?анайналымны? ?лкен ж?не кіші ше?берлері.?анны? тамырларды? бойымен ?оз?алуы. та?ырыбы бойынша саба? жоспары (8-сынып)
Биология 8А сынып 2017ж Тексерді:
Сабақтың тақырыбы: Қанайналымның үлкен және кіші шеңберлері.Қанның тамырлардың бойымен қозғалуы.
Сабақтың мақсаты: «Қанайналым» ұғымын, қанайналым мүшелерінің қызыметіне байланысты құрлысындағы ерекшеліктерді түсіндіру.Оқушылардың қанайналымның үлкен және кіші шеңберлері туралы білімдерін бекіту.
Міндеттері: Білімділігі-үлкен және кіші қанайналым шеңберлері туралы жаңа анатомиялық-физологиялық түсініктерді қалыптастыру.
Тәрбиелілігі-оқушылардың диалектикалық-материялистік көзқарастарын қалыптастыру.Жинақылыққа, зейін қоя білуге үйрету.
Дамытушылығы-Тұрақты түрде ерікті зейінін дамыту. Оқушылардың талдау жасау, синтездеу, салыстыру, қортындылау, нақтылау қабылеттерін дамыту.
Құрал-жабдықтар: «Қанайналым шеңберлері» мен «Жүрек жұмасы» көрсетілген плакаттар. Муляждар,слайд, видо. тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, АКТ.
Стратегиялық іс әрекет: «Миға шабуыл». «Ой қозғау». «ББҮ», «Мағынаны тану.». «ДО», «Кластер». Топтық (ТБ) және жиынтық (ЖБағ) бағалау.
Уақыт өлшемі Жоспар мазмұны Мұғалім іс әрекеті Оқушылардың іс әрекеті ресурстар
3 мин І. Кіріспе
1.Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу.
2.Психологиялық дайындық туғызу
Сынып оқушыларын топтарға бөлу. Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.
Шаттық шеңберге тұрғызып бір-біріден өздерінің бас әріптерінен басталатын жақсы сөздер айту.
Оқушыларды жүрек формасындағы тәттілер арқылы топқа бөлу.
Қызыл, Сара, Ақ
Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.
Мұғалім айтқан сөздерін орындайды.
Оқушыларға түрлі түсті жүрек формасындағы тәттілер беріледі, оның ішінде 1,2, саны жазылып, оқушылар сан бойынша 2 топқа бөлінеді 6 мин 2.Үй тапсырма-
сын қайталау.
Рефлекция
«Менің өткен сабақ бойынша ойыма түйгенім» Өткен сабақ төңірегінде сұрақтар беріледі .
Деңгейлік тапсырма беріледі Оқушыларсұрақтарды ескере отырып ойларын айтады. Сабақтың барысында топтағы оқушылар сабақтың барлық кезеңдерінде ұпай жинайды.
1 сұрақтың дұрыс жауабы 1 ұпаймен бағаланады
5 мин
ІІ.Негізгі бөлім
1.Қызығушылық
ты ояту:
«Ой шақыру».
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
Оқушыларға тақырыпты ашу:
(Адамның қанайналым мүшелерінің қызыметіне байланысты) видео ролик көрсетіледі Адамның денесінде ең маңызды рөл атқаратын не? Ойланып көрейік.Жаңа сабақ тақырыбы мен мақсатын айтады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады:
Сабақтың тақырыбы:
Қанайналымның үлкен және кіші шеңберлері.Қанның тамырлардың бойымен қозғалуы. Мақсаты: «Қанайналым» ұғымын, қанайналым мүшелерінің қызыметіне байланысты құрлысындағы ерекшеліктерді түсіндіру.Оқушылардың қанайналымның үлкен және кіші шеңберлері туралы білімдерін бекіту.
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Мұғалім толықтыра отырып, оқушылар өз ойларын айтады.
Оқушылар сабақтың мақсатына өз идеяларын қосады.
Интербелсенді тақта
17 мин ІІ.Мағынаны тану.Түсіну
Талдау
«Мағынаны ажырату»
1топ : «Қанайналым шеңберлері»
2 топ: «Қан тамырлар »
Оқушылар өз бетімен іздене жұмыс істеуі үшін тапсырма беріледі.
Білемін Білгім келеді Үйрендім
Орындалатын тапсырмалар:
Өз оқыған мәтінді айтып түсіндіреді.Постер қорғау
Жаңа тақырып туралы не білетіндігін «ББҮ» кестесіне түрлі-түсті Стикерлер арқылы жабыстыру.
Қойылған сұрақтар төңірегінде жеке, жұппен,топпен ақылдаса отырып, өз ойларын сындарлы түрде ортаға салады.
Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша, оқулықты пайдалана отырып жеке, жұппен, топпен жұмыс жасайды. 2 мин Сергіту сәті Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау «Көңілді күн биі» атты жаттығу жасау Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.
6 мин Қорытынды
«Ойымды тап» арқылы сабақты жинақтайды сабақты қорытындылау.
сұрақтарға жауап беру Әр шағын топ оқушылары алдымен, жеке ойланып, жұпта пікір алмасып, топта талқылап жауап береді АКТ
3 мин Бағалау.
Оқушылардың бағлау парақтарын жинап, өзім ескерген оқушыларды бағлау.
Оқушылар бағлау парақтарын жинап береді. Бағалау парақшасы таратылады.
1 мин Рефлексия. Басбармақпен көрсету «Түсіндім», «Орташа түсіндім», «Түсінбедім» 2 мин Үйге тапсырма §36. Оқу
141 б сәйкесін анықтау.сұрақтарға жауап жазып келу. Күнделіктеріне жазып алады
Бағалау парақшалары.
Күні: Пәні: биология Сыныбы: 8 «А» Сабақтың тақырыбы: Қанайналымның үлкен және кіші шеңберлері.Қанның тамырлардың бойымен қозғалуы. Топтың атауы: № Оқушының аты Тапсырмалар Жалпы ұпайы
Үй жұмысын тексеру
Деңгейлік тапсырма
№1
№2
Тапсырманы орндағандар
Әр дұрыс жауапқа- 1 ұпай
Үй жұмысын тексеру
Деңгейлік тапсырма
№3
Тапсырманы орндағандар
сұрақ қоюшы
ға – 1 ұпай,
Жауап берушіге – 2 ұпай Сұрақ жауапқа қатысу
Әр дұрыс жауап
қа – 1 ұпай Тың деректі іздеуі
Өте жақсы – 3 ұпай,
Жақсы- 2 ұпай,
Орта– 1 ұпай Өз ойларын жетілдіре алуы,бекіту сұрақтарына жауап беру
Әр дұрыс жауап
қа – 1 ұпай 1 2 3 4 Топтың жалпы
ұпайы 18-21 ұпай – «өте жақсы»
12-17 ұпай – «жақсы»
04-11 ұпай –«қанағаттанарлық».
№2. Жүректің сыртқы құрылысы атауларын жазыңыз