Хлордын периодтык ж?йедегі орны мен таби?атта таралуы мен ?асиеттері кыскамерзімді сабак жоспары
Қысқамерзімді сабақ жоспары
Тақырыбы: Хлордың периодтық жүйедегі орны мен табиғатта таралуы мен қасиеттері.
Мақсаты: Хлордың периодтық жүйедегі орнын анықтау,табиғатта таралуы мен қасиеттерін білу.
Міндеттері:Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту,топпен оқуға ,іздемпаздыққа жағдай жасау,сын тұрғысынан ойлау үдерісі арқылы бағыт бағдар беру.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ
Құрал жабдықтар: периодтық жүйе,ИБТ
Әдіс- тәсілдер: АКТ,СТО,ЖЕ,ТжД,диологтық оқыту,көшбасшылық,бағалау.
Күтілетін нәтиже:жаңа материалды толық меңгеру,ойларың ашық айту,бірін бірі тыңдауға,бірлесіп жұмыс жасауға,СТО стратегияларын тиімді пайдаланып нәтижеге қол жеткізу.
Уақыт Жұмыс кезеңдері Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушылар іс- әрекеті Ұйымдастыру түрі Бағалау Қолданылатын модуль
2мин Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал туғызу. Тренинг өткізу .
Қол шапалақтағанда бір-бірімен амандасу және екі қолды көтерген кезде арқаларын бір біріне тигізу . Ұжымдық АКТ,
СТО
3 мин
Өткен сабақта алған білімдерін тексеру. Графикалық
диктант Графикалық диктант
Галогендер топтың негізгі топшасында орналасқан
Галогендер табиғатта таза күйінде кездеседі
Хлор суды зарарсыздандырады.
Тіс эмалінде фтор қосылыстары бар.
Галогендердің сыртқы қабатында
5 электрон.
Топша бойынша элементтің ядро заряды артады.
Галогендер жай заттар
Бром сұйық
Ас тұзының құрамында фтор бар
Галоген «тұз тудырушы» деген мағына береді.
Жеке дара Жұп бойынша бағалау
ИБТ,бағалау
1 мин Бағдарлау мотивациялық кезең
( тақырыпқа шығу) VII топтың негізгі топшасында
3 периодта орналасқан элемент?
Сұрақтар қойылады Оқушылар периодтық жүйеден элементті таба отырып ,таңбасын,атауын айтады. Жеке дара 1 мин Сабаққа мақсат қою Осы элемент жөнінде қандай мәлімет алғыларын келеді? Оқушылар сабаққа жоспар құра отырып мақсатты анықтайды ұжымдық ЖЕ
3 мин Оқу -танымдық әрекетіне дайындық Топқа бөлу.
Заттар бойынша бөлу.
Топ ережесін құру. Әр оқушы өз құралын таба отырып топ құрады .Топ ережелелерін қайталайды,топ ішінде өз міндеттерін анықтайды,жұмыс жоспарымен танысады. Топ бойынша СТО,ЖЕ
10 мин Жаңа оқу материалын таныту. Оқулықпен жұмыс Оқулықпен жұмыс
«ДЖИГСО»
Жұмыс тобына тапсырма
Әр топқа тақырып бойынша
1 топ :Хлордың атом құрылысы
2 топ:Хлордың табиғатта таралуы
3 топ:Хлордың физикалық қасиеттері
4 топ: Хлордың химиялық қасиеттері
Үй тобына барып тақырыпты ашу.
Алдарындағы кестелерді толтыру Топ бойынша Формативті
бағалау. СТО,АКТ,
ТжД,диологтық оқыту.
5 мин Екі шындық,бір жалған стратегиясы Оқушылар шеңберге тұрады өткен тақырып бойынша әр оқушы екі шындық және бір жалған ақпараттар айту. Жеке дара Формативті
бағалау 15 мин Деңгейлік тапсырмалар орындау І деңгей
Хлордың физикалық қасиеттерін жазыңдар
Хлорды кім ашты?
Хлорды берілген заттармен реакция теңдеулерін құрыңдар
Натрий ,калций,алюминий,сутек
ІІ деңгей
Хлорды алуға болатын теңдеулерді жазып,электрондық баланс әдісімен теңестіру.
30 грамм хлордың қалыпты жағдайдағы көлемін есепте.
HCl + ?=MgCl2+ H2
Fe+ Cl2=
H2+Cl2 =
ІІІ деңгей
40,5 гр. Мыс хлоридің алу үшін қанша мыс қажет?
3 л сутек мен 2 л хлор газы әрекеттескенде түзілген хлорсутектің көлемі қандай?
Жеке дара Жиынтық
бағалау Оқытудағы басқару және көшбасшылық,
ТжД
2 мин Рефлексия Сабақ барысында өз жұмысын үшін баға бер
Бүгінгі сабақта қандай қиындықтар болды?
Тапсырмаларды орындау барысында қандай қиындықтар болды
Өз стикерлерінді толтырып,тақтаға ілу.
Сабақты орындаған тапсырмаларын бағалайды.Сабақ барысында кедергілерді анықтап ,талдайды,Барлық топтың жұмыстары бағаланады.Стикерлерін тақтаға іледі. Топ бойынша Басбармақ СТО,ЖЕ,оқыту үшін ,оқу үшін бағалау.
3 мин Сабақты қорытындылау Сабақта алған білімдерін қорытындылау Ойларын қорытындылап, жинақтайды. Жеке дара СТО, ЖЕ