Famous writers (5 класс)

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА
________Говорим о знаменитостях. Знаменитые писатели______
(Тема урока)

ФИО (полностью)
Максим Светлана Николаевна


Место работы
МАОУ СОШ № 12


Должность
Учитель английского языка


Предмет
Английский язык


Класс
5 «в»


Тема и номер урока в теме
Знакомство с Лондоном; № 21


Базовый учебник
М.З. Биболетова «Enjoy English» 5 класс

Цель урока: Познакомить обучающихся с биографиями и произведениями некоторых англоязычных писателей на основе адаптированного языкового материала.
Задачи:
обучающие – oбучение поисковому чтению, чтению с полным охватом содержания, обучение аудированию, проект
развивающие – развитие разговорных навыков обучающихся, развитие познавательных интересов обучающихся, выявление читательских интересов партнера.
воспитательные – формирование личности на основе совместной деятельности обучающихся.
Тип урока: Изучение нового материала
Формы работы учащихся: фронтальная работа, работа в группах, парная работа
Необходимое техническое оборудование: компьютер, проектор, раздаточный материал (карточки), презентация. доступ к Интернет
Структура и ход урока Таблица 1.
СТРУКТУРА И ХОД УРОКА
Организационный этап.


Этап урока
Название используемых ЭОР
(с указанием порядкового номера из Таблицы 2)
Деятельность учителя
(с указанием действий с ЭОР, например, демонстрация)
Деятельность ученика
Время
(в мин.)


1
2
3
5
6
7

1
Организационный этап.

Активизация внимания учащихся. Фронтальная работа с классом.
Good afternoon children! I’m glad to see you. Let’s begin our lesson. What date is it today? What day is it? What’s the weather like today?
What do you like to do when it’s sunny and warm
Учащиеся отвечают на вопросы учителя.
It’s twenty-seventh of February. It’s Thursday. It’s sunny and warm.

I like to walk in park with my friends, go to the cinema, ride a bike
1

2
Постановка целей и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся.

Слайд 1

Now look at the white board and tell me who these people are and try to guess what we are going to talk about today. (на доске появляются изображения писателей
On what lesson have you learnt about these writers (учитель указывает на Толстого, Гоголя и Есенина)
So what are we going to talk about today?
Учащиеся смотрят на доску, называют имена и определяют, о чем мы будем говорить на уроке.



Literature lesson



About famous writers
2

3
Первичное закрепление.
На доске отображается лексика. (Слайд 2)

Фонетическая зарядка

Повторяют за учителем слова на английском. Затем учитель называет слова на русском, ученики – на английском.
1


Совершенствование навыков аудирования


I hope you all like to read, don’t you? (page 129 ex. 151). Listen to the interview. Alex and Alice are talking about their favourite writers and books. Complete the sentences.
Alex likes to read. His favourite writer is .
His favourite character is
Alex thinks that he is .
Alice enjoys reading too. Her favourite writer is She likes his novels because
Фронтальная работа. Учащиеся прочитывают предложения с заполненной информацией на основе услышанного


Sir Arthur Conan Doyle

. Sherlock Holmes

. strong, clever and true friend

.Tolkien
. unusual characters, amazing adventures
4


Культурологическая информация
Портреты писателей (Слайд 1)
Let’s learn about these writers lives. You have the Cultural Guide in your student books. Find and read about the writers.
Учащиеся находят и зачитывают информацию о писателях. (Памела Траверс, А.Конан-Дойл, А.Кристи, Д.Дэфо, У.Шекспир)
5

4
Применение знаний и способов действий.
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]


What was the name of the boy J.M. Barrie wrote about?
Do you know what Peter Pan can do?
Now, let’s relax and watch a clip and listen to a song about Peter Pan. You may stand up from your sits and pretend that you can fly.
Peter Pan

He can fly!
1,34


Чтение с общим пониманием.
Мотивация. Установка

Now we are ready to go on.
As you know now D.Defoe is a writer, do you know his famous novel?

Ex 144 p 128 Чтение текста о Даниэле Дэфо и его творчестве

Ученики отвечают на вопрос учителя.

Ученики читают текст у. 144
4


Поисковое чтение.


Answer my questions
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·Ученики исправляют предложения.


Ученики отвечают на вопрос
3


Применение знаний и способов действий.
Слайд 3
Образец предложения
Match the books with their writers.
Ученики составляют предложением по образцу: Daniel Defoe wrote “The Life and Strange
·Surprising Adventures of Robinson Crusoe”
3




Work in pairs.
Ask your classmate which books they have read.
Compare your and your classmate’s reading tastes
Have you read “Harry Potter”?
Yes, I have / Not yet
Anne and I have read “Harry Potter” recently

3


Включение нового знания в систему знаний.
Проект «Памятник литературному герою»)
Statues (monument) to the characters of the books.
Карта с заданием (Приложение 1 «Раздаточный материал»)
Now you are going to work in groups. I’ll give you a card with the task and some sentences you have to use to complete the text in the card. The order of the sentences must be according to the plan. You will have 5 minutes to do this.
Then 1 student from each group will present their cards with texts completed
После того, как каждая группа представит свою карточку, на экране появится заполненная в правильной последовательности карточка) Побеждает команда, допустившая меньше ошибок
7


Рефлексия. Подведение итогов.
Do you know any other statue to the characters of the book? Write about it. Use the plan.

Dear friends, I hope you liked today’s lesson. What did you like? What new and interesting have you learnt today?
Well I’m glad. You’ve done great work today.
Your marks are.
Please, write down your homework for the next lesson:

Do you know any other statue to the characters of the book? Write about it. Use the plan.


Students’ answers

2

Приложение к плану-конспекту урока
__Знаменитые писатели
(Тема урока)

Таблица 2.
ПЕРЕЧЕНЬ ИСПОЛЬЗУЕМЫХ НА ДАННОМ УРОКЕ ЭОР

Название ресурса
Тип, вид ресурса
Форма предъявления информации (иллюстрация, презентация, видеофрагменты, тест, модель и т.д.)
Гиперссылка на ресурс, обеспечивающий доступ к ЭОР


Learningapps.org
Интерактивные упражнения
модель
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]





видеофрагмент
[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]















Приложение 1 «Раздаточный материал».
Проект «Памятник литературному герою»

Предложения (3 экз.) для раздачи трем группам. Группа должна решить какие именно 3 предложения подходят для их карточки.

You can see their monument in Moscow.

The famous friends are characters from detective stories.

The brave boy lives in a magic land and loves adventures.

He and his friends have lots of adventures in a fairytale forest.

Sir A. Conan Doyle wrote about their adventures in the 19th century.

His statue is in London Zoo.

He is a funny character of A. A. Milne’s book for children.

The statue of the boy is in London.

The well-known English writer J.M. Barrie wrote a book about a young boy.




Карточка с заданием для группы № 1

Match the sentences with the picture. Write them in the correct order:
Who wrote about this character
Where the statue is situated
Whose statue it is (you should guess and write)


It’s a statue of a fairytale character.















The name of the character is .


Карточка с заданием для группы № 2

Match the sentences with the pictures below. Write them in the correct order:
Who wrote about this character
Where the statue is situated
Whose statue it is (you should guess and write)


It’s a monument to a detective and his friend.















The names of the two friends are .










Карточка с заданием для группы № 3


Match the sentences with the pictures below. Write them in the correct order:
Who wrote about this character
Where the statue is situated
Whose statue it is (you should guess and write)


It’s a statue of a character from an adventure story.











The name of the character is












Карточки с ответами

It’s a statue of a character from an adventure story.


The well-known English writer J.M. Barrie wrote a book about a young boy.



The statue of the boy is in London.



The brave boy lives in a magic land and loves adventures.



The name of the character is Peter Pan











It’s a statue of a fairytale character.




He is a funny character of A. A. Milne’s book for children.




His statue is in London Zoo.




He and his friends have lots of adventures in a fairytale forest.



The name of the character is Winnie-the-Pooh









It’s a monument to a detective and his friend.


Sir A. Conan Doyle wrote about their adventures in the 19th century.




You can see their monument in Moscow.




The famous friends are characters from detective stories.



The names of the two friends are Sherlock Holmes and Dr. Watson



























Рисунок 1Рисунок 1Рисунок 1Рисунок 1Рисунок 3Рисунок 1Рисунок 415