Групи слів за вживанням: загальновживані, стилістично забарвлені, діалектні, терміни, жаргонізми.
Тема. Групи слів за вживанням: загальновживані, стилістично
забарвлені, діалектні, терміни, жаргонізми.
Мета: - дати учням поняття про загальновживані та стилістично
забарвлені слова, діалектні, професійні слова і терміни,
просторічні слова, жаргонізми, формувати навички доцільного
вживання їх у власному усному й писемному мовленні;
- розвивати культуру усного й писемного мовлення,
збагачувати та уточнювати словниковий запас учнів;
- виховувати любов до природи.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: схема «Лексика за вживанням», тлумачний словник,проектор.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
Слова – полова,
Але вогонь в одежі слова –
Безсмертна, чудотворна фея,
Правдива іскра Прометея.
І.Франко
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Наша мета на сьогоднішньому уроці – дізнатися, як називаються слова, які використовують певні групи населення, що вони означають, для чого використовуються.
ІІ. Засвоєння нового матеріалу.
1. Робота зі схемою «Лексика за вживанням».
Загальновживана лексика (широкого вжитку) на означення:
Спеціальна лексика (обмеженого вжитку)
побутових речей
явищ природи
Діалектизми (ґазда, леґінь)
Арготизми (хаза, ксива)
процесів трудової, суспільної діяльності людей
морально-етичних понять
Терміни, професіона-лізми (атом, кровообіг)
Жаргонізми (шпора, пара)
2. Пояснення вчителя.
Народний говір ще називають діалектом, наріччям. Саме наріччя – свідки нашої історії. Вони зберегли назви побутових речей, традицій, одягу, їжі, знарядь праці, можливо, ще з часів Київської Русі та Червоної Русі князя Данила Галицького. На основі давніх наріч сформувалась українська мова. Це живі струмочки, що живлять її і нині, тому діалекти треба берегти і вивчати.
ІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Розподільний диктант.
/Загальновживані та діалектні слова записати у дві колонки./
Вітер, легіт; легінь, парубок; печаль, туск; говорити, гуторити; пательня, сковорода; капелюх, крисаня; бордзо, швидко; джерга, ковдра; дядько, стрий; відьма, мальфівниця; рантух, хустина; кобівка, кошик; жарти, фіґлі.
2. Пошуково-творча робота.
А) До поданих діалектних слів дібрати синонімічні загальновживані:
Рихтувати, скрегулець, трудний, банувати, керниця, газда, ожіг.
Для довідок: готувати, яструб, втомлений, тужити, криниця, хазяїн, кочерга.
Б) Скласти два речення з діалектними словами.
3.Робота з текстом.
/Вказати професійні слова (терміни). Яких галузей науки вони стосуються?/
Земля обертається навколо своєї осі. Вісь – уявна лінія, що проходить через центр Землі та Північний і Південний полюси. Обертання Землі навколо своєї осі спричиняє зміну дня і ночі. На однаковій відстані від полюсів проходить уявна лінія – екватор. Екватор поділяє земну кулю на дві однакові півкулі: Північну і Південну (З кн. «Природознавство»).
Органи дихання людини складаються з носоглотки, гортані, трахеї, бронхів та легень, що являють собою величезну кількість пухирців, які пронизані тонкими кровоносними судинами. По судинах рухається кров, передаючи необхідний організму кисень і забираючи непотрібний вуглекислий газ. Поживні речовини, які надходять у кров з органів травлення, розносяться нею в усі частини тіла. Тут вони зазнають змін. При цьому організм дістає необхідну енергію для того, щоб працювало серце, легені, мозок, м’язи та інші органи (З підр. «Анатомія людини»).
4.Лексична розминка.
Учні кожного ряду одержують завдання записати на дошці слова. Переможе ряд, який швидше впорається із завданням і не зробить жодної помилки.
1 ряд мовознавчі терміни;
2 ряд математичні терміни;
3 ряд природничі терміни.
(Можна запропонувати музичні, медичні, спортивні терміни.)
ІV. Підведення підсумків уроку.
1. «Мікрофон».
1) Що вивчали на уроці?
2) Які нові слова ви запам’ятали?
3) Чому діалекти треба берегти?
4) Яка роль термінів і професійних слів у мовленні?
V. Домашнє завдання.
Виписати уривок із твору М. Коцюбинського «Тіні забутих предків» (60-70 слів), підкреслити діалектизми.
15