«Жай б?лшектерге амалдар ?олдану» тарауына есептер шы?ару
Күні: 17.02.2012 ж. Математика Сыныбы: 5
Сабақтың тақырыбы: «Жай бөлшектерге амалдар қолдану» тарауына есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Жай бөлшектерді қосу, азайту және көбейтуге, санның бөлігін табуға берілген жаттығуларды дұрыс орындай білу дағдыларын қалыптастыру, білім-біліктерін тексеру, бағалау.
Дамытушылық:
Оқушылардың тез ойлау қабілетін дамыту, әртүрлі есептер шығару арқылы ой-өрістерін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру.
Тәрбиелік:
Сабақ барысында есептер арқылы оқушылардың белсенділігін, ынтасы мен жігерін арттыру, намысын қорғауға баулу.
Сабақтың көрнекілігі: кеспелер, интерактивті тақта, ДК.
Сабақтың типі: Білім мен дағдысын қалыптастыру
Сабақтың түрі: іздендіру сабағы
Сабақтың әдісі: саралап – деңгейлеп оқыту
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №837 (алгоритм әдісі бойынша)
Сынып оқушыларының қандай бөлігі спорттық үйірмелерге қатысады?
2) Сыныпта неше оқушы бар?
Жауабы: 30 оқушы
ІІІ.Ой шақыру (сұрақ-жауап)
1. Жай бөлшектердің негізгі қасиеті?
2. Дұрыс бөлшек және бұрыс бөлшек деп қандай бөлшектерді атаймыз?
3. Аралас сандар деп қандай сандарды айтамыз?
4. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосамыз және азайтамыз?
5.Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайту қалай орындалады?
6.Жай бөлшекті жай бөлшекке қалай көбейтеміз?
7.Аралас сандарды қалай көбейтеміз?
8.Өзара кері сандар деп қандай сандарды айтамыз?
9.Санның бөлігін табу үшін не істейміз?
ІV.Деңгейлік тапсырмалар
А – деңгейінің тапсырмалары
№1-тапсырма: №2-тапсырма:
В – деңгейінің тапсырмалары
№1-тапсырма: №2-тапсырма:
С – деңгейінің тапсырмалары
№1-тапсырма: Математика кабинетінің еденінің ауданы 36 м2. Еденнің 5/9-інде парталар орналасқан. Парталар орналасқан еденнің ауданын табыңыз.
№2-тапсырма: Тік төртбұрыштың ұзындығы см, ал ені см. Осы тік төртбұрыштың ауданын табыңыз.
V.Оқулықпен жұмыс. № № № №
VI.Қорытынды (тест)
1.Есептеңіз: А) Ә) Б) В)2
2.Есептеңіз: А) Ә) Б) В)1
3.Есептеңіз: А) Ә) Б) В)
4.Есептеңіз: А) Ә) Б) В)
5.Бөлшекті қысқартыңыз: А) Ә) Б) 8В)
Жауаптыары: 1) Б2)Ә3)А4)А5)В
VII.Үйге тапсырма беру. Жай бөлшектерге амалдар қолдану тарауын қайталау; № есеп
VIII.Бағалау
Санның бөлігін табу
Есеп: Математика кабинетінің еденінің ауданы 36 м2. Еденнің -інде парталар орналасқан. Парталар орналасқан еденнің ауданын табыңыз.
еден
Sеден = 36м2
парта
Парта--бөлігі
Sпарта = ?Шешуі: Sпарта = 36 *=20 м2
Тест тапсырмасы.
1. а) в) с)
2. а) в) с)
КЕСПЕ
Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді қойыңдар. Сонда сендер қазақтың ұлы математигінің атын оқи аласыздар.
С. 8 метрдің бөлігін тап Қ. А. Р.
А С Қ А Р
Шығармашылық жұмыс: «Дарынды дарабозды анықтау»
Амалды орында:
Бекіту.
Есеп: Наурыз мерекесіне арнап мектеп 48 кг торт дайындады. Оның бөлігі бастауыш сынып оқушыларына берілді. Бастауыш сынып оқушыларына неше кг торт бөлінді?
Торт-48 кг.
Бастауыш-бөлігі
Бастауыш -? Кг
Шешуі: кг.
Шығармашылық жұмыс: «Дарынды дарабозды анықтау»
Амалды орында:
Шығармашылық жұмыс: «Дарынды дарабозды анықтау»
Амалды орында: