Конспект урока по химии 7 клас Хімія — природнича наука

1
Тема: Хімія – природнича наука
Навчальна мета: пояснити, що саме вивчає хімія; показати місце хімії серед наук про природу; пояснити цілі й завдання хімії; сформувати знання про роль хімічної науки в розвитку народного господарства, житті людини; сформувати в учнів поняття про хімію, предмет вивчення хімії, діалектико-матеріалістичний світогляд, найбільш загальні поняття про закони природи; повторити відомості про речовини та хімічні елементи, вивчені в курсі «Природознавство»
Розвивальна мета: розвивати логічне мислення школярів через використання інтерактивних дидактичних ігор, розвивати творчі здібності учнів через використання творчих домашніх завдань
Виховна мета: формувати толерантні відносини в колективі, вміння висловлюватися і слухати інших, формувати стійкий інтерес до вивчення хімії
Обладнання: підручник, матеріали для дидактичних ігор, НПЗ «Хімія 8»
Хід уроку:
І. Організація класу
Знайомство з класом, вступне слово вчителя, загальні уявлення про структуру курсу хімії в школі
ІІ. Визначення теми і мети уроку
Дидактична гра: для читання шифрограми використайте український алфавіт, замінивши цифри на відповідну літеру в алфавіті
26
12
17
12
33

20
21
11
21
19
6
18
11
28
1






















18
1
24
15
1








Оголошення теми уроку, плану й основних цілей уроку
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Дидактична гра: з кожного прямокутника виберіть літери, що один раз зустрічаються у рядку. З літер складіть слова-терміни, і ви дізнаєтесь, що є предметом вивчення хімії
В
А
Р
А
Е
В
А

П
О
Е
О
Р
О
О

Ф
У
Ч
У
О
Ф
У

Р
Е
Р
А
Т
В
А

К
Е
В
Е
И
К
Е

О
С
Р
С
Е
Н
С

М
А
М
Н
А
И
М

Г
Н
Л
Г
Л
Я
Л

1

2

















З
Л
А
Л
К
Л
О

Р
Е
Д
Л
Д
Е
Р

Р
Н
Р
О
А
М
А

В
А
М
В
Е
А
В

І
В
Р
В
Н
В
О

П
Р
О
Н
Р
О
Н

М
С
Е
Т
Е
І
М

З
О
Т
О
И
О
З

3

4

Відповіді: 1) речовини, 2) перетворення, 3) закономірності, 4) елементи
- Евристична бесіда з метою відновити знання з курсу «Природознавство».
А тепер давайте ближче познайомимося з хімією, як наукою. Для цього відкрийте програму «Хімія 8» на ПК, І розділ «Вступ», 1.2 Предмет хімії. Уважно прочитайте текст на екрані своїх моніторів, користуючись навігатором та перегляньте відеофрагменти.
Дайте відповідь на запитання:
Чому хімію відносять до природничих наук?
Що вивчає хімія?
Чому предметом хімії є хімічні елементи, їх сполуки, хімічні перетворення та закономірності цих перетворень?
Про які розділи хімії ви дізналися?












Щоб дізнатися про значення хімії, давайте знов скористаємося засобами сучасних технологій – НПЗ «Хімія 8», І розділ «Вступ», 1.5 Значення хімії в суспільному господарстві і побуті.













Як ви розумієте вислів М.В.Ломоносова? (підручник, с.8)
Як ви гадаєте, чому ми почали вивчати хімію?
IV. Узагальнення і закріплення нового матеріалу
Дидактична гра: «Кросворд»
Розгадавши кросворд, ви прочитаєте галузі хімії, які стали самостійними науками.
1








ч
н
а


2







ч
н
я


3







ч
н
а



4






ч
н
а




5





ч
н
а

6




ч
н
а

1. Хімія, що вивчає неорганічні речовини.
2. Хімія, яка займається вивченням аналізу речовин.
3. Хімія, яка займається вивченням усього живого.
4. Хімія, яка вивчає органічні речовини.
5. Хімія, яка вивчає космос
6. Хімія, предмет вивчення якої тісно пов'язаний з фізикою.


V. Домашнє завдання
Всім: читати §1;

Достатній рівень: розгадати кросворд























Високий рівень:
Дидактична гра:„Хвилина успіху”: учні вдома повинні підготувати розповіді на 1хв по темам:
Яким було б життя, якби люди не знали хімії?
Чи винна хімія у негараздах людства?

Випереджаюче домашнє завдання: підготувати короткі відомості про видатних вчених – хіміків за розділами:
зарубіжні хіміки
російські хіміки
українські хіміки
лауреати нобелівської премії