Палеозой заманында тіршілікті? дамуы
ПӘН Биология КЛАСС 11
ТАҚЫРЫП Палеозой заманында тіршіліктің дамуы
МАҚСАТЫ - палеозой заманындағы кезеңдер, өсімдіктер мен жануарлар эволюциясы туралы түсінік қалыптастыру; - ертедегі тіршілік заманы туралы алған білімдерін талдау, саралау, ой-өрісін дамыту;
- Оқушыларды өсімдіктер мен жануарларды қорғауға тәрбиелеу
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕР Оқушы:
-логикалық түрде ойланады; - негізгі түсініктерді ажырата алады;
-топтық жұмыстар орындай алады;
-өзара ынтымақтастық орнатады; -сыни ойлай алады;
САБАҚ ТИПІ Жаңа сабақ
ӘДІСТЕРІ Топтық жұмыс, СТО технологиясы
КӨРНЕКІЛІКТЕР Интерактивті тақта, слайд, стикерлер,түрлі түсті қағаз, портер
Сабақтың барысы
САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ МҰҒАЛІМНІҢ
ІС-ӘРЕКЕТІ ОҚУШЫНЫҢ ІС-ӘРЕКЕТІ Жұмыс түрі
І.
ҰЙЫМДАСТЫРУ
- амандасу, түгендеу
- психологиялық дайындық
- оқушыларды түрлі түсті қағаз арқылы топқа бөлу - амандасады
- көңіл күйлерін айтады
- топқа бөлінеді
Ұжымдық
ІІ. ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН ТЕКСЕРУ
Әр топқа әр түрлі тапсырма беріледі.
Тапсырмаларды дәптерге немесе ақ қағазға орындап, өзара топта талдап ойларын ортаға салып айтады. топтық
ІІІ.ЖАҢА САБАҚ
Тақырыпты ашу:
Заманның аты кеспе қағаздарға жазылады.
Ассоцация:
Палеозой
Түрлі түсті қағаздардың ішінде сандар жазылған, сол сандар бойынша топқа бөлу
Топ басшыларына бағалау парағы беріледі
1-топ 2 топтағы мүшелерді бағалайды
2-топ 3-топтағы мүшелерді бағалайды
3-топ 4-топтағы мүшелерді бағайды
4-топ 1-топтағы мүшелерді бағалайды
Әр топқа тапсырма беріледі.
І топ: Кембрий мен Ордовик кезеңдеріндегі тіршіліктің дамуы
ІІ топ: Ең алғаш құрлыққа шыққан өсімдіктермен жануарларды атаңдар қай кезеңге жататынын анықтап және сол кезеңдегі тіршіліктің дамуы
ІІІ топ: Девон мен таскөмір кезеңіндегі өсімдіктер мен жануарларды бір-бірімен салыстыру
ІV топ: Пермь кезеңіндегі өсімдіктер мен жануарларды ароморфозды атаңдар Оқушылар кеспе қағаздарды құрастыру арқылы тақырыптың атын табады.
Оқушылар топқа бөлінеді
Оқулықпен жұмыс жасайды, мәтінмен іштей танысады. Ұжымдық
Топтық
ІV. ТАЛДАУ Әр топ бойынша берілген тапсырмаларды тыңдау,салыстыру Ойларын жинақтайды, талдайды, салыстырады топтық
V.
РЕФЛЕКЦИЯЛЫҚ БАҒАЛАУ Екі жұлдыз бір тілек.
Әр топқа 2 жұлдыз беріледі.
Мұғалім: Өздеріңе ұнаған топқа өз тілектеріңізді білдіру Топтардың ішіндегі өздеріне ұнаған топқа тілектерін жазып береді
Әр бір оқушы өткен сабақ туралы, алған әсерлері, ұсыныстарын жазып сұрағын қояды топтық
Жеке
Қорытынды Топ басшыларын шақырады Әр бір топ басшысы қарсылас топ мүшелерін бағалау парағын, оқушылар алдында есеп береді жеке
VІ.ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ § 25 Параграф материалын оқып білу,сұрақтарына жауап беру.кесте толтыру
Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алу Жеке
№5 Хрмотау мектеп-гимназиясы
Кластан тыс шара
Тақырыбы: Биология әлемінде
/ интелектуалдық шоу/
Пән мұғалімі: Ниязова А.Ж
2013-2014 оқу жылы
«Жаратылыстану-математика» кафедрасының 10-күндік апталығында өткізілген ашық сабақ талдамасы.
Ашық сабақ 11-класс оқушыларына Палеозой заманындағы тіршіліктің дамуы атты тақырып бойынша өткізілді.Сабақтың мақсаты: жалпы оқушыларға палеозой заманындағы тіршіліктің дамуы, заман кезеңдері және өсімдіктер жануарлардың даму эволюциясы туралы түсінік беру болатын.
Сабақтан күтілетін нәтиже: Оқушылар
- логикалық түрде ойланады; - негізгі түсініктерді ажырата алады;
-топтық жұмыстар орындай алады;
-өзара ынтымақтастық орнатады; -сыни ойлай алады;
Сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, СТО технологиясы.Ұйымдастыру барысында оқушыларды төрт түсті қағаздар арқылы 4 топқа бөлінді.Үй тапсырмасы 4 топқа карточкалар арқылы сұралды. Тақырыпты ашу барысында заманның аты кеспе қағазға жазылған болатын, сол кеспе қағаздарды құрастыру арқылы бүгінгі өтетін тақырыпты оқушылар тауып алды. 4 топқа 4 түрлі тапсырмалар берілді. Берілген тапсырмаларды әр топ оқулықтан іздеп тауып қабырға газеттеріне жаза бастады.Тапсырмаларды орындап болған соң 4 топ өз жұмыстарын қорғады,ойларын жинақтады, талдады, салыстырды. Рефлекциялық бағалау барысында әр топқа 2 жұлдыз таратылып берілді, осы жұлдыздардың ішіне әр топ өздеріне ұнаған топқа өз тілектерін білдірді.Сонымен қатар түрлі түсті стикерге оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін, сұрақтарын жазып қабырға газеттеріне іле бастады.Сабақ басында топ басшыларына бағалау парағы таратылған болатын, сол бағалау парағы бойынша оқушылар бағалады.Үйге тапсырма параграф материалын оқып білу,сұрақтарына жауап беру.кесте толтыру.