Методическая разработка внеклассного мероприятия Брейн-ринг
Открытый урок-игра в 11 классе «Брейн-Ринг» BRAIN-RING
Учитель: Маркелова Ю.А.
Цели и задачи: 1. Развивать интерес учащихся к стране изучаемого языка.
2. Поддерживать интерес учащихся к изучению английского языка.
3. Развивать у учащихся навыки говорения и аудирования.
Оформление: плакаты с надписями “We love English”, “Brain-ring”, “Score”, картинки или слайды с видами Британии.
Ход игры.
Игра ведется на английском языке.
Ведущий: Today we have a brain-ring. Brain – ум, интеллект. So, we have an intellectual game. We have 4 teams. Meet our teams! The captains are...
2 команды из трёх человек занимают места за своими столами.
Командам задаются вопросы. Отвечает та команда, капитан которой первый поднял руку. Ведется подсчет очков на магнитной доске. Можно назначить кого-нибудь из учеников ответственным за данную деятельность.
“Score”. В конце игры подводятся итоги, торжественно награждаются победители.
Вопросы (Questions).
1. What is the capital of the UK?
2. A new world was called “America”after: a) Christofer Columbus b) Amerigo Vespucci
3. What English and American holidays do you know?
4.Yorkshire pudding is a British a) dish b)clothing
5. Is “collie” a Scottish or a French dog?
6. Who is “Little Stuart”?
7. What is situated in London a) the Trafalgar Square b) the Red Square
8. St. Valentine`s Day is: a) on February, 14 b) on March, 17
9. What English-speaking countries do you know?
10. What school holidays do British students have?
11. When is Christmas Day in Britain?
12. What animal can live without food and water for a long time?
13. What animal got a long neck?
14. What season is after autumn?
15. Name 5 English people`s names?
16. Match two parts of the dialogues:
1.- I don’t know this word.
2.- I can’t find my keys.
3.- My friend Tom is going to come soon.
4.- Where are you?
5.- How will I find her? I’ve never seen her before!
6.- But my sister can’t fly to Moscow alone. She’s only ten!
a) – Look for the red car. I’ll be there.
b) – You should look it up in the dictionary.
c) – A flight attendant will look after her. Don’t worry.
d) – Look for them in your bag.
e) – It’s easy. She looks like her mother.
f) – Is he? I look forward to seeing him!
ОТВЕТЫ: 1b 2d 3f 4a 5e 6c
17. Match the facts with the explanations:
Russian borrowed some Turkish wordsRussian borrowed some Greek wordsRussian borrowed some German wordsRussian borrowed some Dutch wordsRussian borrowed some French wordsRussian borrowed some English wordsa) more than two thousand years ago when Russia became a Christian country.
b) in the 11th and 12th centuries. They were military and trade words.
c) at the time of Peter the Great, who invited a lot of foreigners to Russia.
d) in the 19th and 20th centuries. They were words for sports and politics.
e) at the time of Peter the Great, who invited a lot of foreigners to Russia. From these people he learned to build ships.
f) in the 19th century when this language was the language of the aristocracy, the arts and philosophy.
ОТВЕТЫ: 1b 2a 3c 4e 5f 6d
Игра со зрителями.
Загадки с русско-английским текстом:
1) Hedgehog, Hedgehog, съешь пирог, там внутри сидит (a frog)
2) Опрокинув на пол банку, в уголке сидит (a monkey)
3) Утомили зебру игры, на кровати спит (a zebra)
4) Нацепив на хобот бант, танцует польку (an elephant)
5) Вот удивится мистер Брайен, его пиджак надел (a lion)
6) Почему-то влез на шкаф и застрял там (a giraffe)
Итоги.
Count the score.
Оценки. Все ли получилось?
Good – bye!