урок-подорож по украинскому языку на тему Групи слів за значенням: антоніми, синоніми, омоніми.
ГРУПИ СЛІВ ЗА ЗНАЧЕННЯМ: АНТОНІМИ, СИНОНІМИ, ОМОНІМИ. УРОК-ПОДОРОЖ
Мета: допомогти учням глибше засвоїти набуті знання й вміння, вдосконалювати навички вживання синонімів, омонімів; антонімів для найбільш точного, виразного, образного оформлення усного й писемного мовлення, поповнити словниковий запас дітей власне українською та іншомовною лексикою; розвивати творче й логічне мислення, навички роботи із словниками; формувати культуру спілкування.
Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок; урок-подорож.
Методи та прийоми: слово вчителя, метод бесіди, аналіз мовних явищ, метод вправ; аналіз текстів, виконання тестових завдань, добір синонімів, антонімів та ін.
Обладнання: словники антонімів і синонімів, карта подорожі, «загадкова торбинка».
ХІД УРОКУ
І.Мотиваційний етап
Учитель. Добрий день, діти! Давайте перевіримо вашу підготовку до уроку: подивіться уважно на свої парти. Перевірте наявність на них зошитів, підручників, щоденників, ручок, олівців.
Дозвольте мені розпочати цей урок красивим віршем М. Познанської «Здрастуй,сонечко». Послухайте його і скажіть, яким настроєм він наповнений.
Я всміхаюсь сонечку:
Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці —
Хай вона цвіте.
Я всміхаюсь дощику:
Лийся, мов з відра.
Друзям усміхаюся,
Зичу їм добра.
Тож яким настроєм перейнятий вірш?
Дійсно, він перейнятий світлом і теплом. Подивіться одне на одного, посміхніться одне одному, подаруйте усмішку гостям, які завітали до нас сьогодні. Підтягніть спинки, сядьте рівненько і ми продовжимо мандри країною «Лексикологія».
(Показати на «карті».)
ІI.Повідомлення теми й мети уроку
1. Вступне слово вчителя. Дорогі діти, сьогодні у нас не звичайний урок, а урок-подорож до країни Лексикології на острови Синонімів, Антонімів та Омонімів. До речі, а хто пояснить мені значення назви країни Лексикології? (Один учень дає визначення поняття.)
Щоб потрапити до замку, треба мати неабиякі знання про країну, до якої ми вирушаємо. У дорозі на нас чекає багато перешкод і випробувань у вигляді творчих завдань, вибіркових, розподільних диктантів, вправ , що потребують вашого логічного мислення, уміння висловлюватися образно, точно, виразно. Також під час подорожі ви зможете поповнити свій словниковий запас власне українською та іншомовною лексикою. А здійснимо ми подорож на всюдиході «Лексика». А що означає ця назва, скаже мені хтось із вас. (Один учень дає визначення поняття лексика.)
ІII.Перевірка вивченого
Перед початком подорожі я повинна пересвідчитись, що ви заправили пальним всюдихід. Цими необхідними припасами було ваше домашнє завдання, яке ви обрали відповідно до вашого рівня знань, умінь і навичок. Зараз ми його перевіримо. Одним із завдань було :
написати твір-мініатюру «Золотими хлібами дзвенить українська земля», використовуючи такі антоніми: світає — смеркає, засівати — збирати, початок — кінець, вперед — назад, ранок — вечір, зима — літо, чорний — білий.
Іншим завданням було скласти речення з поданими словами-омонімами: люлька-люлька, освічений-освічений.
А ще одним завданням було розташувати слова за синонімічними рядами:
Широкий Хоробрий Бадьорий
Безкрайній Мужній Жвавий
Безмежний Сміливий Енергійний
(Два учні виконують домашнє завдання на дошці: перший учень запису речення з омонімами, другий учень групує слова в синонімічні ряди. Один учень читає вголос твір-мініатюру.)
Шановні друзі, як ви засвоїли теоретичні знання з теми, ми з'ясуємо за допомогою «загадкової торбинки» (учні по черзі витягують з торбинки номер запитання (діжечку), на яке потрібно дати відповідь. У разі помилки може відповідати інший учень).
Запитання «загадкової торбинки»
Який розділ науки про мову ми зараз вивчаємо?
Що таке лексичне значення слова?
Які слова називаються омонімами?
Які слова називаються антонімами?
Які слова називаються синонімами?
Яке ще значення, крім лексичного, має слово?
Пари слів: будувати — руйнувати, блискучий — яскравий — є …..антонімами?
IУ. Закріплення знань, умінь і навичок
Учитель. Бачу, ви добре підготувалися до подорожі, тож вирушаймо. Але, щоб потрапити на острови, треба добре знати карту й гарно в ній орієнтуватися. ( Учні повинні розібратися з умовними позначками на карті, а для цього їм потрібно пояснити значення слів.)
Робота зі словничками. Індивідуальна додаткова робота:
Двом учням потрібно дібрати антоніми до слів: ввічливий — нечемний, глибокий — мілкий, захист — обвинувачення, зневажати — поважати, схвалювати — заперечувати, щедрий — скупий.
Іншим двом пропонується дібрати за словником синоніми до слів: видатний, дорогий, завірюха, молодий, народ, спалахнути, талант.
Доки двоє учнів працюють з картами-словниками, інші :
Ми знаємо, що тезками називають людей з однаковими іменами. Слова, що живуть на цій планеті, однакові за звучанням і різні за значенням, також можна назвати тезками. Як називаються такі слова? (Омоніми).
Загадки
Який Прут не можна переламати? (Ріку)
Чиї літають ключі? (Журавлині)
Якою косою трави не накосиш? (Дівочою)
На якій лаві не всидиш? (На вулканічній)
Скласти речення з омонімами: лисичка (тварина) — лисичка (гриб), байка (твір) — байка (тканина), кран (водопровідний) — кран (підіймальний), боронити (орати) — боронити (захищати).
Учитель. Шановні друзі, на нашому шляху трапилося болото. Щоб перейти його безпечно, потрібен провідник. Завдання таке:
1.Вибіркове списування (для учнів з середнім рівнем знань).Знайдіть зайве слово. Поясніть.
Веселий, кумедний, білий, смішний.
Міркувати, дякувати, мислити, гадати.
Сердитий, гнівний, серйозний, злий.
(Завдання для учнів із достатнім рівнем знань).
2.Творче списування.
Розташувати подані синоніми в такому порядку, щоб кожний наступний синонім визначав більшу міру ознаки.
Гарний, хороший, славний, прегарний, прекрасний, чудовий, чарівний.
Хороший, гарний, прегарний, прекрасний, славний, чудовий, чарівний.
(Завдання для учнів із високим рівнем знань.)
3.Творча робота.
Записати вірш, добираючи з дужок такі синоніми, які б забезпечили перехресне римування рядків. Дати визначення поняття рима, перехресне римування.
МРІЯ
Як виросту — збудую (дім, будинок, хату).
На хаті колесо (приладнаю, приб'ю, прикріплю).
А там я поселю (крилату, летючу, літаючу)
Лелечу клекітну (родину, сім'ю, пару).
Нехай розводиться, (селиться, гніздиться)
По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях),
Нехай мені щоночі (здається, сниться, вважається),
Що я літаю, наче (пташка, птиця, птах).
Робота зі словами іншомовного походження
Учитель. От ми й перебралися з вами через болото. Але далі дорогу нам перекрило дике плем'я. Щоб порозумітися з чужоземцями, нам потрібні перекладачі. Ви повинні дібрати до власне українських слів синоніми іншомовного походження (завдання для учнів із високим та середнім рівнем знань).
2.Творча робота.
На дошці записані слова: вступник, загарбник, розумовий, короткий, суперечка, глузувати.
Довідка: абітурієнт, агресор, інтелектуальний, лаконічний, дискусія, іронізувати.
А щоб переговори з чужоземцями пройшли в теплій, дружній атмосфері, потрібно проявити ввічливість, культуру спілкування. Тому іншій групі учнів (із середнім рівнем знань) пропонується таке завдання: прослухайте й визначте, які з поданих синонімів можна використати в колі малознайомих людей. Випишіть ці синоніми.
Опрацювання антонімів
Учитель. Ось ми й дісталися до країни Лексикології. Але щоб відчинити браму до неї, потрібно дібрати до замка код.
Гра «Скажи без затримки» навести антоніми:
Білий (чорний), важкий (легкий), великий (малий), високий (низький), верхній (нижній), голосно (тихо), весело (сумно), сміятися (плакати), хвалити (лаяти), вітатися (прощатися), вставати (сідати), добро (зло), правда (брехня), мир (війна), холод (тепло), чистота (бруд), радість (горе), зустрічати (проводжати), хворіти (видужувати), день (ніч), товстий (тонкий).
Ним буде правильні виконання вправ.
Творче списування (для усіх учнів ).
Записати прислів'я. Замість крапок вставити потрібні слова-антоніми.
Занедбаєш науку в _________, пошкодуєш у старості. 2. Руки білі, а сумління _________________. 3. Де багато слів, там ______________ діла.
V. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія
Учитель. Ось і закінчилася на сьогодні наша мандрівка. Мета уроку виконана.
Всі ви добре працювали, і я вам за це вдячна.
Рефлексія. Метод «Незакінчене речення »
Учитель пропонує кожному учневі оцінити , тобто визначити результативність власної роботи на уроці за допомогою прийому «Незакінчене речення»:
«З якою метою ми робили вправи?»,
«Які думки вони у вас викликали?»,
«Які почуття?»,
«Чого ви особисто навчились?»,
«Чого б хотіли навчитись у майбутньому?».
Учні аргументують свої відповіді. Учитель висловлює свої думки щодо роботи учнів та виставляє їм оцінки за урок.
Я думаю, що...
... тому, що...
... наприклад...
Отже, я вважаю, що...
VІ. Домашні завдання
1.Повторити теоретичний матеріал з теми «Групи слів за значенням»
2. Напишіть твір-мініатюру на тему «Моя Україна».