Тема уроку. Поетична збірка І.Франка „Зів’яле листя”
Тема уроку. Поетична збірка І.Франка „Зів’яле листя”
(підзаголовок „Лірична драма”).
Мета уроку. Поглибити уявлення учнів про І. Франка як людину, а не тільки як великого поета і громадського діяча; відкрити учням світ його людських почувань і страждань, прагнення особистого щастя; розвивати читацькі навики учнів, вміння аналізувати та коментувати прочитане; виховувати в учнів уміння поважати й цінувати людські почуття.
Тип уроку. Урок-семінар.
Обладнання. Портрет І. Франка, збірка „Зів’яле листя” , композиція з природного матеріалу, запис народної пісні „Цвіте терен”,
запис пісні „Час рікою пливе” на слова І.Франка і Б. Лепкого
Епіграф: Любов –це кара, це сумна в’язниця,
Бог від якої заховав ключі.
П. Сорока
Хід уроку.
Звучить 1 куплет народної пісні „Цвіте терен”.
Учитель: Кохання... Воно існує, мабуть, відтоді, як на землі з’явилася людина. Недарма ж в народі кажуть: „Світ постав з любові”. Немає жодного поета на земній кулі, який би не писав про кохання – відлуння своєї душі. Нас захоплює інтимна лірика Т. Шевченка, Л. Українки, В. Симоненка, В. Стуса. Глибоко хвилюючі слова про кохання знаходимо ми і в поезіях І. Франка.
(Учитель читає напам’ять вірш „Як почуєш вночі край свойого вікна”)
Діти, як називається збірка І. Франка до якої входить ця поезія? („Зів’яле листя”)
Яку другу назву збірці дав сам автор?
(„Лірична драма”).
Оголошення теми, мети уроку.
Допоможе розкрити тему уроку план.
Загальна характеристика збірки „Зів’яле листя”.
Своєрідність структури збірки
а) нерозділене кохання у віршах „Першого жмутку”,
б) народнопоетична основа поезій „Другого жмутку”,
в) „Третій жмуток” – автобіографічні мотиви;
3. Засідання круглого столу.
4. Гра „Ти мені, а я тобі”
Я сподіваюсь, що цей урок допоможе вам відкрити І. Франка з іншого боку – вже не як поета – борця, поета – революціонера, громадського діяча, а як співця високого кохання.
І. Франко не тільки геніальний поет, прозаїк, драматург, він перш за все людина, яка все своє життя прагнула кохання, справжнього, великого.
Поруч із збіркою поезій І. Франка на столі стоїть свіча, яку я хочу запалити в знак пам’яті про цю видатну людину. Нехай вогонь цієї свічі зігріє наші душі, наповнить теплом кохання наші серця.
Готуючись до уроку клас було поділено на групи. Кожна група отримала завдання.
Чи виникли у вас питання під час підготовки до уроку?
1 група.
Керівник групи. Нашій групі було завдання підготувати загальну
характеристику збірки „Зів’яле листя”.
1 учень.
Поетична збірка „Зів’яле листя” була написана І. Франком у 1896
році. Вона об’єднала поезії переважно з сумними, журливими мотивами, які були написані в один з найважчих періодів (1886-1896) життя поета
Жорстоке переслідування письменника польською та українською буржуазією
Його третє ув’язнення
Недопущення І. Франка до викладання у Львівському університеті –це ті болючі удари, що один за одним сипалися на поета в ці важкі роки, затьмарювали його душу, викликали сумні мотиви в його поетичній творчості.
2 учень.
Збірку „Зів’яле листя” відкривала передмова, в якій автор зазначив, що нібито ці вірші знайшов в готелі, де закінчив життя через нерозділене кохання їх автор. Сучасні дослідники творчості вважають, що Франко подає у цій передмові напівправду. Річ у тому, що письменниця Уляна Кравченко надіслала Франкові листи від юнака, який любив її, але вона відмовилася вийти заміж, через що закоханий заподіяв собі смерть. Життєву колізію автор „Зів’яле листя”, а ним, безперечно був І. Франко, в першій передмові закінчує словами героя Гете Вертера, які повинні опам’ятовувати самогубців.
„Будь мужньою людиною і не йди моїм слідом”
Перевидаючи „Зів’яле листя” в 1911 році в Києві І. Франко пише нову передмову і визнає своє авторство. Сучасні дослідники приходять до висновку, що в основі ліричної драми „Зів’яле листя” лягли власні любовні переживання І. Франка в часи його юності й зрілості.
3 учень.
Під час підготовки до уроку у нашої групи виникло бажання зробити композицію з природного матеріалу. Ми сплели вінок з хвойних гілочок і прикрасили його зів’ялим листям. Хвойні гілочки вічнозеленого дерева символізують невмирущість поезії І. Франка. А зів’яле листя – означає назву поетичної збірки, якій сьогодні присвячено урок.
Збірка „Зів’яле листя” поділяється на три цикли або жмутки, вірші в них це „зів’ялі листочки”. Образ зів’ялого листя алегоричний. В поезії „Епілог” автор визначає його як „завмерлеє в серці кохання”
(учениця читає вірш „Епілог”).
4 учень.
Ліричний герой драми – чуйний, добрий, щирий, духовно багатий. Він палко, ніжно, трепетно кохає, і кохання окрилює його, додає йому сил боротися і творити, він боляче переживає любов без взаємності, і це породжує в ньому песимізм.
(учениця читає вірш „Як віл в ярмі, отак я день за днем”)
5 учень.
Причиною своїх мук закоханий вважає „три недолі”, що стали супутниками його життя:
Перша недоля – „м’яке серце”, друга недоля – „хлопський рід”, третя недоля –„горда душа”.
Людська гордість не дозволяє герою просити милостині в коханні, тому всі свої болі й страждання він „здавлює на дні свого серця”. Ліричний герой збірки найскладніша постать у всій Франковій поезії.
Учитель:
Що ж спонукало І. Франка до створення цієї збірки?
2 група.
Керівник групи.
Як вже було сказано поетична збірка „Зів’яле листя” складається з трьох жмутків. Наша група ознайомилась з поезіями, які увійшли до „Першого жмутку”. Ці вірші написані протягом 7 років з 1886-1893. Працюючи над віршами, ми дійшли висновку, що в них поет передав трагедію нерозділеного кохання, його беззахисність та вразливість.
(учениця читає вірш „За що красавице, я так тебе люблю”)
2 учень.
Ліричний герой у віршах першого жмутку не хоче приймати
однозначної відмови коханої. Він звинувачує в усьому обставини, за яких вони розсталися.
(учениця читає вірш „Раз зійшлися ми случайно”)
3 учень.
В деяких поезіях ліричний герой прагне здаватися збайдужілим до відмови коханої, але це тільки зовні, я вважаю. А в душі – протилежне.
(учениця читає вірш „Я не надіюсь нічого”)
4 учень.
У кількох віршах з „Першого жмутку” ліричний герой вмовляє кохану зглянутися на його страждання.
(учениця читає вірш „Я не кляв тебе, о зоре”)
Учитель: Який головний мотив поезій, зібраних в „Перший жмуток”?
3 група.
Керівник групи.
Поезії, які входять до „Другого жмутку” написані в народнопісенній манері. Саме в неосяжних пісенних багатствах українського народу поет намагається знайти співзвучність своїм стражданням, знайти розраду від них. Пропускаючи народнопісенні образи через призму власного інтимного світу, І. Франко надає їм нового звучання, створює власні перлини лірики.
1 учень.
Мені дуже сподобалася поезія „Червона калина, чого в лузі гнешся”. Вона написана у формі діалогу між дубом і калиною.
Калина – втілення дівочої краси, ніжності. Дуб – символ грубої сили.
(учень і учениця читають вірш „Червона калина, чого в лузі гнешся”.
Аналіз цієї поезії).
2 учень.
Зворушливим монологом, що вражає глибоким відображенням внутрішньої боротьби, душевних мук ліричного героя, є поезія „Чого являєшся мені у сні”
(учень читає вірш „Чого являєшся мені у сні” напам’ять, аналіз поезії).
3 учень.
Твір „Ой ти, дівчино, з горіха зерня” звучить як задушевна сповідь, хвилюючи нас своєю простотою, щирістю, художньою довершеністю.
(учениця читає вірш напам’ять, аналіз поезії)
Керівник групи. Багато поезій з „Другого жмутку” стали улюбленими піснями і романсами.
Звучить пісня „Час рікою пливе”
Керівник групи. Як бачимо І. Франко не тільки поет – борець, поет – титан, а й поет-лірик, співець кохання.
4 група.
Керівник групи.
„Третій жмуток” характеризується автобіографічними мотивами. Особливу увагу привертає поезія „Тричі мені являлася любов”.
(Інсценізація вірша, звучить тиха музика)
І. Франко сидить за столом і читає вірш, а в цей час виходить перша жінка і сідає на стілець.
Тричі мені являлася любов.
Пахуча, як розцвіло свіжо гай.
Перша жінка.
Ольга Рошкевич – перша любов І. Франка. Вона була з родини священика Михайла Рошкевича. Дівчина досить освічена, знала кілька мов. Перший раз І. Франко побачив Ольгу, коли їй було 20 років у 1874., і закохався в неї. Саме їй І. Франко присвятив першу свою збірку „Баляди і розкази”.
Дослідник епістолярія. Я хочу зачитати лист І. Франка до Агатангела Кримського: „Ще в гімназії я влюбився у дочку одного руського попа Ольгу Рошкевич. Наша любов тяглася 10 літ, батьки зразу були прихильні до мене, надіючись, що я зроблю блискучу кар’єру, але по моїм процесі 1878 – 1879 р. заборонили мені бувати в своїм домі, а в 1880 році присилували панну вийти заміж за іншого Це був для мене важкий удар”
учень.
Я хотів би дещо додати. Сьогодні я виступаю як дослідник Франкового епістолярія. Я знайшов такий лист І. Франка до Ольги перед її шлюбом: „Не бійся, не стану дораджувати тобі, стративши тебе, стратив цим опору в житті”. Навіть після одруження І. Франко листується з Ольгою, підтримує перші кроки молодої жінки в літературі. Та з переїздом Ольги до чоловіка, вона і Франко поступово віддаляються одне від одного. Листи до І. Франка Ольга пише все рідше.
„Кохана Олю! Не можу не писати тобі хоч кілька слів. Не знаю, чи дійде до тебе мій лист, та все одно пишу. Ти сама знаєш, що приємніше і легше живеться, хоч і не разом, коли знаєш, що не з чиїхось рук їси і маєш власну волю в усьому. Єдина, не заказана і доступна для тебе дорога – письменницька. Ти ще не знаєш, що можеш на цій дорозі зробити. Але я впевнений, що ти зробиш великий вплив на інших жінок. І моя рука, оскільки на початку це буде потрібно, ніколи не відмовиться допомогти тобі. При щирій любові наше щастя повинно рости, не зменшуватись! Нічого тужити за минулим. Ми молоді, світ ще усміхнеться нам, - жити хороше! Прощай, моє серце! Цілую Тебе з щирою душею.
Твій Іван”
Пам’ять першого кохання зостанеться з ним на все життя.
Звучить тиха музика. І. Франко продовжує читати вірш. У цей момент виходить друга жінка і сідає на стілець.
Явилась друга – гордая княгиня,
І мовчки щезла там, де вічно темно.
Друга жінка.
Юзефа Дзвонковська надзвичайно вродлива, розумна дівчина з досить передовими й оригінальними поглядами. З нею І. Франко познайомився у Станіславі. З часом запропонував руку й серце, але дівчина, яка взаємно кохала Івана, відмовилася стати його дружиною, бо вже знала про вирок долі: була хвора на туберкульоз. Відмова Юзефи дуже вразила І. Франка.
Виходить третя жінка, стає за спиною І. Франка
Третя жінка.
Наприкінці зими 1885 р. І. Франко вперше відвідав Київ. Тут він познайомився з Ольгою Хоружинською. У травні наступного року вони побралися.
(учениця читає вірша „Моїй дружині”)
Ольга Хоружинська була доброю матір’ю, вірною дружиною, невтомною помічницею І. Франка. Вона допомогла йому в літературній праці, видавала журнал „Житіє і слово”, заснований письменником. На свій кошт опублікувала книжку І. Франка „В поті чола” і збірку „З вершин і низин”. Разом з чоловіком збирала казки, легенди, писала статі. Здавалося б, що саме їй і були адресовані всі любовні гімни. Але
Звучить музика. І.Франко читає вірш. Входить четверта жінка і стає за спиною поета.
Явилась третя – женщина чи звір?
І смокче кров, і геть спокій жене.
Четверта жінка.
Третім коханням у житті І. Франка була полька Целіна Журовська-Зигмунтовська. Вона працювала на львівській пошті. Найкращі твори І. Франко написав під впливом байдужої до нього міщанки. Що любив в ній І. Франко невідомо. Але в тім – то й річ, що любов – це почуття, яке не піддається розуму, а підлягає велінню серця, і тому часто люблять недостойних, нікчемних, а не тих, хто варт любові.
учень.
Під тягарем життєвих обставин 40 річний поет втомився, знесилився, почувався „зраненим звіром”, що тікає у нетрі, щоб померти у своїй берлозі.
Такий емоційний стан був обумовлений фактами як особистого, так і громадського життя. І. Франко пережив напад важкої недуги, що підточила його фізично, любовна драма надломила його морально, надірвала душу, переповнила все його єство нестерпною мукою.
учень.
Тричі йому „являлася любов” тричі „в руці від раю ключ держала” і тричі поет втрачав надію на щастя. Нерозділене кохання залишило по собі „невтишиму тоску”.
Учитель.
- Яким був емоційний стан поета в той час?
Готуючись до цього уроку ви прочитали багато віршів з цієї збірки.
- Який настрій у вас викликають поезії збірки „Зів’яле листя”?
Робота в групах.
(кожна група отримала картки з питаннями).
Чому збірку названо „ліричною драмою”?
Чому у збірці „Зів’яле листя” немає віршів присвячених дружині поета?
Чи можна назвати „Зів’яле листя” автобіографічною збіркою?
В чому було звинувачено І. Франка після виходу у світ збірки „Зів’яле листя”?
Учитель.
Як ви вважаєте, чому слова П. Сороки я взяла епіграфом до уроку?
Що корисного для себе ви взяли з цього уроку?
Підсумок уроку.
Гра „Ти мені, а я тобі”. Групи ставлять питання одна одній.
Оцінювання.
Домашнє завдання. Прочитати повість І. Франка „Перехресні стежки”.
13PAGE 15
13PAGE 14215
15