Биология п?нін Аралар мен ??мырс?алар- ?о?амды? буна?денелілер. Мінез -??лы?тары. Т?йсігі(инстинт) Аралар ж?не бас?а жар?а??анаттыларды? таби?атта?ы ж?не адам ?міріндегі ма?ызы.


Келісемін: ___________________________.36-сабақ
Сыныбы: 7
Сабақ тақырыбы: § 36. Аралар мен құмырсқалар- қоғамдық бунақденелілер. Мінез -құлықтары. Түйсігі(инстинт) Аралар және басқа жарғаққанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.
Мақсаты : Оқушыларға аралар мен құмырсқалардың жәнеде басқада жарғаққанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы мағлұматтар беру.
а) Аралар мен құмырсқалар - қоғамдық бунақденелілермен мінез –құлықтары, түйсігі, аралардың және басқа жарғаққанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы жайындағы түсініктерін кеңейту.
ә)оқушылардың бірігіп топтық және жұптық жұмыстар жасауына қолайлы орта туғызу, аралар мен құмырсқалар және олардың тыныс тіршілігі мінез-құлықтары тақырыбы бойынша білім деңгейлерін дамыту.
б) Оқушылардың бунақденелілер жайлы түсініктерін арттыру, өз-өздерін бағалау арқылы бір-біріне құрметпен қарауға, әділеттікке үйретіп, ұқыптылыққа тәрбиелеу .
Күтілетін нәтиже: Сұрақ қою арқылы сыни ойлауға, өз ойларын еркін айтуға, көзқарастарын дәлелдей білуге машықтанады.Сөйлеудің диалогтік сөйлесу екендігін табады.Аралар мен құмырсқалар жәнеде басқада бунақденелілердің түрлерін анықтайды.
Саб/типі: Жаңа білімді игеру.
Саб/түрі: Аралас сабақ.
Саб/әдісі:Сто бағдарламасының стр.пайдалану.
Қает/құралдар: бүктемелер, суреттер..
Пән/байл: География .
Сабақ барысы:
Сабақ
кезеңдері Сабақ мазмұны Мұғалімнің іс-
әрекеті Оқушылардың іс-
әрекеті
ұиымдастыру
Сынып оқушыларымен сәлемдесу, түгелдеу.Сынып тазалығына көңіл бөлу.
Бүгінгі сабақты суреттер таңдау арқылы топқа бөліу. Сәлемдесу. Түгелдеу.Сыныпты санау арқылы бөлу.Сынып атмосферасын қалыптастыру. Санау арқылы топқа бөлінеді.
Негізгі кезең
Үй тапсырмасын сұрау.
Жылдам сұрақтар арқылы үй тапсырмасын сұрау. Топтағы оқушылардың жұмысын қадағалау. Жылдам ойлау, өз пікірлері ортаға салу ұсыныс арқылы өз ойларын білдіреді.
Қызығушылығын ояту
-бунақденелілердің мінез-құлықтары дегенге қалай түсінеміз?
-оларды қалай аңғаруға болады деп ойлайсыздар?Оқушыларға сабақ тың мақсатын айта отырып, оқушылардың ой түйін жасауға ықпал ету. Оқушылар бунақденелілер жайлы өз ойларын айтады
Мағыны тану І топ: Аралар мен құмырсқалар - қоғамдық бунақденелілер
ІІ топ: Мінез –құлықтары, түйсігі(инстинт)
ІІІ топ: Аралар және басқа жарғаққанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы
Жаңа тақырыптағы берілген тақырыпшаларды топтарға бөліп беру,оқушылардың іс-әрекеттерін бақылау. Мәтін мазмұнымен танысып, топтық және жұптық ойласу арқылы өз білімдерін жинақтай отырып постер қорғау.
Дәптермен жұмыс
Ой толғаныс
І топқа: Аралар мен құмырсқалар - қоғамдық бунақденелілер туралы не айтамыз?
ІІ топ: Бунақденелілердің мінез –құлықтары, түйсігі туралы не білдік?
ІІІ топ:Аралар және басқа жарғаққанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы жайлы не білдік? Топтаға берілген тапсырмаларды тексеру. Оқушылар жұптық және топтық жұмыс жасайды, бір-бірін тыңдайды, сұрақтар қояды, өз жұмыстарын қорғайды.
Қорытынды
жасау Жалпы тақырып көлемінде не білдік?
(түйіндеме)
Қорытынды сұрақ қою,
Оқушылар жауабын
тыңдау,талдау. Оқушылар топта ойласып өз пікірлерін айтадыашық және жабық сұрақтар қояды, (зерттеу жұмысын жасайды жәнедиалогтық негізде) түиіндеме жасайды.
Бекіту кезеңі
Оқушылардың өзін-өзі бағалауы
( екі жұлдыз,бір ұсыныс арқылы) Қол сигналдары және
бағалау парағы арқылы бағалау, мадақтау Бағалау парақтарын толтырып, өз-өздерін бағалайды .
(рефлексия)
Үйге тапсырма
Аралар мен құмырсқаларжәне олардың адам өміріндегі маңызы туралы мәліметтер жинау. Ақпараттар жинақтау.