Жа?а Экономикалы? саясат жылдарында?ы ?аза?стан
Күні:3. 12. 2014ж Тексерілді: ____________ Л.К.Егізбаева
Пәні: Қазақстан тарихы
Сыныбы: 9
Пән мұғалімі: Абдикаримова Д.Т.
Сабақтың тақырыбы: Жаңа экономикалық саясат
Сабақтың мақсаты: жаңа өмірдің қиындықтары, жаңа экономикалық саясат, жер-су реформасы салдары туралы түсінік қалыптастырады.
Сабақтың міндеттері: 1. ЖЭС – тың тиімді – тиімсіз жақтарын анықтайды2. Оқушылардың бойына әдептілік,инабаттылық,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру;
3.Оқушылардың пайым- парасатын кеңейту
Оқытуда қолданылатын стратегиялар мен тәсілдер Топтық жұмыс ,СТО, Постер қорғау
Көрнекіліктер: Карта, Ресурстар, постер,маркерлер, плакат
Күтілетін нәтиже: Тарих қойнауындағы терең сырларға ден қойып, қызығушылығы артады , өзіндік бағалау дағдысы қалыптасады, жасаған жұмысы бойынша толықанды түйіндеді , өзінің шығармашылық қатынасын көрсете біледі.
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Күтілетін нәтиже
Ұйымдастыру кезеңі
Сергіту сәті
Релакс
Амандасу
Сыныпты ұйымдастырып, оқушылар зейінін тұрақтандыру
Ынтымақтастық атмосфераны орнықтыру Оқушылар орнынан тұрады
Оқу-құралдарын түгендеп, сабаққа назарын аударады
Оқушылар сергиді.
Сабаққа кірісер алдында ынтымақтастық атмосфераға қол жеткізеді
Үй тапсырмасы Сұрақ – жауап
1936 жыл 5 желтоқсан
1936 жылы
1937 жылдың желтоқсанында
1937 жыл наурыз
1938 жыл маусым
Оқушылар сұрақтарға жауап береді Қызығушылықты ояту
Нақты мәліметті еске түсіру
Жаңа сабақты бастамас бұрын
«Сөз топтамасы»арқылы тақырып шақыру
Оқушыларды үштопқа бөлу«Өзара бөлісіп оқыту» тәсілі бойынша 3 топқа тапсырманы бөліп беремін
1топ –ЖЭС –қа көшу қажеттігі, оның ерекшеліктері мен қиындықтары (кесте толтыру)
2топ – Жер су реформалары(Постер қорғау)
3топ - Жаңа экономикалық саясаттың нәтижесі (тиімді, тиімсіз жақтарын анықтау).
Оқушылар «Сөз топтамасы» арқылы тақырып шақырады.
Оқушылар топқа бөлінеді.
Тапсырма бойынша білімге қол жеткізеді
Жаңа тақырып
Білімді тереңдету Не себепті Кеңес үкіметі Жаңа экономикалық саясаттан бас тартты?
(Б) Сабақ тақырыбындағы сұрақ бойынша диалог құрып әңгімелес. Оқушылардың болжамдарын тыңдап сабақ мақсаттарын анықтауға
Мысалы, оқушылар ЖЭС енгізу қажеттілігін анықтау; ЖЭС-тің жетістіктерін білу; КСРО басшыларының бұл экономикалық саясаттан бас тартуға итермелеген себептерді табу деген сияқты пункттер ұсынуы мүмкін. Осы мақсаттарға жету үшін зерттеудің тиімді әдістерін ұсыну
Зерттеу мен талдау
(Т/Ж) ЖЭС туралы мәтіндерді оқып танысып, SWOT талдау жасау кестесін ұсыныңыз. Талдауға бірнеше дерек көздерінен алынған мәліметтерді (статистикалық ақпараттар, мақалалар, қаулылар) беріңіз.
Тапсырма
1.ЖЭС тың күшті, әлсіз жақтарын анықтау.
2. ЖЭС-тың мүмкіндіктерін және қауіп-қатерлерін жіктеп түсіндіру.
3. Шешімдер ұсынуды кесте талаптарына сәйкес орындау.
SWOT-талдау әдістемесі
1 кесте
S
Күшті жақтары W
Әлсіз жақтары O
Мүмкіндіктер T
Қауіп-қатерлер SWOT-шешімдер
2 кесте
O T
S W SO – Күшті жақтар арқылы мүмкіндіктерді пайдалану туралы шешімдер
ST – Күшті жақтардың көмегімен қауіп қатерлерді жою жөніндегі шешімдер
WO – Мүмкіндіктердің көмегімен әлсіздіктерді жою жөніндегі шешімдер
WT – Әлсіздіктер мен қауіп қатерлердің тоғысуын болдырмау жөніндегі шешімдер және екеуі орын алған жағдайда салдарымен күресі жөніндегі шешімдер.
(Б)Оқушыларға Кеңес үкіметінің ЖЭС-тан бас тарту себептерін анықтатып, дауыс беріп өз көзқарасын білдіруін ұйымдастыруға болады.
тарихи оқиғалардың, себептерін, нәтижелері мен маңыздылығын тұжырымдайды
Әр топ ойын бір-біріне ашық айтып, пікір алмасады
Сыни ойланады
Ойын әсерлі жеткізеді
Қорытындылау
Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін тереңдету «Соңғы сөзді мен айтайын» тәсілі бойынша оқушыларға стикер таратылады
Ойланады, ойларын стикерге жазады.
Тіл байлығы дамиды Сыни ойланады
Ойын әсерлі жеткізеді
Үйге тапсырма
1.§16оқу
2. Конспект жазу.
3. Даталарды жаттау.
Үй тапсырмасын білу, түртіп алу
Бағалау:
Тіл байлықты дамыту Формативті бағалау Өзін- өзі бағалайды (Ф) Өзара бағалау мүмкіндігі бар
Критерийлері:
1.Тақырып мазмұнының ашылуы
2.Оқиғаның себептері мен салдарларын анықтауы
3. Ауызша өз пікірлерін айтып бағалауы Бір-бірін бағалайды
Рефлексия
Ойларын тұжырымдау Кері байланыс парағы
стикер
Сабақтан алған әсерлерін бүгінгі өмірмен байланыстырады Өзіндік ой қорытады
Күні: 30/01/ 2015ж Тексерілді: ____________ Л.К.Егізбаева
Пәні: Қазақстан тарихы
Сыныбы: 11
Пән мұғалімі: Абдикаримова Д.Т.
Сабақтың тақырыбы: АКСР - ның құрылуы және Қазақ КСР – ы болып өзгеруі
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Қазақ АКСР – інің құрылу тарихы, аумағы, еңбекшілердің құқықтары туралы декларациясы және Қазақ КСР-ы болып өзгертілуі
Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Сабақтың міндеттері: Қазақ АКСР – ның аумағын және Казақ КСР- ы болып өзгертілуін жағымды жақтарын анықтайды2. Оқушылардың бойына әдептілік,инабаттылық,қарапайымдылық қасиеттерін қалыптастыру;
3.Оқушылардың пайым- парасатын кеңейту
Оқытуда қолданылатын стратегиялар мен тәсілдер Топтық жұмыс ,СТО, Постер қорғау
Көрнекіліктер: Карта, Ресурстар, постер,маркерлер, плакат
Күтілетін нәтиже: Тарих қойнауындағы терең сырларға ден қойып, қызығушылығы артады , өзіндік бағалау дағдысы қалыптасады, жасаған жұмысы бойынша толықанды түйіндеді , өзінің шығармашылық қатынасын көрсете біледі.
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Күтілетін нәтиже
Ұйымдастыру кезеңі
Сергіту сәті
Релакс
Амандасу
Сыныпты ұйымдастырып, оқушылар зейінін тұрақтандыру
Ынтымақтастық атмосфераны орнықтыру Оқушылар орнынан тұрады
Оқу-құралдарын түгендеп, сабаққа назарын аударады
Оқушылар сергиді.
Сабаққа кірісер алдында ынтымақтастық атмосфераға қол жеткізеді
Үй тапсырмасы Сұрақ – жауап
1. Сұрақ-жауап.
1. Қазақстандағы «Кіші Қазан» бағыты кімнің есімімен байланысты болды?
2. «Кіші Қазан» идеясының мәні неде?
3. Ірі бай- феодалдардың дүние- мүлкін тәркілеу жөнінде декрет қашан қабылданды?
4.Кулактармен күрес нені білдіреді?
5. «Бесеудің хатын» кімдер жазды?
Оқушылар сұрақтарға жауап береді бір оқиғаға әртүрлі көзқарасты білдіретін тарихи құжаттарды өздігінен жинақтайды, салыстырады
бір немесе бірнеше деректерге сүйене отырып, өз ой-пікірін білдіреді
кеңестік үкіметтің дінді қудалаудың себеп – салдарын талдайды
20 – 30 жж. әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын анықтайды
Атеизм, идеология, социалистік реализм ұғымдарын түсіндіреді Кесте арқылы ҚазАКСР құрамына енген жерлерді түсіндіру.
Семей облысы. Павлодар, Семей, Өскемен, Зайсан, Қарқаралы уездері.
Ақмола облысы. Атбасар, Ақмола, Көкшетау, Петропавл уездері мен Омбы уезінің бір бөлігі.
Торғай облысы. Қостанай, Ақтөбе, Ырғыз, Торғай уездері.
Орал облысы. Орал, Ілбішін, Темір, Атырау уездері.
Сондай-ақ. Маңғыстау уезі, Закаспий облысы Красноводск уезінің 4 және 5 адай болыстары, Астрахань губерниясының бір бөлігі (Каспий теңізінің солтүстік-шығыс жағалауы), Бөкей ордасы және теңіз жағасындағы округтерге жапсарлас жатқан болыстар.
1920 жылы 26 тамыз Казақ АКСР –ның құрылуы
Кеңестік идеология демократиялық ұстанымдарға сай болды ма?
(Б) Оқушыларға Интернет желісі арқылы «идеология» ұғымының анықтамасын табуға тапсырма беріледі
(Т)Оқушылардан топтық жұмыс барысында түрлі қауымдастықтар үшін (мысалы, мектеп, отбасы, мемлекет) ненің идеология бола алатынын анықтауды сұраңыз.
(Б)Сабақ басында карточкаға КСРО-ның және Казақстан Республикасының Конституцияларынан үзінділер беріп, оқушыларға келесі сұрақты қойыңыз:
- Осы баптар демократиялық ұстанымдарға сай ма?
Тапсырма
Саяси құқықтарға, ұлттық саясатқа, дінге, адам құқығына байланысты баптарды таңдап алу.
Оқушылардың пікірлерін тыңдаңыз.
Зерттеу
(Т) Сыныпты топтарға бөліп, әр топқа келесі тақырыптарға зерттеу жұмысын беріңіз:
1 топ: Халықтардың депортациясы
2 топ: КСРО-ың діни саясаты
3 топ: Бір партиялық жүйенің қалыптасуы
Зерттеу мәселелері:
- оқиға себептері
- оқиға салдарлары
- қазіргі күннен көзқарас (баға беру)
Интерпретация
(Т) КСРО-ның Конституциясында жарияланған ұстанымдар мен іс жүзінде жүргізген саясаты арасындағы алшақтықты анықтайды және кеңестік саясаттың Қазақстанға тигізген әсеріне баға береді.
Зерттеген тақырыптары бойынша ауызша презентация жасайды. Идеология сөзінің анықтамасын, оның түрлері туралы ақпарат дайындаңыз
КСРО мен Қазақстан Республикасы Конституцияларынан саяси құқықтарға, ұлттық саясатқа, дінге, адам құқығына байланысты баптарды таңдап алыңыз
Оқушыларға зерттеу барысында интернет сілтемелерді, тарихи деректерді беріп қолдау көрсетіңіз.
Қосымша:
Зерттеу нәтижесінде анықталған салдарды «9 гауһартас», «Диаграмма», «Ұзақ және қысқа мерзімді себептер», т.б. әдістер арқылы талдатуға болады
(Ф) Өзара бағалау мүмкіндігі бар
Критерийлері:
1.Тақырып мазмұнының ашылуы
2.Оқиғаның себептері мен салдарларын анықтауы
3. Ауызша өз пікірлерін айтып бағалауы КСРО-ың 1924 жылғы Констиуциясы.
http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/cnst1924.htm
КСРО-ң 1936 жылғы Констиуциясы.
http://www.hist.msu.ru/ER/Etext/cnst1936.htmТүлкиева Б.Ә.
Қазақстанға депортацияланған халықтар
http://elibrary.kz/download/zhurnal_st/st4338.pdfАбуов Н. А.Депортации народов в Казахстан в 1936-1957 гг. (на материалах Северо-Казахстанской и Кокчетавской областей)
http://do.gendocs.ru/docs/index-289381.htmlРелигия в СССР
http://22-91.ru/tags/%D0%A0%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%B8%D1%8FРешения КПСС и советского государства о религии и церкви.
http://www.sunapse.ru/rushistory/Documents/Document6_7.htmlС. Сабырұлы. Қазақстан тарихы. – Алматы: Жеті жарғы, 2012.
Г.В. Кан, Н.У.Шаяхметов. Қазақстан тарихы. – Алматы: Алматыкітап, 2012.
Омарбеков Т. Қазақстан тарихының XX ғ. Өзекті мәселелері. Өнер, 2014
Қорытындылау
Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін тереңдету «Соңғы сөзді мен айтайын» тәсілі бойынша оқушыларға стикер таратылады
Ойланады, ойларын стикерге жазады.
Тіл байлығы дамиды Сыни ойланады
Ойын әсерлі жеткізеді
Үйге тапсырма
1.§29оқу
2. Конспект жазу.
3. Даталарды жаттау. Үй тапсырмасын білу, түртіп алу
Бағалау:
Тіл байлықты дамыту Формативті бағалау Өзін- өзі бағалайды (Ф) Өзара бағалау мүмкіндігі бар
Критерийлері:
1.Тақырып мазмұнының ашылуы
2.Оқиғаның себептері мен салдарларын анықтауы
3. Ауызша өз пікірлерін айтып бағалауы Бір-бірін бағалайды
Рефлексия
Ойларын тұжырымдау Кері байланыс парағы
стикер
Сабақтан алған әсерлерін бүгінгі өмірмен байланыстырады Өзіндік ой қорытады