Конспект уроку І. Франко Лисичка і Журавель


Тема: Не роби іншому того, чого сам не любиш. Іван Франко "Лисичка і Журавель".
Мета. Ознайомити учнів із поняттям «літературна казка»; вчити виразно інтонувати казку, правильно читати в особах, аналізувати казкові сюжети, розкривати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів. Розвивати зв’язне мовлення учнів, критичне мислення, збагачувати словниковий запас. Виховувати почуття дружби, доброзичливого ставлення до людей.
 Очікувані результати:
пояснює, що літературна казка – це авторський твір;
визначає, правильно називає героїв казки;
на основі спостережень за поведінкою та вчинками персонажів розповідає про домінуючі риси їх характерів;
висловлює елементарні узагальнені судження;
уміє знаходити в тексті найважливіші слова, речення, що характеризують певні якості дійових осіб;
вміє читати в особах;
 Обладнання: демонстраційні картки, таблиці слів, портрет І.Я.Франка, зображення лисички і журавля, ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель», маски лисички і журавля, картки із завданнями для роботи в групах.
Тип уроку: комбінований
Форма проведення уроку: урок-подорож
Хід уроку:
І. Організація класуПролунав уже дзвінок,
починається урок.
Він незвичний і цікавий,
до нас гості завітали.
Повернемось обличчям до гостей
І лагідно промовим; «Добрий день».
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні ми помандруємо у незвичайну країну, а що це за країна
ви дізнаєтесь коли відгадаєте загадку.
Це дивна країна,
Довкола – чудеса.
І все там чарівне,
Скрізь – диво-краса.
Подумайте, друзі,
Промовте, будь ласка,
Яка це країна?
Згадали? Це ж …. (казка)
- Отже, вирушаємо до чудової країни Казколяндіїї. щоб нам не заблукати, будемо користуватися картою. Кожна зупинка позначена зірочкою. Саме таку зірочку ми будемо отримувати за правильну відповідь. Одна зірочка - це 2 бали.
Казок країна чарівна У гості нас чека вона,
Отож, часу не гайте,
У подорож рушайте!
- Перша наша зупинка –"Мовленнєва зарядка.
ІII. Мовна розминка
Гра “Слово навпаки ”.
- Я читаю слово зліва направо, а ви мені - справа наліво:
Куж, куж куж - ... (жук, жук, жук).
Жув, жув, жув - … (вуж, вуж, вуж).
Риж, риж, риж - ... (жир, жир, жир).
Абаж, абаж, абаж - ... (жаба, жаба, жаба).
- Який звук є у кожному слові?
ІV. Уточнення, розширення читацького досвіду учнів
3930015283845Наступна наша зупинка - " Місто Загадок".
- Відгадайте загадку у якій сховалась казка.
1. Що втекло від баби з дідом —
Не сиділо на вікні,
А зустрілось з зайченятком
Й ну співать йому пісні?("Колобок")
37966653810
2. Я бичок-третячок,
Смоляний в мене бочок,
- Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив. ("Солом'яний бичок ")
3704590-425453. Сидить півник на печі,
Їсть смачненькі калачі.
Тут лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить котик рятувати,
В лиски півника забрати. (Котик і півник).
2964815152400 4. Що за хатка на узліссі?
Так вже тісно їм усім —
Вся ворушиться, дрижить.
Ось-ось-ось порветься дім.
Де не взявсь, кабан біжить.
Що за дім такий лежить —
Тут і вовк іде, й ведмідь.
І ворушиться, й дрижить?
Й кожен в хатці хоче жить. ("Рукавичка')
Яка тваринка проживає у кожній казці-відгадці? (Лисиця)
Хто автор цих казок? (народ)
-Казка народилась у сиву давнину. Вона виникла значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодом ім'я автора забувалось. Казка ставала народною. На відміну від народних, є казки, автори яких відомі. Тому ці казки називати авторськими, або літературними.
Тому сьогодні на уроці ми почнемо знайомство з літературною казкою. Читатимемо казку І. Я.Франка «Лисичка та Журавель».
V. Робота над казкою “ Лисичка і Журавель ”
1. Підготовка до сприймання тексту.
Наступна зупинка - "Пізнавальна"
На цій зупинці ми познайомимось з життям і творчістю відомого українського письменника Івана Франка. А допоможуть нам у цьому наші учні - біографи.
Біограф 1. - Іван Якович Франко народився в с. Нагуєвичі у Львівській області 27 серпня 1856р. в родині коваля Якова Франка і Марії Кульчицької.
Великою мрією неписьменних батьків було дати освіту своїй дитині. У 6 років Івася віддають до школи у сусіднє село. Вчився хлопчик легко, оскільки від природи був здібним, мав надзвичайну пам'ять. Навчився читати українською мовою за 10 днів. Закінчив школу при монастирі, а згодом і гімназію. Після навчання в університеті здобув ступінь доктора філософії.
Біограф 2. - В університеті почав писати і друкувати свої твори.
16941801259840У літературній спадщині Франка помітне місце посідають казки для дітей. Це казки “Коли ще звірі говорили”, “Осел і лев”, “Фарбований лис” , “Лис і дрізд”, “Заєць і ведмідь”, “Заєць і їжак”, “Ворона і гадюка”.
А ми познайомимось із казкою “Лисичка і журавель”.
2. Первинне ознайомлення з казкою.
Читання казки вчителем.
- Куди запрошували Лисичка і Журавель один одного?
3. Словникова робота.
- Давайте разом розберемо значення окремих слів, які зустрічаються у казці.
У кожного з вас на парті лежать картки, вам треба знайти пояснення до кожного слова і позначити в кружечку відповідну цифру.
1) призволяйся
2) приятелі
3) страва
4) нюшити
5) запросини
6) розгнівалася нюхати
розсердилася
пригощайся
друзі
їжа
гостини

4.Читання казки учнями «ланцюжком».
- Які страви готували приятелі один одному? Чому саме ці страви?
5. Перевірка сприймання змісту казки.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- А тепер я перевірю, як уважно ви читали казку. Прошу, дайте відповіді на такі питання.
- Чому розсердилася Лисичка на Журавля?(бо думала, що гарно поїсть).
- Як ви розумієте цей вислів «не йде голова»? (не заходить).
- Як Журавель називає Лисичку? (кумонько, любонько, люба моя).
- Як ці слова називаються? (слова - звертання).
6. ФізкультхвилинкаЩось втомились ми сидіти,
Треба трохи відпочити
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки,
І зроби чотири скоки.
Ось так, ось так, ось так!
Плесніть у долоньки раз.
За роботу! Все гаразд!
VІ. Робота над текстом
1. Аналіз тексту з елементами вибіркового читання.
- Зачитайте, як лисичка запрошувала журавля до себе в гості?
- Яку посудину вибрала лисичка для частування гостя?
- Уявіть себе на місці журавлика, як він почувався в гостях у лисички? (Ображено, негостинно)
- Прочитайте, як відреагував журавлик на лисиччине частування?
- Прочитайте, яку посудину обрав журавлик?
- Прочитайте, як відреагувала лисичка на журавлине частування?
- Чи приятелюють від того часу лисичка з журавлем?
- Від чого застерігає народ у цій казці?
2. Характеристика дійових осіб.
- Діти, наступна наша зупинка - "Творча".
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» (робота в групах).
- Діти, об’єднайтеся у дві групи. 1 група повинна створити «асоціативний кущ» до образу лисички, 2 група – до образу журавля, використовуючи слова: нещира, підступна, винахідливий, добрий, довірливий, щирий, хитра, улеслива, чемний, ввічливий.
«Асоціативний кущ» до образу лисички.

нещира підступна

хитра Л И С И Ч К А

улеслива
«Асоціативний кущ» до образу журавля.
винахідливий добрий

довірливий Ж У Р А В Е Л Ь щирий

чемний ввічливий
3. Робота з прислів’ями.
З’єднати частини прислів’я так, щоб можна було його прочитати.
Яке частування -                                                    так і їстимеш.
Як посолиш чого сам не любиш.
Не роби іншому того, таке дякування.
VІІ. Читання казки в особах
- Наступна зупинка - "Театральна".
- Перед тим як виступати, артисти обов’язково проводять репетиції, щоб знати, коли, хто і як говорить. Подумайте, яким голосом говорить лисичка. А яким — журавель?
Автором буде..., Лисичкою ..., Журавлем... .
VІIІ. Підсумок уроку.
- Наступна наша зупинка - "Підсумкова".
Інтерактивна вправа»Мікрофон».
- Отже, наш урок добіг кінця. Що ж нового на ньому ми дізналися? (Казки бувають не тільки народними, а й літературними, або авторськими.)
- З якою казкою ми ознайомилися?
- Чого вона нас навчила?
VІIІ. Домашнє завдання.
Переказувати казку від імені Лисички або Журавля.
ІX. Оцінювання учнів.
- Діти, ми вже пройшли всі зупинки і можемо потрапити в чудову країну Казколяндію. На уроці всі плідно працювали. У вас на партах лежать зірочки, які ви отримали за урок, порахуйте їх і самостійно оцініть свою роботу. Подякуйте один одному за співпрацю.