Омырт?алылар тип тарма?ы. Желілі жануарларды жіктеу. Кандауырша – басс?йексіздерді? ?кілі. 7сынып


Сабақтың тақырыбы: Омыртқалылар тип тармағы. Желілі жануарларды жіктеу. Кандауырша – бассүйексіздердің өкілі.
Мақсаты: Омыртқалылар тип тармағы, Желілі жануарларды жіктеу, Кандауырша – бассүйексіздердің өкілі туралы білімдерін қалыптастыру. Ғаламтор мәліметтерін пайдалана отырып, танымдық, шығармашылық қабілеттерін дамыту,
Ынтымақтастықта жұмыс жасауға тәрбиелеу, салауатты өмір сүруге баулу.
Табыс криетрийлері Желілі жануарлардың құрылысы, тіршілік әрекеті туралы білімдері қалыптасады
Желілер түрлерімен танысады, шығармашылық жұмыстарын топта талдайды, бір-біріне түсіндіреді
Ынтымақтастықта жұмыс жасайды, кандауырша салауатты өмір салтын сақтауға тәрбиеленеді.
Түйінді идея Омыртқалылар тип тармағы желілі жануарлар туралы толық ақпараттар алады
Сілтеме Биология оқулығы 7-сынып авт. Қ. Қайым, Р.Сәтімбеков
Интернет желісі. Биолог анықтамалығы.
Оқыту әдісі Топтық жұмыс, ұжымдық жұмыс, белсенді тәсілдер,
Блум таксономиясы
Көрнекілік
Техникалық құралдар Интербелсенді тақта, слайд, оқушы жұмыстары, желілер суреттері, маркерлер
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды көңіл-күйіне, сабаққа дайындығына назар аудару «Қара жәшік» тапсырмасы арқылы топқа бөлу
І топ «Буынаяқтылар», ІІ топ «Былқылдақденелілер», ІІІ топ «Бунақденелілер»,
Үй тапсырмасын тексеру
Жаңа сабақ.
Білу
5 минут «Қара жәшіктен» шыққан сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтар
1. Тип неліктен тікентерілілер деп аталған?
2. Тікентерілілер қайда, қалай тіршілік етеді?
3. Соңғы ауыз қалай пайда болады?
4. Сутүтікшелі жүйе деген не?
5. Тікентерілілердің неше класы бар?
Қазақстанда сирек және жойылып бара жатқан омыртқасыздардың қанша түрі мен түршелері Қызыл кітапқа тіркелген?
Қызыл кітаптың алғашқы басылымы қашан шықты?
Зиянды бунақденелі жәндіктермен күрес шараларының маңызы қандай?
«Шапалақ» стратегия
сы бағалау
берілген уақыт 5 минут
смайлик арқылы бағалау
Түсіну
«Өкіл» стратегиясы
10 минут Оқушыларға әр топ бойынша тапсырмалар беріледі.
1-топ. Желілерге тән белгілер
2-топ.. Желілілердің дене құрылысы
3-топ. Желіліердің үш тип тармағы
смайлик арқылы бағалау
Қолдану (флипчарттық тапсырмалар) Бірінші бағандағы суреттерді мен екінші бағандағы сөздермен байланыстырыңыз
1 сурет Жоғары сатыдағы жануарларда желіден омыртқа жотасы пайда болады
2сурет Омыртқалыларға – дөңгелекауыздылар, шеміршекті және сүйекті балықтар, қосмекенділер, жорғалаушылар, құстар, сүтқоректілер жатады.
3сурет Омыртқалыларға – дөңгелекауыздыларды жатқызу
жетонмен бағалау
Талдау
«Кубизм» стратегиясы КУБИЗМ
1
3
2
4
5
6
КУБИЗМ
1
3
2
4
5
6

Сұрақтарға жауап табу Әр дұрыс жауапқа смайлик арқылы бағалау
Синтез Сіз білесіз бе? Оқушылардың шығармашылық жұмыстарын қорғауы жетонмен бағалау
Бағалау
«Ойлаудың алты қалпағы» «Желі қандай қызмет атқарады?
Неліктен тип желіліер деп аталған?
Желілілер қандай тип тармақтарға бөлінеді?
Омыртқалыларға нелер жатады?
Бассүйектілер деп не себепті аталады?
Сұрақтарға жауабы арқылы өз пікірлерін ортаға салу смайлик арқылы бағалау
Рефлексия «Бәрі менің қолымда»
Оқушылардың сабақтан алған әсерін байқау
Үйге 28 тақырыпты оқу Омыртқалылар тип тармағы. Желілі жануарларды жіктеу. Кандауырша – бассүйексіздердің өкілі