды бір-біріне қояды
көңіл күймен бөліседі. Плакат
Маркер
суреттер
5 мин рефлексия
Топ мүшелеріне ”Мен-қандай мұғаліммін?”тақыры
бында эссе жазу тапсырылады Мұғалімдер өз ұстанымдары өз жұмыстарына рефлексия жасай отырып ой толғаныстарын жазады. парақтар
6 мин Қорытынды.
Кері байланыс.
Бағдаршам әдісі бойынша коучингті бағалау тапсырылады Алдарына берілген қызыл, сары, жасыл түстердің бірін көтеру арқылы баға береді Үш түсті бағдаршам макеті
2 мин Бүгінгі коучинг туралы пікірлеріңіз (2 жұлдыз, 1 тілек) Стикерлерге тілектері мен ұсыныстарын жазып жапсырады стикерлер