Урок-тренінг з основ здоров’я у 4 класі Руйнівники здоров’я. Практична робота. Моделювання ситуації звернення за телефоном довіри
Тема. Руйнівники здоров’я. Практична робота. Моделювання ситуації звернення за телефоном довіри.
Мета:
Формувати ключові компетентності: вміння вчитися (організовувати своє робоче місце, орієнтуватися у часі та берегти його, планувати свої дії, доводити роботу до кінця); здоров’язбережувальну компетентність (виховувати бажання у дітей вести здоровий спосіб життя; розвивати вміння відстоювати власні переконання, оцінювати свої вчинки і приймати рішення відносно ситуації, виховувати в учнів здатність протидіяти небезпечним пропозиціям); соціальну компетентність (вчити дітей продуктивно співпрацювати з різними партнерами у групі, виявляти ініціативу, пізнавальну активність).
Формувати предметні компетентності: поглибити знання учнів про негативний вплив на здоров’я шкідливих звичок, виховувати здатність протидіяти пропозиціям щодо куріння та вживання алкоголю.
Обладнання. Правила роботи в групі, папір, маркери, наочний матеріал, інформаційні картки.
Хід уроку-тренінгу
І. Вступ.
1. Привітання. Емоційне налаштування на тренінг (у колі)
Здоров’я - це сила!Здоров’я – це клас!Хай буде здоров’яУ вас і у нас!
Посміхніться одне одному та побажайте здоров’я!
2. Знайомство.
- Ми посміхаємось, коли нам весело.
Кожен представляє себе, продовжуючи фразу: «Мені весело, коли». Потім передає «чарівний клубочок» іншому учаснику.
3. Повторення правил роботи в групах.
Говорити по черзі, а не водночас.
Не перебивати того, хто говорить.
Критикувати ідеї, а не особу, яка їх висловила.
Дотримуватися правила «піднятої» руки.
Поважати всі висловлені думки.
4. Гра «Це здорово!»
- Пригадайте, які ви маєте корисні звички, що допомагають вам зберігати та зміцнювати своє здоров’я.
Усі стоять у колі. Посередині учень називає корисну звичку. Усі схвалюють (показують великого пальця і говорять: «Це здорово!»)
5. Мотивація навчальної діяльності. «Дерево звичок».
Вирішення проблемної ситуації.
На нашому «Дереві звичок» незвичайна картина. Одні листочки яскраві, зелені, свіжі, соковиті, а інші – коричневі, покручені, з підпалинами.
Як ви гадаєте, що з деревом? Чи здорове воно?
Ознайомимось із написами на листочках і зробимо висновок, чому наше деревце виглядає нездорово, що йому заважає.
На листках написи:
Посміхатися друзям
Займатися фізкультурою
Бути чесним
Оберігати природу
Ігри на свіжому повітрі
Правильне харчування
Неповага до старших
Паління
Алкоголізм
Бійки з товаришами
Довготривалі комп’ютерні ігри
Вживання наркотиків
Чи можемо оздоровити дерево? Яким чином?
6. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні на уроці ми звернемо увагу на пошкодження здоров’я. Не дивуйтеся. Мова буде йти про трьох ворогів людства: алкоголізм, паління і наркоманію. Нам належить з’ясувати, яку шкоду людському організму завдає кожен із них та змоделювати ситуації відмови від небезпечної пропозиції.
7. Очікування.
Тим, хто вважає, що наш урок-тренінг буде корисним, пропоную поплескати в долоні.
Тим, хто вважає, що на тренінгу буде цікаво й весело, пропоную потупати ніжками.
Тим, хто вважає, що знання, придбані на тренінгу, допоможуть у житті, пострибайте на місці на двох ніжках.
Хто не пострибав жодного разу? Чому? Які ваші очікування від нашого тренінгу?
Кожен учень на хмаринці пише свої очікування і прикріплює біля підніжжя гори сподівань.
ІІ. Основна частина.
Мозковий штурм.
- Чому люди палять? ( Назвати причини.)
Цікавість;
наслідування дорослих;
приклад батьків;
наслідування героїв фільмів;
бажання бути дорослим, самостійним;
це модно;
бажання привернути до себе увагу;
бажання схуднути.
«Коло ідей».
Спробуйте пояснити цей малюнок. Що означає таке зображення? (Боротьбу людини із «зеленим змієм» (алкогольною залежністю))
Чому алкоголь називають «зеленим змієм»?
Небезпечний для людини як змія.
Має, як і змія, смертельну отруту.
З алкоголем важко боротися .
Походження алкоголю пов’язують із рослиною хмель (показ малюнка). У давнину із хмелю варили п’янкий напій. Сьогодні варять пиво з додаванням хмелю. Якщо поглянути на хмель у період його цвітіння, то рослина з високим, гнучким стеблом, яке в’ється, і з шишечками нагадує лускате тіло зеленої змії.
Інтерактивна вправа «Навчаючи – вчуся»
Учням роздаються картки з короткою інформацією про шкідливий вплив алкоголю, куріння та наркоманії на здоров’я людини. Протягом декількох хвилин учні читають інформацію на картці, потім діляться нею з однокласниками.
Перегляд презентації «Руйнівники здоров’я»
Творча робота в групах. Об’єднати учнів у 3 групи («земля», «повітря», «сонце»)
І - створити колаж «Люби це»;
ІІ - створити колаж «Люби не це»;
ІІІ - створити антирекламу на тютюн, алкоголь.
5. Руханка «Ураган»Діти піднімаються (кого стосуються вислови) і міняються місцями:Ураган для тих, хто: - любить займатися спортом;- сьогодні пив зранку чай;- любить грати у футбол;- вміє грати в шашки;- завжди посміхається;- прийшов у гарному настрої;- у кого вдома є кішка;- хто зранку робить зарядку;- піклується про своє здоров’я.
6. Робота з підручником (у парах). Гра «Вірю – не вірю!»
7. Практична робота.
- Чи просто, на вашу думку, сказати рішуче «ні», коли вам пропонують зробити «всього одну затяжку цигарки» або «випити ковточок пива»?
1. Моделювання ситуації відмови від небезпечної провокації. (Інтерактивна гра «Спробуй відмовитися»)
2. Моделювання ситуації звернення за телефоном довіри.
ІІІ. Підсумок уроку.1. Вправа «Відкритий мікрофон». Учні висловлюють свою думку, передаючи один одному мікрофон: «Цей урок навчив мене» «Найбільше мені сподобалось...» «На уроці я...» «Сьогодні я зрозумів» « З цього уроку я можу зробити висновок...»
Чи справдилися ваші очікування від уроку? (Якщо «так» - перенести стікери ближче до вершини гори.)
2. Заключне слово вчителя.Сьогодні ми вели розмову,Як всім здоров’я зберегти.І щоб життя було чудовим,Здоровим треба бути, щоб рости.Здоров’ям, бачу, сяють ваші личка –Тож дайте відповідь мені:- Що скажете шкідливим звичкам?
Всі: Шкідливим звичкам скажем: «Ні!»
15