Саба? жоспары Заттарды? ?асиеті .Заттарды санау


Сабақ-1 Өткізілетін күні:------қыркүйек
Сабақтың тақырыбы: Заттардың қасиеті .Заттарды санау. Сабақтың мақсаты: Заттардың қасиеттері (пішіні, түсі, өлшемі) бойынша оқушылардың алғашқы білім деңгейін,құбылыстар мен заттарды санай алу дағдыларын анықтау. Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Көрнекі құралдар: 2 қызыл, 1сары түсті дөңгелектер, үшбұрыштар, текшелер. Дүниетану матеиалдарын пайдаланамын.
Сабақ барысы:
1Ұйымдастыру. Зейіндерін сабаққа аудару.Оқушылыларды психологиялық дайындындық мектеп оқушы
Қане,түзу тұрайық,Кесіндіні құрайық.Сәуле болып созылып, Нүкте болып қалайық.
ІІ. Тірек білімдерін жетілдіру.
1-ден 10- ға дейінгі ауызша санау жаттығулары (1-ден 5-ке дейін, 6-дан 10-ға дейін, 3-тен 9-ға дейін т,б санау); әр қатардағы парталарды санау; «Эстафета» түріндегі ойындарды ойнау
Кіріспе әңгіме
Математиканың адам өміріндегі рөлі туралы әңгімеленеді. Математиканы оқып-үйренудің маңызына тоқталамын.Ауызша жұмыстар жүргізу арқылы оқушылардың дайындық деңгейін анықтаймын.Заттар мен заттар топтарының(пішін,түрі-түсі,өлшемі бойынша ,бірдей және әртүрлі) таңдап алынады.Мысалы ,көлемі бірдей,бірақ түсі әртүрлі бірнеше допжәне текше таңдап алынады.Заттарды салыстыру жұмысы жүргізіледі.Заттың түсі ,оның неден жасалғандығы,көлемінің қандай екендігі анықталады.Салыстырылады.Оқушылардың неше? Деген сұраққа жауап бере алуын,санауды қалай жүргізетіндіктерін анықтаймын.
Жаңа сабақ.
Оқулықпен жұмыс .Оқулықпен, дәптермен таныстыру.Оқулық пен дәптердің атқаратын қызметіне түсінік беремін.
№1суреттің мазмұны бойынша әңгіме ижүргізіледі.Суретте не бейнеленгенін сұраймын.Балалар бейнеленген заттарды атап.олардың қызметін анықтайды және жіктейді.Оза оқыту әдісі бойынша кеңістік және уақыт туралы түсінік төңірегінде әңгіме жүргіземін.
-Суретте кім бейнеленген?
--Балалардың тұсындағы бейнеленген заттарға мұқият қараңдар.Оқушы өзінің портфеліне қандай заттарды,ал бала өзінің арқа сумкасына қандай заттарды салады?
№2 тапсырма екі суретті салыстыруға арналған.Үстелден қандай заттар алынғанын табады?Оқу құралдары ,оларды партада дұрыс орналастыру туралы әңгіме жүргіземін.
№3 тапсырма Санауды меңгеру ін,зейінін,топтай білу деңгейін анықтаймын.
Барлық тапсырмаларды орындағаннан кейін оқулықты жапқызып,оқу құралының паротада дұрыс орналасуын көрсету керек.
Сергіту сәті жүргізіледі.
Дәптердің партада қалай орналасатынын,және жай қарындашты, қаламды қалай ұстайтынын көрсетемін. Дәптермен жұмыс.
Дәптердегі №1,№2,№3,№4 тапсырмалар орындалады.
№1 тапсырмада балалардың заттарды қандай тәсілмен санайтынына арналған.
№2 тапсырмада Балалардың санау, түс, өлшем туралы түсініктерін анықтау үшін түсі жуандығы,ұзындығы бойынша әртүрлі қарындашты аяқтап салуын сөрайды..
№3 тапсырма орындалмас бұрын дәптердің торкөздерімен таныстыру керек.Үзік сызықтарды қаламмен бастыру ұсынылады.
Қол жаттығуы
№4 тапсырма графикалық дағдыларын қалыптастыру үшін берілген. Балалардың фигуралар,--үшбұрыш,дөңгелек,шаршы туралы білімдерін анықта үшін орындалады.Оларды бояу саусақтарының бұлшық еттерінің жетілуіне көмегін тигізеді.
Қорытындылау.
Оқушыларға орындалған жұмыстың дұрыстығы мен ұқыптылығына қарай сәйкес белгіні бояу ұсынылады.