Урок украинского чтения в 1 классе на тему Украинская народная сказка Лисичка та Журавель
Тема. Українська народна казка «Лисичка і Журавель»
Мета: формувати навички правильного, свідомого читання, збагачувати словниковий запас учнів;
вчити аналізувати зміст твору, давати характеристику героям, розвивати увагу, пам'ять, мислення, виховувати гостинність, порядність, почуття поваги до людей, вміння дружити.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання гостей.
Настрій.
Покажіть свій настрій за допомогою позначок. Я бажаю, щоб такий настрій був у вас до кінця уроку.
А він і не може бути іншим, адже сьогодні ми здійснимо подорож у казкову країну.
Яким має бути наш урок?
(Цікавим, трохи казковим, навчальним)
А якими будемо ми?
(Дисциплінованими, уважними, зібраними, активними)
ІІ. Повторення (мікрофон)
Наш урок почнемо з повторення.
З чого складається наше мовлення?
З чого складаються речення?
З чого складаються слова?
На які групи поділяються всі звуки?
Чим відрізняються голосні від приголосних?
Скільки голосних звуків в українській мові? Назвіть.
Які бувають приголосні?
(тв-м, дзв.- гл., парні – непарні)
Яку букву вивчали на попередньому уроці? (ж)
Що про неї знаєте? Які звуки позначає?
Як в українській мові вимовляється [ж] ?(чітко, дзвінко)
Щоб дістатися до казкової країни, нам потрібно перейти через річку місточком скоромовок і чистомовок. Давайте пригадаємо , які скоромовки і чистомовки ви знаєте.
Чітко вимовляємо звук [ж] у чистомовці.
Жу-жу-жу – з другом я дружу,
Жа-жа-жа – дай мені коржа,
Іж-іж-іж – пиріжок на всіх розріж,
Жи-жи-жи – нашу дружбу бережи.
Скоромовки. Згадайте вивчені скоромовки про (малюнки тварин)
Лис у лісі заховався.
Бурі бобри брід перебрели.
Забули бобри забрати торби.
Дві ґави зранку гасали по ґанку,
ґави просили на ґанку сніданку.
В чаплі чорні черевички,
чапля чапа до водички.
Хитру сороку спіймати морока,
а на сорок сорок сорок морок.
- Молодці, ви гарно пройшли через місток скоромовок і чистомовок.
3. Складова таблиця.
- Щоб гарно читати, треба розчитатися.
А
О
У
И
І
Е
Я
Г
ГО
ГУ
ГИ
ГІ
ГЕ
ГЯ
Л
ЛА
ЛО
ЛУ
ЛИ
ЛІ
ЛЕ
В
ВА
ВО
ВУ
ВІ
ВЕ
ВЯ
Н
НО
НУ
НИ
НІ
НЕ
НЯ
Прочитайте. Які склади, які були пропущені?
Складіть з них слово. (галявина)
Так, ми на казковій галявині.
А з чим асоціюється слово «казка»? (Асоціативний кущ)
(мама, бабуся, школа, доброта, чарівність, дитинство)
КАЗКА
От зараз ми і перевіримо, чи знаєте ви казки?
Сів на віконечку,
Як маленьке сонечко.
Від діда з бабусею утік,
Побіг у ліс і раптом зник
(колобок)
Знесла яєчко золоте.
Зраділи дуже дід і баба.
Ви, діти, знаєте її?
Та це ж (курочка Ряба)
В`ється річка – невеличка,
Й хлопчик у човні сидить.
З берега матуся кличе,
Щоб обідом пригостить. (Івасик-Телесик)
Хто вигнав мишенят Круть і Верть з-за столу?
(Півник)
Молодці, я бачу ви знаєте казки. А звідки вони взялися?
Ми не знаємо автора. Вони дійшли до нас із давніх-давен, переказувалися від одного покоління до іншого. І тому мають назву – народні.
Фізкультхвилинка
ІІІ. Нова тема
Повідомлення теми уроку.
Сьогодні ми будемо працювати над українською народною казкою «Лисичка і Журавель»
Чи дружать ці тварини?
Із цієї казки ми дізнаємось, чому Лис, не приятелює з журавлями.
Словникова робота.
Спочатку повчимося правильно, чітко, виразно читати слова і правильно вимовляти звуки [ж] і [ж’] у цих словах.
біжить
лежить
дружити
подружитись
журавель
журавлик
журавлиний
покажи
покажіть
розкажи
розкажіть
читання вчителем
хором
ланцюжком
у прискореному темпі
Читання казки вчителем. (Зараз я прочитаю цю казку, а ви уважно послухайте)
Переказ учнями . Що було далі?
Які ж дійові особи в казці?
Чи вдалося лисичці перехитрити журавля?
Просмотр казки (відео)
А тепер давайте уважно подивимось цю казку.
«Довідкове бюро»
Призволяйся – пригощайся
На гостини – в гості
Погордувати – поставитися до когось зневажливо, презирливо.
Облизня спіймати – залишитись ні з чим
Фізкультхвилинка
Вторинне сприйняття казки.
а) А тепер приготуйтеся до самостійного читання казки. Читаємо напівголосно. Готуємось до виразного читання.
б) Читання ланцюжком.
в) Вибіркове читання.
- Прочитайте, якими словами запрошувала Лисичка Журавля?
- Знайдіть, як саме пригощала Лисичка Журавля?
г) Робота з малюнком.
- Роздивіться малюнок. Знайдіть і прочитайте, до якого уривку казки цей малюнок.
7. Аналіз казки
- Чи добре вчинила Лисичка?
- Як Журавель віддячив Лисичці за її глузування?
- Чи може тривати дружба між Журавлем та Лисичкою?
(друзі так не поступають)
Хто вам більше сподобався? Чому?
Прочитайте риси характеру.
Які відносяться до Журавля, а які до Лисички?
Добрий
Хитра
Нещира
Довірливий
Ввічливий
Улеслива
Чемний
Чому вчить ця казка?
бути щирим зі своїми друзями
вміти дружити
ділитися з ними тим, чим можеш
завжди говорити правду
бути гостинними, щедрими
Український народ склав про дружбу багато пісень, віршів, прислів’їв.
Попрацюйте в парах. З’єднайте частини прислів’їв стрілками, прочитайте їх.
Не той друг, хто медом маже , а злих стережись.
Яке частування, а той, хто правду каже.
З добрим дружись, таке й дякування.
Яке з цих прислів’їв може бути заголовком до казки? Доведіть свій вибір.
8.Технологія «Прес»
- Прочитайте твердження: «Журавель вчинив правильно, коли помстився Лисичці»
- Висловіть свою думку, поясніть вашу точку зору. Починайте зі слів: «Я вважаю, що, тому що» Наведіть докази.
- Яку позицію ви оберете – ваша справа, але пам’ятайте, що відповідати злом на зло не варто.
Висновок:
Отже, таким чином
ІV. Підсумок уроку. (мікрофон)
Уявіть, що ви вийшли з театру і вас зустрів репортер. Він хоче дізнатись вашу думку про побачене і прочитане.
Чи були герої казки гостинними?
Що б ви порадили героям казки, щоб вони стали друзями?
Про кого з наших героїв ці прислів’я?
Не копай іншому ями – бо сам у неї впадеш.
Є в глечику молоко – та голова не влазить.
- Як би ви вчинили на місці героїв казки?
- То чого вчить нас ця казка? (вміти дружити)
Чудове це почуття – дружба. Здавна наш народ цінує дружбу й засуджує ворожнечу між людьми. Якщо по-справжньому дружити з людиною, то хочеться зробити їй щось приємне. Коли гарно другові, то гарно й тобі. Ми повинні пам’ятати, що на добро треба відповідати добром, а зло вміти прощати, щоб світ не став злим. Пам’ятати, що зло – тимчасове, а добро – вічне.
На кінець нашого уроку пограємо у гру «Так чи ні?»
Казка вчить нас бути гостинними? (так)
Ми повинні бути такими. як Лисичка? (ні)
У кожного повинні бути друзі? (так)
З друзями потрібно бути доброзичливими? Чуйними? (так)
Ось і уроку кінець. Я думаю кожен з вас зробить з нашого уроку висновок. Дякую за роботу.
15