?дебиет п?нінен Абай дара-Абай дана ?аза?та 10 сынып


10
сынып3 апта23 күн1 сабақ1 Сабақтың тақырыбыАбай дара-Абай дана қазақта
2 Сабақтың мақсатыҚазақтың дара тұлғасы Абайдың тыныс-тіршілігі,шығармаларының маңыздылығын,берер тәлім-тәрбиесін түсінуге бағдар беру.
Өткен материалды пысықтау негізінде Абай өмірі мен шығармалаының түбіне терең үңіліп, өзінше ізденетін және сыныпқа жаңа идея ұсынып,өз ойын дәлелдей алатын тұлға қалыптастыру.
Мұғалім берген білім бағытын өз бетімен дамыта алатын білімді,ізденімпаз тұлға тәрбиелеу.
3 Оқу нәтижелеріТілдік қоры мол, халықтың ұлы тұлғаларының рухани байлықтарын қазына тұтатын,сөздің мән-мағынасын терең ұғынатын ,өз жауабын талқылауға қабілетті де ынталы , дұрыс шешім таба алатын, тапсырмаларды орындауда дұрыс бағыт ұстанатын оқушылар.
4 Түйінді идеяларӨз білімін ,көшбасшылық қабілетін шыңдап,сабақ барысында қолдана алатын оқушы.
5 Бірлескен жұмысқа негізделген тәсілТоптық бағалау,диалог,постер.
уақытыМұғалімнің іс-әрекетіОқушының іс-әрекеті5 минҰйымдастыру.Сынып ахуалын “арқадағы сурет”тренингі негізінде сынып ахуалын қалыптастыру.Абай өлеңінің мазмұны негізінде топқа бөлу. Оқушылар тепе-тең екі қатарға тұрады. Соңғы оқушы ақ параққа бір зат суретін салады,ал келесі оқушының арқасына сурет салады.
Үш-ақ нәрсе адамның –қасиеті:”Ыстық қайрат”, “Нұрлы ақыл” “Жылы жүрек”.
2 минӨткенді пысықтау.”Ой шақыру” тәсілін қолдану. Тақтадағы берілген бағаладың қай ақынға арналғанын табу
8 минӨткенді пысықтау.Конференция сабағы.Даярлық бөлімі.
І. Конференция ұйымдастырушы-Гүлбану Жұмабекқызы.
ІІ. Тақырыбы: Абай-дара,Абай –дана қазақта.
ІІІ. Жұмыс тәртібі: 3 секцияда жұмыс жүргізіледі
ІҮ. Баяндама және зерттеу жұмысын жүргізушілер тағайындалады.
Ү. Секцияның жұмыс тақырыптары.
І.секция жұмысы:
А) “Қазақтың бас ақыны” тақырыбына баяндамаӘ) Ақынның өмірі мен отбасы жайлы зерттеулерІІ секция:
А)” Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін” баяндама.
Ә) Абай өлеңдеріндегі махаббат және табиғат лирикасы
ІІІ секция:
А) “ Абай қара сөздерінің тәрбиелік мәні” баяндамаӘ) “Ескендір” поэмасын зерттеуОқушылар өз секцияларына барып отырады.Жұмыс тәртібімен танысып, тиісті тапсырмаларын алады.Топ ішінен баяндама оқитын және берілген тақырып бойынша зерттеулер жүргізетін оқушылардан топ жасалады.Әр топ өз тақырыбын постер негізінде қорғайды.Дәлел негізінде шығармашылық қабілеттерін шыңдауы қажет. Өмірінен тәнті етер деректер,әндерін орындау, шығармаларының тарихымен таныстырып мазмұнын ашу. Топтастыру,Венн диаграммасын,сұрақ-жауап әдістерін қолдану.
15 минПленарлық мәжіліс кезеңі.
І кезең-баяндама оқуҰйымдастырушы баяндама оқушылардың тақырыбымен таныстырып ортаға шақырылады.
ІІ кезең .Зерттеу жұмыстарын әр топ постер негізінде 3 минут қорғайдыӘр топ таратылған сандар негізінде пленарлық мәжіліс жұмысын бастайды.Бір саны түскен топ бірінші бастайды. Баяндамашы 2 минут ішінде өз жұмысын аяқтауы керек.
ІІ кезең .Зерттеу жұмыстарын әр топ постер негізінде 3 минут қорғайды.Дәлел негізінде шығармашылық қабілеттерін шыңдауы қажет. Өмірінен тәнті етер деректер,әндерін орындау, шығармаларының тарихымен таныстырып мазмұнын ашу. Топтастыру,Венн диаграммасын,сұрақ-жауап әдістерін қолдану.
5 минІІ кезең.Қорытындылау.Секция сұрақтары. Секция мүшелері бір-біріне сұрақтар қояды.
5 минБағалау. Жиынтық бағалау.Одағай сөздер мен смайликтер арқылы бағалау.
ЖарайсыңТамашаӘттеген-айр топтан оқушылар өздеріне баға береді.


Қосымша материалдар. Абай жайлы мақала жазу3 минРефлексия. Ауа райы белгілері негізінде қорытындылау. Әр топ сабақтан алған әсерлерін ауа райы түрлері арқылы талқыға салады.

2 минҮй тапсырмасыАбай өмірі мен шығармашылығыАбай ауылыӘншілер ауылыКөзімнің қарасыСегіз аяқЖелсіз түнде жарық айАйттым сәлем қаламқасОсы күнгі мақалдардың құдай атқаны барЕстіген нәрсені ұмытпасқа 4 түрлі себеп бар:
Адам баласы дүниеге келгенде 2 түрлі оймен келедіҚара сөз еркін ой білдіруформасы
ҚұнанбайЗере
ТоғжанӘбдірахман