?дебиет п?нінен Абай ?ле?деріні? та?ырыбы, ма?ызы, ерекшелігі та?ырыбына ашы? саба?
Сабақтың тақырыбы: Абай өлеңдерінің тақырыбы, маңызы, ерекшелігі.
Сабақтың мақсаты:
1.Абай өлеңдерін талдай отырып, тақырыбын, маңызын,идеясын, көркемдік ерекшелігін аша білу;
2.Оқушылардың сөйеу мәнерін, сөйлеу шеберлігін дамыта отырып, шығармашылық белсенділіктерін, өз ойын тұжырымды айта білуін,тілін, ой-қиялын дамыту;
3.Абай өлеңдерінде көтерген тақырыптарды түсіне отырып, білімді, оқуды құрметтеуге, басқалардың көзқарасын сыйлай білуге, адамгершілікке, сыйластыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың типі: ізденіс сабағы
Сабақтың әдісі: БББ , "Ыстық микрофон", "Борт журналы","Ойлан. Жұптас. Бөліс.", "Граффити мәтін"стратегиялары.
Сабақтың көрнекілігі: слайдтар, үлестірмелі материялдар.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылардың назарын сабаққа аудару, оқу құралдарын түгелдеу, топқа бөлу.
2.Психологиялық дайындық.
Қызығушылықты ояту
1-топқа: Жерден ауыр не?
2-топқа: Судан терең не?
3-топқа: Көктен биік не?
II.Үй тапсырмасын сұрау:
Мағынаны тану
"Ыстық микрофон" стратегиясы
1-топ. Абай Құнанбаев өмірі мен шығармашылығы туралы айту.
2-топ. Абайдың "Ей, сорлы заман, менен аяған қай қастығың қалды... Мен ішпеген у бар ма!.. " деген тарихи сөзі қандай оқиғаға байланысты айтылған? (Мағауияның өлімі)
3-топ. Ахмет Байтұрсынұлы Абайды қалай бағалаған? (Қазақтың бас ақыны)
III. Жаңа сабақ.
А.Құнанбайұлының суреті (слайд)
БББ стратегиясы
Мен не білемін? Не білгім келеді? Мен не білдім?
- Ия,балалар, біз Абай Құнанбаев туралы бұрыннан білеміз. Ендеше, біз бүгін Абай ақынмен тереңірек танысып, өлеңдерінің тақырыбын, маңызын, ерекшелігімен таныс боламыз.
Ойлан. Жұптас. Бөліс.
Жұмбақтар
1-топ.
Алла мықты жаратқан сегіз батыр,
Баяғыдан соғысып әлі жатыр.
Кезек-кезек жығысып, жатып-тұрып,
Кім жығары белгісіз түбінде ақыр.
(Қыс пен жаз, күн мен түн, тақ пен жұп, жақсылық пен жамандық.)
2-топ.
Қара жер адамзатқа болған мекен,
Қазына іші толған әр түрлі кен.
Ішінде жүз мың түрлі асылы бар,
Солардың ең артығы немене екен?
(Темір)
3-топ.
Сыналар, ей, жігіттер, келді жерің,
Сәулең болса, бермен кел талапты ерің.
Жан құмары дүниеде немене екен -
Сен білсең әрнені білгендерің.
(Білмекке құмарлық)
Слайдта А.С.Пушкин, М.В.Лермонтов, И.В.Крыловтың суреттері беріледі.
Абай
А.С.Пушкин И.В.Крылов
М.В.Лермонтов
"Татьянаның"Шегіртке мен
Онегинге жазған"Тұтқын батыр",құмырсқа",
хаты" өлеңі"Қанжар", "Дұға","Есек пен бұлбұл",
"Теректің сыйы""Емен мен шілік"
өлеңдері мысал өлеңдері
"Борт журналы" стратегиясы
Түйінді сөз Сурет немесе схема
"Граффити мәтін" оқу стратегиясы.
Мақалдар.
1.Алтыннан қымбат сөз айтсаң, ақымақ құлақ салмайды.
2.Жаман жолдас жолдасын жолда қалдырар.
3.Келбеті келгеннен кеңес сұра.
4.Оқығанның көңілі - жетік, сөзі - майда.
5.Ұлық болсаң, кішік бол.
6.Ар қайда болса, ұят сонда.
7.Адам өзгенің қадірін өзі арқылы түсінеді.
Әуелде бір суық мұз - ақыл зерек,
Жылытқан тұла бойды ыстық жүрек.
Тоқтаушылық, талапты шыдамдылық,-
Бұл қайраттан шығады, білсең керек.
Ақыл, қайрат, жүректі бірдей ұста,
Сонда толық боласың елден бөлек.
Жеке-жеке біреуі жарытпайды,
Жолда жоқ жарыместі "жақсы" демек.
Ақыл да, ашу да жоқ, күлкі де жоқ,
Тулап қайнап бір жүрек қылады әлек
Біреуінің күні жоқ біреуінсіз,
Ғылым сол үшеуінің жөнін білмек.
Мен келісемін / келіспеймін, өйткені
Мен ойлаймын өйткені,
Сіз,"" деп жазғанда нені меңзеп отырсыз?
Егер сіздің ойыңыз өзгере ме ?
YI. Сабақты бекіту:
Ой қозғау.
Рефлексия. "Сабақтың жеке өзіңе берері болды ма?"
Бағалау.
Түсіну дәрежелерін бақылай отырып бағалау.
Үйге тапсырма беру.
"Абайдың ақындық мектебі" тақырыбында эссе жазу.