Ша?ын жина?ты мектепті? біріктірілген 5+6 кластарында «Мазм?ны ??сас та?ырыптарды кіріктіре о?ыту» Жай б?лшекті? негізгі ?асиеті мен жай б?лшекті ?ыс?арту?а есептер шы?ару. 5класс Рационал сандарды б?лу амалына есептер ш
Ақтөбе қаласы
118110048895МАТЕМАТИКА
00МАТЕМАТИКА
Шағын жинақты мектептің біріктірілген 5+6 кластарында
«Мазмұны ұқсас тақырыптарды кіріктіре оқыту»
1852295150495Ашық сабақ
00Ашық сабақ
Тақырыбы:
Жай бөлшектің негізгі қасиеті мен жай бөлшекті қысқартуға есептер шығару.
5класс
Рационал сандарды бөлу амалына есептер шығару.
6 класс
Өткізген: Даутова Айша Мурзагуловна
математика пәні мұғалімі
21.11.2011ж.
Сабақтың тақырыбы:
Жай бөлшектің негізгі қасиеті мен жай бөлшекті қысқартуға есептер шығару. 5класс
Рационал сандарды бөлу амалына есептер шығару. 6 класс
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : Жай бөлшектің негізгі қасиеті мен жай бөлшекті қысқарту, рационал сандарды бөлу тақырыптарына есептер шығара отырып, ережелерді тиімді қолдануға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Өтілген тақырыптарды қайталау кезінде оқушылардың топпен, ұжыммен жұмыс істеу қабілеттерін арттыру , жауапкершілікке, мақсатына жете білуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Есептердің шешімдерінің рационалды тәсілдерін таңдауын қалыптастыру, шапшаң ойлау қабілеттерін дамыту.
Сабақтың типі: өткен тақырыпты қайталау
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, ойын , тест.
Көрнекіліктер: кеспе қағаздар, слайд, суреттер, бағалау парағы.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Білекке сенген заманда ,
Ешкімге есе бермедік!
Білімге сенген заманда,
Қапы қалып жүрмейік, - деген ұлы Абылай ханның аталы сөзімен сабағымызды бастайық.
Кіріктірілген бөлім:
Бағдарлау – мотивациялық кезең
Қызығушылығын ояту.
Мұғалім: Ауызша есептеуге көңіл бөлейік.
№1 Бөлу амалын орында:
5 – класс
5555; 555555; 555555555.Дұрыс жауаптары:
1;101;1001
6 – класс
-6666-66; -66666666; -666666-666.
Дұрыс жауаптары:
101;-10101;1001
Мұғалім:
Бұл есептердің жауабында нені байқадыңыздар?
-Дұрыс айтасыздар, екі класта екі бірдей жауап бар.
Оқушылар,әрқашанда екі класс арасында бірлік туы биікте болсын!
Осы сандарға қайта көңіл бөлейік.
-Ал енді осы есептен сендер қанша 5 санын, қанша 6 санын көріп отырсыздар? Қанеки тез санап шығайық! (жауабы -20)
- Шыққан 20 санын биылғы жылда немен байланыстыруға болады?
Оқушылар: - Біз биыл Тәуелсіздігіміздің 20 жылдығын тойлаймыз
Мұғалім: - Иә, балалар, біз биыл тарихта қанмен жазылған ұлы азаттық үшін күресте жеңіп, тәуелсіздік туын берік бекіткенімізге 20 жыл толғанын атап өткелі дайындық үстіндеміз.
Мұғалім:-Ал сол шараға өз үлестеріңізді қалай қосасыздар?
Оқушылар: - Денсаулық, салауатты өмір салты, отбасының амандығы, сапалы білім, мектеп жетістігі арқылы, Отанға адалдық, еңбекқорлығымыз, отансүйгіштігіміз, үлгілі тәртібіміз, ұстазға құрмет, үлкенді сыйлап, кішіге ізет көрсету, ата-ананың қадірін ұғыну, адамгершілігіміз, табиғатты қорғау, құстарды аялау, еліміздің татулығы, ынтымақ пен бірлік, жалпы жарастығымыздың арқасында бейбітшілік өмір сүреміз.
5 класс 5 санына, 6 класс 6 санына мақал-мәтел құрастырыңыз.
«Бес саусақ бірдей емес» Мақалдың мағынасын қалай түсіндіресің? (Адамдар бойындағы қасиеттері әр түрлі болады)
«Алтау ала болса, ауыздағы кетеді,
Төртеу түгел болса, төбедегі келеді»
(Бұл мақалда бірлік, достық, ынтымақтастық туралы айтылған. )
№ 2 Ауызша есепте. 5-6 класс
2. Берілген есептің амалдарын қолдана отырып, ықтимал жауаптың ішінен «Қабыршағы жоқ балықты» анықтаңыз.
155702010477500
55708551134110-6,4-0,4-6,4-0,45097780654050-6,33-6,334424768405130-0,50,1-0,50,1379349063944548-1248-12241363557785048348319532601130300354035406000751130300121612161587506032504848320230531369000
3333115-823595-10-50-10-51253490-667385251000251002222520574000
Ықтимал жауаптар: Шортан -19; алабұға -15; жайын -16; табан - 21;сазан -22
Дұрыс жауаптары
16617955461000
Жайын
“Жайын” сөзінің басқы әрпі қаһарлы
қыспен келген қандай оқиғаның айын білдіреді?
Мұғалім:-Дұрыс,16 желтоқсан - Тәуелсіздік күні.
Атыңнан айналайын егемен ел,
Тәуелсіз күнің туды кенеле бер.
Мерейің кұтты болсын, тәуелсіздік,
Ғасырдың тойы болшы келе берер!
№ 3 Үй тапсырмасын тексеру.
5 класс 6 класс
№439
№441 №558
№566
5 класс 6 класс
439. Бөлшектердің негізгі қасиетін пайдаланып, берілген бөлшекке тең бөлшек жазыңдар:
11487151289050021196301339850013208011239500 :2 :3 :5
114808075565001333507556500212327375558001) 68=84; 2) 1215=45; 3) 1035=27;
:2 :3 :5
18161011366500114998411213300 :7 :9
1148080781050017335578740004) 2849=47; 5) 1881=29.
:7 :9
441. Натурал сандардың бөлінгіштік қасиетін пайдаланып, бөлшектерді қысқартыңдар:
1) 1421=23; 2) 1824=34; 3) 2415=85;
4) 2535=57; 5) 81108=34.558. Амалдарды орындаңдар:
1) 56: (-7) + 3 = -5;
2) -8∙ (-5)+75 : (-15) =35;
3)(12-28) : (-4) ∙ 5 =20.
566. Бөліндіні табыңдар:
1) -10,8-3,6=3; 2) 15,55=-31;
3) -16,82,4=-7; 4) -2,325,8=-0,4.
2300605-104775005 класс
Мұғалім жетекшілігімен:
1.Бөлшектің негізгі қасиетінің мәні неде екенін түсіндіріңізші?
(Егер бөлшектің алымы мен бөлімін
бірдей натурал санға көбейтсек немесе
бөлсек, онда бөлшектің шамасы өзгермейді.
Бөлшектің негізгі қасиеті осы.)
Мысалы : 34=912; 3040=34;
2. Бөлшекті қысқарту нені білдіреді?
(бөлшектің алымы мен бөлімін бірдей
натурал санға бөлуді бөлшекті қысқарту
деп атайды) Мысалы: 36=12; 1015=23;
3. Қысқартылмайтын бөлшек шығу үшін бөлшекті қандай санға қысқарту керек екенін білесіңдер ме?
(берілген бөлшектен қысқартылмайтын бөлшекті шығарып алу үшін,
алымы мен бөлімін олардың ең үлкен ортақ бөлгішіне бөлу керек
Ой түжырымдама:
Бөлшекті екі тәсілмен қысқартуға болады:
алымы мен бөліміне сәйкес келетін ортақ бөлгішті таңдап ала отырып, қысқартылмайтын бөлшек шыққанша біртіндеп қысқарту;
256984532067500алымы мен бөлімін бірден олардың ең үлкен ортақ бөлгішіне бөліп қысқарту.
№4 Өзіндік жұмыс
1. Бос орындарды толтырыңдар:
1) 59=□27; 2) 59=25□ .
2. 3,5 сандарының әрқайсысын өзара тең үш бөлшек түрінде жазыңдар.
Үлгі 13 саны 13 = 262=13010=18214 . 2477770128905006 класс
№4 Өзіндік жұмыс
1. Таңбаларын анықтаңыз:
(-) : (+) =
(+) : (-) =
(-) : (-) =
(+) : (+) =
2.Кестені толтырыңыз:
а -3 -1 0 1,5
а : (-3) 3. Амалдарды орындамай, болжаммен
өрнектің мәнін анықта : теріс пе, оң ба?
(+, - таңбаларын есептердің үстіне қойып шығыңдар)
34 : (-15) -2,8 137 : 7 - 24
-31038269303Оң сан
00Оң сан
59436097790Теріс сан
00Теріс сан
3∙(17,4 - 18) 7,8 ∙7,9 -49
2366645125095Теріс сан
00Теріс сан
Мұғалімнің жетекшілігімен
Сұрақтар
Таңбалары әр түрлі сандарды бөлу ережесін айтып беріңдер.
Таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесін айтып беріңдер.
Санды қандай рационал санға бөлуге болмайды?
Қандай жағдайда екі рационал санның бөліндісі нөлге тең?
Ой түжырымдама:
1.Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары әр түрлі болса, бөліндінің мәні теріс сан болады.
2. Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөлінді оң сан болады.
ІІ.Сараланған бөлім
Операциялық – орындаушылық кезең
№5 Оқулықпен жұмыс
5-класс 6-класс
№ 441 (2)
№ 443 (1-3)
№ 454 № 556 (1, 2)
№ 557 (1-3)
№566 (1-5)
№6 Танымдық тапсырма
Есептердің жауабын шеше отырып , адасқан әріптерді ретімен орналастырып, сөз құрастырыңыз.
5 класс 6 класс
Бөлшекті қысқартыңыз:
1215; 3642; 1016; 2266.
Т О А Н Теңдеуді шешіңіз:
3х= -12; 7 х = -1,4 ;
Т О
-6х=-36 ; -16х= -23 .
Н А
562546517272000
8317407032400
О Т А Н
Ол туралы жан ұяға байланысты мақал-мәтел тауып көріңіз.
Отан – отбасынан басталады.
1226185571500 №7 Оқулықтан тыс тапсырма
(шығармашылық жұмыс)
5-6-класс
Мына шақпақтағы балықтардың орналасуына қарай тақырыпқа байланысты есептер құрастырыңыз. (3 минут)
1624
-6,30,9
162432 -6,3 : 0,9
6,3 : 0,9
64812 -6,3 : (-0,9)
6,3 : (-0,9)
597535203327000
Қазақстан суларында балықтардың 140 түрі бар. Олар суда қанаттары арқылы жүзеді. Қанаттарының ішіндегі жұп қанаттары параллель орналасқан. Ол бұрылғанда құйрығы бұрылу (руль) қызметін атқарып, балық перпендикуляр қозғалады, яғни тік бұрыш жасап бұрылады.Адам үшін балықтардың маңызы зор.Қала мен ауылдық жерлерде, жыл бойына су қоймаларының жиегіне отырғызылған неше түрлі гүлді бұталар мен жасыл желек орман алқаптары елді мекендерге көрік беріп тұрады. Мысалы, шыршаларды параллель етіп отырғызады. Себебі су тамырына өте жақсы сіңеді, күн сәулесі көп мөлшерде түседі.Олар тіршілік үшін өте қажетті оттегі бөліп шығарып, ауадағы зиянды көмір қышқыл газын сіңіру арқылы адамзатқа зор пайда келтіреді.
ІІІ.Кіріктірілген бөлім
Рефлексиялық – бағалау кезең
№ 8 Білімді бекітуге арналған тест
5 класс
1. Бос орынды толтырыңдар: 34=□24;
А) 12; В) 18; С) 6; D)8
2. Бөлшекті қысқартыңдар: 5∙37∙5 ;
А) 37; В) 1535; С) 157; D) 353. Әріптің мәнін тауып, бос орынды
201737715833600 ∙с
201295017589500 (□) толтырыңдар: 1837=□111;
∙с
А) 3; В)54; С) 6; D)56
4. Бөлшекті біртіндеп тізбектей қысқартып, 1656 бөлшегіне тең бөлшек жазыңдар.
А) 828 ; 414; 27 . В) 18; 414; 27 .
С) 828 ; 214; 17 . D) 12; 27 ; 414 .
5. Бөлшекті қысқартыңдар: 75-3375+33 ;
А) 4275; В) 3375; С) 718; D) 618Тест жауаптары:
№ 1 2 3 4 5
В А В А С
6 класс
1.Көбейтуді орында: -6∙ 0,8.
А) 4,8; В) -0,48; С) -4,8; D)-48.
2.Амалдарды орында: -1,5 : (-3).
А) -5; В) 5; С) -0,5; D) 0,5.
3.Өрнекті ықшамда: 5 ∙ (-1,6)∙х .
А) -8; В) -8х; С) 9х; D)-0,9х.
4.Есепте: -14 ∙ (-5):(-2) .
А) 35; В) -35; С) -18; D)14.
5.Бөліндісі 15-ке тең болатын екі санды тап.
А) -3 және 5; В) 1,5 және -0,1;
С) 0 және -15; D)-112 және -0,1.
6.Есепте: (3,7 – 8,6) ∙ (-3,1) – 5,09.
А) 20,28; В) -10,1; С) 10,1; D)-20,28.
Тест жауаптары:
№ 1 2 3 4 5 6
С D B B D C
Өзін - өзі бағалау парағы
5 класс
Р/с ТапсырмаМұғалім бергенұпай саны Оқушыныңжинағанұпай саны Баға1 Бөлу амалан орында 3
2 Ауызша есепте (балық) 2
3 Үй жұмысы №439,№441 5,5
4 Өзіндік жұмыс №1,№2 2,3
5 Оқулықпен жұмыс 5,4
6 Танымдық тапсырма4
7 Оқулықтан тыс тапсырма 4
8 Бекіту тапсырма5 барлығы 42 Бағалау критерийі: 37-42 ұпай - «5», 22-36 ұпай «4», 10-21 ұпай –«3»
6 класс
Р/с ТапсырмаМұғалім берген ұпай саны Оқушыныңжинағанұпай саны Баға1 Бөлу амалын орында 3
2 Ауызша есепте (балық) 2
3 Үй жұмысы №558, №566 6,4
4 Өзіндік жұмыс №1, №2 2,3
5 Оқулықпен жұмыс 6,4
6 Танымдық тапсырма4
7 Оқулықтан тыс тапсырма 4
8 Бекіту тапсырма6 барлығы 44 Бағалау критерийі: 38-44 ұпай - «5», 24-37 ұпай «4» , 10-23 ұпай –«3»
76898536195000Үйге тапсырма.
5-класс
§ 3.4
№ 451(1)
№ 453 6-класс
§ 3.5
№ 559 (1,2)
№ 569
Қорытынды:
Бүгінгі күнімізге қандай тілек тілер едіңіздер?
3035300170815Ризамын бүгінге,
Ризамын сіздерге,
Бүгінгі мен берген,
Риза бол білімге!
00Ризамын бүгінге,
Ризамын сіздерге,
Бүгінгі мен берген,
Риза бол білімге!
4241803873500303539811967300
1740535183515
2018030123825Сабақ аяқталды.
Сабақ аяқталды.