Су.Суды? ?асиеті. 2-сынып.Д?ниетанудан саба? жоспары.
Тақырыбы: Су.Судың қасиеті.
Мақсаты: 1. Оқушыларға су тіршіліктің көзі екенін ұғындыру.Әр түрлі тәжірибелер жасау нәтижесінде судың басты қасиеттерімен және оның шаруашылық маңызымен оқушыларды таныстыру.
2. Оқушылардың су туралы білімдерін кеңейту.Ойын,тілін,байқағыштығын, білімқұмарлығын дамыту.
3. Суды ластамауға,қорғауға,таза ұстауға,ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру,сұрақ-жауап,көрнекілік,тәжірибе.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: Интербелсенді тақта,суреттер,сызбалар.ыдыстар,су,
сүт,қасық,үлестірмелі қағаздар.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру.
Психологиялық дайындық.
Қайырлы күн, балалар,
Қайырлы күн , мұғалім.
Тыныш болып түніміз,
Тыныш болып күніміз.
Сәттілікке толсын-ай.
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.
Ауа.
Ауаның қасиеті.
Ауаның маңызы.
Не білдік?
Не үйрендік?
І-бөлім:
1-топ: Ауа. 2 –топ: Ауаның қасиеті. 3-топ: Ауаның маңызы.
Ауа туралы не білеміз? Ауаның қандай қасиеттері бар? Ауаның табиғаттағы және адам
өміріндегі маңызы қандай?
Не білдік?
Не көрдік?
ІІ-бөлім:
1-топ: 2 –топ: 3-топ:
Ауаның орын алатындығы Ауаның сығылып,серпілетіндігі От жану үшін ауаның
туралы тәжірибені еске түсіру. туралы тәжірибені айту. қажеттілігі туралы
тәжірибені еске түсіру.
ІІІ-бөлім: «Ой қорыту» (Кесте құрып, оны толтыру)
Негізгі сөз
АуаАуаның қасиеттері :
Олай болса,ауасыз - тіршілік жоқ екенін білдік.
ІІІ.Жаңа сабақ:
1.Жұмбақ шешу арқылы, жаңа сабақтың тақырыбын ашу
А.Өзенде,көлде өмір сүреді, Ә. Аяғы жоқ, жорғалайды,жүреді
Аспанда қалқып жүреді. Аузы да жоқ сыңғырлайды, күледі.
Іші пысқан кездерде, Онсыз бірақ жер бетінде тірлік жоқ,
Жерге тамып түседі (Су) Айтыңдаршы, оысны кім біледі? (Су)
2.Оқушылардың су туралы білімдерін, түсініктерін анықтап байқау.
-Су қандай зат?
-Судың түсі қандай?
- Судың пішіні бола ма?
Су
-Суды қандай жерлерде кездестірдің?
3.Судың қасиеті. Тәжірибе жасау.
Қорытынды: Су – түссіз , мөлдір, иісі жоқ, суда тұрақты пішін болмайды,сұйық, буға айналады, мұзға айналады.
Суретпен жұмыс.(Электронды оқулық)
Сызба «Судың үш күйі»
4.Есіңе сақта!
Глобусқа қараңдаршы,ғарышкерлер ғарыштан жерді осылай көреді.Глобусты тез айналдырсақ көк түс қана сияқты, көк түспен жер бетіндегі өзен,көл,мұхиттар белгіленген.Яғни жер бетінің3/4 бөлігін су алып жатыр.Жер бетінің 71% су алып жатса, 29 % ғана құрлық екен. Осы деректерді естеріңде сақтап қалыңдар.
ІV.Оқулықпен жұмыс
Дұрыс пікірді бағыттауыш сызықпен қос.
Ерігенде судың мұзға айналуы
Қатқанда судың буға айналуы
Буланғанда мұздың суға айналуы.
V. Сергіту сәті
Жаңа сабақ бойынша оқушыларды сөйлету.
1-топ. «Су-тіршілік көзі» тақырыбына әңгіме құрастыру
2-топ. «Су» туралы мақал-мәтелдер айту.
3-топ. Су туралы нақыл сөздер айту
VІ. Қорытынды «Алгоритм сұрақтары»
-Сабақ сендерге ұнады ма? Несімен ұнады?
Не білдік?
Не үйрендік?
Су
иіссіз
түссіз
мөлдір
Өсімдіктердің өсуі
Ауыз су
Тазалық
теңіз
сұйық
өзен
көл
Бу
мұз
Қандай? Судың түрлері Судың пайдасы
«Су-тіршілік көзі» ,- деп бекер айтпаған.Олай болса суды қорғау,оны үнемдеп жұмсау әр уақытты естеріңде болсын,өмірде пайдаға асырыңдар.
VІІ. Үйге тапсырма: Су.Судың қасиеті.- әңгімелеу
VІІІ.Бағалау